در ادامه با ما همراه باشید که به پاسخ این سوالات و همه چیز درباره آن ها مانند چگونگی ساخت ان اف تی، یا محل خرید و فروش آن و چگونگی کسب درآمد از ان اف تی بپردازیم.
مقدمه
تصویری که درج شده احتمالا بارها آن را در شبکه های اجتماعی مشاهده کرده اید، کلویی دختری که سعی داشت با چپ نگاه کردن بیان کند که موضوعی اصلا برایش اهمیت ندارد.

جالب است بدانید که همین تصویر در اوایل پاییز در حراجی توکن های ان اف تی به قیمت چند هزار دلار به فروش رسید.بعضی از فعالان در این بازار بر این باورند که بیت‌کوین یک نسخه دیجیتال در پاسخ به ارز سنتی است، ان‌اف‌تی‌ یا همان توکن‌ غیرمثلی یک پاسخ دیجیتال به اشیاء گران‌قیمت کلکسیونی است.یا معادل هر آنچه در دنیای غیر دیجیتال موضوع کار یک کلکسیونر می‌شود.
اما همانطور که افراد مثبت اندیش در هر حیطه ای وجود دارند،در این بازار نیز وجود دارند که میگویند: ان اف تی یا توکن غیرمثلی مانند یک حباب هستند که به زودی منفجر می شوند.       

   

            
NFT چیست؟ ان‌اف‌تی مخفف چیست؟
به طور کل در دنیای کریپتوها  توکن ها  (token) به دو دسته مثلی (fungible) و غیر مثلی (non-fungible) تقسیم می شوند. توکن های مثلی مانند ارزها هستند. یعنی اینکه یک دلار همیشه یک دلار است و شماره سریال روی یک اسکناس خاص هیچ تاثیری بر روی ارزش آن ندارد. شما می‌توانید یک اسکناس یک دلاری را با هر اسکناس یک دلاری دیگر تعویض کنید و هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. اما توکن های غیرمثلی این گونه نیستند و لازم است بدانید که هر توکن با توکن دیگر تفاوت دارد و هرکدام ارزش خاص خود را دارند که به این توکن ها ان اف تی نیز می گویند.

یک اثر هنری نیز غیر مثلی هستند. مانند تابلوی جیغ از ادوارد مونک. شما می‌توانید از تابلوی جیغ عکس بگیرید و یا حتی یک نسخه چاپی آن را بخرید اما تنها یک نسخه اوریجینال از آن وجود دارد.

ان‌اف‌تی‌ها هم نسخه دیجیتال همان دارایی «یکی از یک نوع» هستند که مانند هر نوع دارایی دیگر قابل خرید و فروش هستند، اما بر خلاف سایر انواع دارایی ملموس (tangible) نیستند و یا شکل ملموسی ندارند. البته می‌شود گفت توکن‌های دیجیتال به مانند گواهی مالکیت برای یک دارایی مجازی و یا فیزیکی هستند.
آیا NFT فقط شامل نقاشی و تصویر می‌شود؟
درست است که تا به حال مهمترین و گران ترین ان اف تی های به فروش رفته از آثار هنری بوده اما به این دلیل نیست که ان اف تی فقط مختص به عکس تابلو و یا آثار هنری است. ان اف تی یک بازنمایی دیجیتال و منحصر به فرد از یک کالاست.این کالا می‌تواند یک اثر هنری هم باشد. مثل یک گواهی اصالت یا یک مبایعه‌نامه که بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شود. اگر هنر را از ان اف تی فاکتور بگیریم حال میبینیم که آن بازنمایی یک فرم دیجیتال است که تا به حال به صورت یک دارایی که مال ماست به آن نگاه نمی کردیم.


چرا NFT خریدار دارد؟
اما بیشترین سوال ها از دنیای ان اف تی این است که چه چیز باعث می شود تا کسی ان اف تی را بخرد؟ و یا بیشترین کاربرد های ان اف تی چییست؟
به گفته برخی افراد علت اصلی جلب توجه ان‌اف‌تی قیمت‌های نجومی پرداخت شده برای برخی آثار هست برخی دیگر ویژگی‌های ممتاز آن را علت رشد آن می‌دانند.یکی از منابعی که ویژگی‌های ان‌اف‌تی را بسیار شاخص می‌داند هفت ویژگی را فهرست کرده است:
اول  این‌که ان‌اف‌تی‌ها مثل هر کالای کلکسیونی دیگر قابل جمع‌آوری هستند و ارزش کلکسیونی پیدا می‌کنند. دوم این‌که ان‌اف‌تی‌ها بر روی بلاک‌چین در دسترس هستند و تمامی سوابق مالکیت آن‌ها مشهود است. ویژگی‌ سوم این است که ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند به عنوان حق عضویت در یک مجموعه استفاده شوند. ویژگی چهارم ان‌اف‌تی‌ها در بازی‌های پی‌تو‌ایی (P2E) یا همان بازی‌کن‌ و‌ درآمد ‌داشته باش است. و هفتمین کاربرد آن همان چیزی است که برخی برند‌های معروف به ان ورود کرده‌اند.
ویژگی پنجم این است که ان‌اف‌تی‌ها راه را برای وام‌های پی‌تو‌پی محیا می‌کنند، به گونه‌ایی که در صورت عدم بازپرداخت اقساط وام، مالکیت ان‌اف‌تی به طور خودکار از وام‌گیرنده گرفته می‌شود. کاربرد ششم  این است که می‌شود ان‌اف‌تی‌ها را به عنوان کوپن‌ دیجیتال درون یک والت دیجیتال استفاده کرد. هم اکنون نایکی (Nike)، دی‌اند‌جی (D&G)، و دایموند سپلای کو (Diamond Supply Co) در حال استفاده از ان‌اف‌تی به عنوان اکسسوری مجازی (virtual accessories) هستند.
البته بسیاری معتقدند که کاربری‌های ان‌اف‌تی به همین جا ختم نخواهد شد و به مرور با رشد این حوزه کاربردها و ویژگی‌های دیگری به این فناوری اضافه خواهد شد.