نوسانات اخیر بیت‌کوین و اتریوم بسیاری از معامله‌گران را به فکر سرمایه‌گذاری در آلت کوین هایی مانند ایاس (EOS)، ریپل (XRP) و لایت کوین (LTC) انداخت. این روزها ارز دیجیتال ایاس (EOS) به عنوان یکی از رقبای اصلی بیت کوین نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها را به خود جلب نموده است.

اگر به تازگی درباره بلاک چین EOS شنیده‌اید و می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید یا اگر با مراجعه به مطالب آموزشی دیگر هنوز نحوه عملکرد ایاس را درک نکرده‌اید، نگران نباشید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم ارز دیجیتال ایاس و چگونگی عملکرد آن را به بیانی ساده برای شما شرح دهیم.

معرفی ارز دیجیتال ایاس (EOS)
بیت شیرز و گرافن پلتفرم های خوبی هستند اما قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌کنند. در شبکه اتریوم‌ به عنوان دومین ارز دیجیتال محبوب دنیا قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند اما سرعت انجام تراکنش ها پایین و همچنین کارمزدها بسیار بالا است. در حقیقت شبکه EOS ترکیبی از توانایی بالای بیت شیرز و گرافن و کاربرد قراردادهای هوشمند اتریوم است.

هدف اصلی EOS ایجاد بلاک‌چینی غیرمتمرکز با سرعت پردازشی بسیار بالا و رایگان (یا با کارمزد بسیار کم) است که در آن امکان ساخت قراردادهای هوشمند و در نتیجه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) وجود داشته باشد. به بیان ساده در واقع هدف بلند مدت ایاس ساخت پلتفرمی مانند یک سیستم عامل در دنیای رمز ارزها است که کارها را بسیار آسان می‌کند.

بلاک‌چین EOS شبکه‌ای است که تمامی این کارها در آن انجام می‌شود و توکن ایاس (EOS) ارز دیجیتال بومی این شبکه میباشد که به منظور انجام تراکنش‌ها از آن استفاده می‌شود. برنامه های غیرمتمرکز آینده اینترنت هستند و قبلاً بیش از هزار برنامه غیرمتمرکز روی بلاک چین های دیگر ساخته شده است.

تاریخچه ارز دیجیتال ایاس (EOS)
توکن و بلاک چین ایاس بر مبنای مقاله‌ سفید (White Paper) منتشر شده در سال 2017 میلادی طراحی شد. برای اطمینان از توزیع گسترده توکن‌های EOS تیم توسعه دهنده Block.one در سال 2017 توکن های خود را روی بلاک چین اتریوم و بصورت توکن ERC-20 عرضه کردند. پس از توسعه و ساخت بلاک چین انحصاری EOS تمامی توکن‌های خریداری شده به شبکه EOS منتقل شد.

ارز رمزنگاری شده ایاس (EOS) یکی از جدیدترین پروژه‌های بلاک‌چین است که به بازار ارزهای دییجتال وارد شده است. همانطور که گفته شد هدف اصلی ایاس ایجاد شبکه‌ای با قابلیت انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه و با کارمزد بسیار کم است. عرضه اولیه سکه (ICO) توکن های ایاس به دو دلیل بسیار جذاب بود.
این دلایل عبارتند از:
1- اولین دلیل این بود که عرضه اولیه سکه ایاس در تاریخ 25 ژوئن سال 2017 آغاز شد و در چهارم ژوئن سال 2018 پایان یافت. در واقع این فرآیند نزدیک به یک سال به طول انجامید و به طولانی ترین عرضه اولیه سکه تا به امروز تبدیل شد. تیم توسعه دهنده EOS این کار را به این دلیل انجام داد که تمامی افراد شانس استفاده از این عرضه اولیه و خرید مقداری ارز دیجیتال ایاس را داشته باشند. لازم به ذکر است در این ICO معادل 700 میلیون توکن ایاس (72 درصد از مقدار کل عرضه) به فروش رفت.
2- دومین دلیل این است که تیم توسعه دهنده ایاس توسط این عرضه اولیه سکه توانست بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه برای توسعه شبکه EOS جمع‌آوری کند تا به عنوان یکی از موفق ترین عرضه اولیه های سکه تا به امروز شناخته شود.

