هوش مصنوعی چیست؟
هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که در آن به ساخت ماشین‌هایی هوشمند پرداخته می‌شود که مانند انسان‌ها عمل می‌کنند. یک عامل هوشمند سیستمی است که می تواند با تجزیه و تحلیل محیط اطراف خود بهترین واکنش را داشته باشد. هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد که روز به روز به محبوبیت و کارایی آن افزوده میشود.


هوش مصنوعی به چند نوع تقسیم میشود؟
هوش مصنوعی به دو دسته ی تقسیم میشود.


هوش مصنوعی محدود (artificial narrow intelligence):
 ANI ( هوش مصنوعی محدود ) یا ضعیف هم گفته میشود که فقط توانایی انجام دادن یک کار مخصوص را دارد. برای مثال می توان سیستم هوشمندی که می‌تواند به صورت خودکار گفتار را به نوشتار تبدیل کند یا سیستم‌های تشخیص چهره که قادرند هویت یک فرد را حتی در شلوغی و سیل عظیمی از جمعیت تشخیص دهند، یا اتوموبیل های خودران که به کمک هوش مصنوعی میتوانند رانندگی کنند یا شکست انسان در شطرنج نام برد.


هوش مصنوعی عمومی  (Artificial General Intelligence):
 منظور از هوش مصنوعی عمومی ماشینی است که می‌تواند دنیای اطراف خود را همانند یک انسان درک کند و دارای ظرفیت و گنجایش مشابه برای انجام فعالیت‌ها و وظایفی است که یک انسان به طور معمول آن‌ها را انجام می‌دهد. در حال حاضر هوش مصنوعی عمومی وجود ندارد اما رد پای آن را می‌توانیم در داستان های دارای ژانر عملی-تخیلی مشاهده کنیم. از نظر تئوری یک هوش مصنوعی عمومی می تواند هم سطح انسان فعالیت کند و یا حتی در زمینه‌هایی مانند حافظه و … ازاو بهتر عمل کند.

 

هوش مصنوعی جه کاربردهایی دارد؟
در حوزه سلامت که از پیشگیری، پیشبینی، تشخیص تا درمان را شامل می شود و حتی ورزش کردن که بیشتر آینده ما را در بر خواهد شد.
در حوزه آموزش وپرورش که می تواند در حوزه یادگیری، ارزشیابی، مشاوره و استعدادیابی دانش آموزان ورود کند.
در حوزه اقتصاد با تحلیل وضع موجود و پیش بینی آینده می تواند در همه حوزه های مرتبط با پول و سرمایه ورود کند.
در حوزه کسب و کار می تواند به شکل های مختلف از جمله نحوه سرویس دهی به مشتریان و کنترل کارمندان و حتی در بازاریابی اثر گذار باشد.
در حوزه قانون و قضا می تواند عدالت اجتماعی بیشتری را به ارمغان آورده و بخشی از بروکراسی اداری را اصلاح و سریعتر کند.
در حوزه تولید و کشاورزی با هر سطح و موضوعی می تواند نقش مثبتی را ایفا کند.
در حوزه ی صنعت اتومبیل ها برای ساخت وسیله ی خود ران ورود کند.
در حوزه ی رسانه های اجتماعی و بازی ها ورود کند.
در حوزه تفسیر داده ها و بالاخص داده های بزرگ و نهایتا در هر جایی از زندگی روزمره از کار با موبایل گرفته تا خرید از فروشگاه را شامل شود.