چه کسی EOS را اختراع کرد؟
تیم توسعه دهنده EOS متشکل از افراد با تجربه‌ای مانند دنیل لاریمر (Daniel Larimer) و برندن بلومر (Brendan Blumer) است. توسعه دهنده اصلی EOS دنیل لاریمر است. Larimer یکی از بنیانگذاران اصلی شرکت های BitShares و Steem می‌باشد و پروژه های ارز دیجیتال او در حال حاضر مجموعاً میلیاردها دلار ارزش دارند. در این میان شرکت Block.one توسعه بلاک چین EOS را برعهده دارد. این شرکت خصوصی از سال 2014 میلادی وارد حوزه بلاک چین شد و مدیریت آن برعهده براندن بلومر میباشد.

ایاس (EOS) چگونه کار می‌کند؟
به ایاس ” قاتل اتریوم (Ethereum Killer)” نیز گفته می‌شود؛ به این معنی که ایاس می‌تواند تمامی فعالیت های اتریوم را به صورت بسیار آسان تر و بهینه تر انجام دهد.

شبکه های اتریوم و ایاس هر دو برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را پشتیبانی می‌کنند، اما تفاوت اصلی آنها در سرعت پردازش است که به آن مقیاس پذیری (Scalability) نیز گفته می‌شود. مقیاس پذیری یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در هنگام بررسی یک بلاک چین باید مد نظر قرار داد.

در حال حاضر شبکه اتریوم تنها می‌تواند 15 تراکنش در هر ثانیه را پاسخگو باشد که این مقدار برای رسیدن به هدف نهایی اتریوم بسیار کم است. از سوی دیگر شبکه ایاس امیدوار است تا بتواند این مقدار را به بیش از 1 میلیون تراکنش در ثانیه برساند. اما چگونه ؟!

برای پاسخ به این سوال ابتدا اتریوم را بررسی می‌کنیم. دلیل اصلی که شبکه اتریوم نمی‌تواند تراکنش‌های زیادی را پردازش کند، نحوه مدیریت داده های آن است بطوریکه هر بلاک می‌تواند مقدار محدودی اطلاعات در خود ذخیره کند. برای درک بهتر این موضوع کانتینری خالی را در نظر بگیرید که ظرفیت آن محدود است و فقط می‌تواند 1000 جعبه را در خود جای دهد و به دلیل همین محدودیت نمی‌توان بیشتر از این مقدار در آن جعبه قرار داد.

نه تنها هر کانتینر (بلاک اتریوم) توانایی ذخیره بیش از 1000 جعبه ( 15 تراکنش در هر ثانیه) را ندارد، بلکه مدت زمانی طول می‌کشد که کانتینر (تراکنش) به مقصد خود برسد. به تکنولوژی که تمامی این کارها با آن انجام می‌شود، الگوریتم گواهی اثبات کار (Proof Of Work) گفته می‌شود که بسیار کند، هزینه‌زا و نامناسب برای شبکه ارزهای دیجیتال است.

تیم توسعه دهنده اتریوم روش های مختلفی از جمله شاردینگ و تراکنش‌های برون زنجیره‌ای را برای حل این موضوع امتحان کردند اما هنوز به دنبال رسیدن به بهترین نتیجه هستند. (احتمالاً استفاده از الگوریتم گواهی اثبات سهام)

بلاک چین ایاس از مدل اجماع (Consensus Model) جدید با عنوان اثبات سهم محول شده (Delegated Proof Of Stake) به جای گواهی اثبات کار استفاده می‌کند. استفاده از این الگوریتم می‌تواند تمامی مشکلاتی را که شبکه اتریوم دارد، حل کند.

بیان نحوه عملکرد الگوریتم اثبات سهم محول شده به کسانی که آشنایی کمی با تکنولوژی بلاک‌چین دارند کمی مشکل است. اما نگران نباشید ما سعی می‌کنیم این الگوریتم را به ساده ترین شکل ممکن برای شما توضیح دهیم.

- تصور کنید برای تایید تراکنش ها روی شبکه نیاز به 200 فرد است. به این افراد شاهد (Witnesses) گفته می‌شود.
- از آن جایی که بلاک‌چین غیرمتمرکز است، سرمایه‌داران ایاس باید شاهدها را انتخاب کنند و برای این کار باید رأی دهند.
- قدرت رای شما وابسته به مقدار کوین EOS است که در اختیار دارید که به آن اصطلاحاً Stake گفته می‌شود. هر چقدر کوین (Stake) بیشتری داشته باشید، رای شما قدرت بیشتری خواهد داشت و تاثیر آن نیز بر شبکه بیشتر خواهد بود. در این روش قدرت شبکه توسط 200 فردی کنترل می‌شود که بیشترین سرمایه را در اختیار دارند.
- در واقع شاهدها هستند که شبکه را امن نگه می‌دارند و در ازای این کار پول (توکن ایاس) دریافت می‌کنند.
- تعداد زیادی شاهد دیگر نیز وجود دارند که منتظر هستند تا نوبت انتخاب آنها بشود تا بتوانند از این طریق کسب درآمد کنند.
- اگر شاهدی کار خود را به خوبی انجام ندهد، می‌توان آن را با رأی گیری از شبکه حذف کرد و شاهد دیگری جایگزین او نمود.

استفاده از این الگوریتم باعث ایجاد سیستمی کارآمد می‌شود که تراکنش‌ها در آن با سرعت بالاتری انجام می‌شود و در عین حال کارمزد بسیار کمی نیز دارد. در واقع انجام هر تراکنش تنها 3 ثانیه طول می‌کشد. در بلاک چین اتریوم برای تأیید هر تراکنش باید تمامی کامپیوترهای (نودها) موجود در شبکه با هم اجماع داشته باشند. به همین دلیل سرعت آن بسیار پایین تر از شبکه ایاس است.

یکی دیگر از امکانات خوب EOS این است که امکان مسدود کردن (Freeze) تراکنش ها در آن وجود دارد. اما اهمیت این کار چیست؟
اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید احتمالا درباره هک DAO شنیده‌اید. در این عملیات هک که در سال 2016 میلادی رخ داد بیش از 50 میلیون دلار اتر (ETH) دزدیده شد. در حالی که اگر بلاک چین اتریوم از الگوریتم گواهی اثبات سهم محول شده (DPoS) استفاده می‌کرد، این اتفاق به علت امکان مسدود‌سازی تراکنش ها هیچگاه رخ نمیداد.

از ایاس (EOS) چه استفاده‌ای می‌شود؟
مانند اکثر بلاک چین های دیگر ایاس هم ارز رمزپایه انحصاری خودش را دارد که به آن EOS گفته‌ می‌شود. ساخت این کوین چندین هدف داشته است که در ادامه آنها را مطرح خواهیم نمود.

زمانی که از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کنید، باید برای انجام تراکنش‌ها کارمزد پرداخت کنید. به این کارمزد Gas گفته می‌شود. هرچه افراد بیشتری به شبکه اضافه شوند و از آن استفاده کنند، Gas نیز گران‌تر می‌شود. این امر باعث می‌شود که ارسال مقادیر کم اتریوم در شبکه به صرفه نباشد.

مثالی که قبلا در همین مطلب در مورد فیسبوک برای توضیح ارز دیجیتال ایاس زدیم را به یاد دارید؟ خب، اینگونه در نظر بگیرید که اگر برنامه غیرمتمرکز فیسبوک روی بلاک‌چین اتریوم اجرا شود هر بار که کسی دکمه لایک را می‌زند، باید کارمزدی بابت این کار پرداخت کند !

دلیل این اتفاق ساختار اتریوم است به این صورت که هر وقت افراد قصد استفاده از شبکه را داشته باشند، در واقع ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) را کرایه می‌کنند و برای آن باید کارمزد پرداخت کنند. این ساختار در ایاس کاملا متفاوت است و به جای اجاره قدرت کامپیوتری (ماشین مجازی) دارندگان کوین ایاس در مالکیت شبکه سهیم هستند.

به عنوان مثال اگر شما مالک یک درصد از کوین های EOS در شبکه باشید، به اندازه همان یک درصد در مالکیت شبکه EOS سهیم هستید. یعنی شما مالک 1 درصد از قدرت پردازشی کامپیوتری شبکه برای پردازش تراکنش هایتان هستید و همین امر باعث می‌شود تراکنش‌ها در این شبکه رایگان باشد.

کوین EOS مانند سایر ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. با استفاده از این کوین می‌توانید وجوه را با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال مختلف ارسال، دیافت یا ذخیره سازی کنید. بنابراین ایاس سیستم پرداختی بسیار خوبی است که با آن می‌توانید پولتان را به هرجای دنیا که می‌خواهید بصورت کاملاً رایگان و در چند ثانیه ارسال کنید.

استخراج ارز رمزپایه ایاس (EOS) چگونه است؟
استخراج اتریوم بهترین راه برای بدست آوردن ایاس است. از آنجایی که تعداد استخرهای استخراج برای ایاس بسیار کم است، برای این کار باید به یک استخر استخراج اتریوم بپیوندید تا بتوانید استخراج سودبخشی داشته باشید. برای استخراج EOS از روش زیر استفاده کنید:

- دستگاه استخراج خود را با استخرهای استخراج اتریوم تنظیم کنید.
- مقداری اتریوم استخراج کنید.
- با استفاده از سایت‌های صرافی ارز دیجیتال که امکان معاوضه ارزهای دیجیتال با یکدیگر را دارند، اتریوم خود را به EOS تبدیل کنید.
- تبریک ! حالا شما صاحب کوین های ایاس هستید.

یکی دیگر از روش های به صرفه استخراج ایاس استفاده از سیستم استخراج ابری (Cloud Mining) است. این روش برای افرادی که با عملیات استخراج آشنایی ندارند بسیار مناسب است. چند نمونه از پلتفرم های استخراج ابری خوب به شرح زیر میباشد:
- Hashflare
- Genesis Mining
- Nuvoo Mining
- IQ Mining
- CCG mining

مزایا و معایب ایاس (EOS)

مزایا:
1- سرعت پردازش بالا
2- رایگان بودن تراکنش ها
3- پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps)
4- استفاده از الگوریتم گواهی اثبات سهم محول شده (DPoS)
5- کار با آن برای توسعه دهندگان بسیار راحت است و به راحتی توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز را کنار یکدیگر قرار دهند.
6- براساس میزان توکنی که دارید، مالکیت شبکه ایاس را هم در اختیار دارید و به معادل همان مقدار دسترسی به پهنای باند شبکه خواهید داشت.

معایب:
1- نگرانی ها در مورد تمرکز شبکه ایاس (EOS) ؛ مکانیزم حاکمیت ایاس چنان طراحی شده است كه در هر زمان معین تنها 21 تولیدكننده بلوك داشته باشد و عملکرد كلی شبکه به رأی سهامداران بستگی دارد.
2- رقبای متعدد ایاس (EOS) ؛ هنوز مشخص نیست که نتیجه رقابت اتریوم و ایاس چه خواهد بود. علاوه بر اتریوم، EOS باید با بلاک چین های دیگر از جمله Tron، Neo، Rchain رقابت کند و برای اینکه میدان را به رقبا نبازد، همواره باید در حال توسعه و بهبود پلتفرم خود باشد.
3- پروژه ایاس به این علت که بدون ارائه یک نمونه اولیه از شبکه اصلی EOS مبلغ یک میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) خود جمع آوری کرد، با انتقادات شدیدی مواجه شد.

قیمت EOS در سال های اخیر
ایاس (EOS) با قیمت 1.03 دلار کار خود را آغاز کرد و در آوریل سال 2018 میلادی به بیشترین قیمت خود تا به امروز یعنی 21.38 دلار، حدود 21 برابر، رسید. در زمان نوشتن این مطلب قیمت هر واحد EOS معادل 2.85 دلار است.
نمودار قیمت ایاس در سال های اخیر

برای رصد قیمت لحظه‌ای ایاس (EOS) با مراجعه به صفحه ارز دیجیتال سایت سیگنال می‌توانید قیمت سایر ارزهای دیجیتال را نیز مشاهده نمایید. همچنین با استفاده از بخش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می‌توانید از آخرین وضعیت ارز رمزپایه ایاس (EOS) در بازار و عملکرد آن آگاه شوید.

ذخیره‌سازی ارز رمزنگاری شده ایاس (EOS)
همانند سایر ارزهای دیجیتال برای نگهداری EOS هم باید از کیف پول های دیجیتال استفاده کنید. کیف پول های دیجیتال انواع مختلفی دارند از جمله کیف پول های سخت افزاری، تحت وب، کیف پول های موبایلی و در نهایت کیف پول کاغذی. هرکدام از انواع کیف پول های دیجیتال با توجه به ویژگی هایی که دارند ساختار امنیتی متفاوتی را برای کاربر فراهم می‌کنند.

بهترین کیف پول های دیجیتال برای نگهداری توکن EOS عبارتند از:
- کیف پول موبایل Infinito
- کیف پول نرم افزاری SimplEOS
- کیف پول تحت وب Scatter
- کیف پول نرم افزاری Greymass EOS-Voter

نتیجه گیری
در این مقاله شما را با ارز دیجیتال ایاس و چگونگی عملکرد آن آشنا نمودیم. در حال حاضر EOS یکی از 10 ارز دیجیتال برتر دنیا است. ایاس توانایی بالقوه‌ای برای رقابت با اتریوم دارد و با توجه به امکاناتی که فراهم می‌کند، احتمالا در آینده نزدیک بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. نظر شما در رابطه با ایاس (EOS) چیست؟ آیا می‌تواند به رقیب جدی برای اتریوم تبدیل شود و یا حتی برنده این رقابت باشد؟ نظرات خود را با وب سایت سیگنال در میان بگذارید.