در این مقاله سعی داریم به شما چند وب سایت معرفی کنیم که به راحتی بتوانید نسخه الکترونیکی آن ها را دانلود و مطالعه کنید.

خیلی از افراد مطالعه را از یک کتاب حقیقی ترجیح می دهند به یک کتاب الکترونیکی. چرا که باور دارند لمس کاغذهای کتاب یک حس نوستالژی و حال خوب به آن ها منتقل می کند و حس خوشایند ورق زدن برگه های کتاب را با مطالعه آن در تبلت یا گوشی عوض نمی کنند. اما کتاب های الکترونیکی هم داری مزایای خوبی هستند؛مثلا همراه بودن آن با شما در همه جا وحمل راحت آن ها ، فضایی اشغال نمی کنند، هزینه دانلود آن ها رایگان و یا کمتر از نسخه چاپی می باشد و گاهی نسخه چاپی از یک کتاب را پیدا نکنیم که در این مواقع این کتاب های الکترونیکی مشکل گشا هستند.

برای دانلود این کتاب ها علاوه بر سرویس های اشتراکی شرکت های گوگل و آمازون، میتوانید به وب سایت های زیر مراجعه کنید:
1. Centsless Books

این سایت یک مرجع برای دسترسی به کتاب‌های کیندل به صورت رایگان است که در آمازون یافت می‌شوند. هدف این وب‌سایت این است که دسترسی کاربران به آخرین عناوین از کتاب‌های الکترونیکی رایگان در آمازون را ساده‌تر کند.
بر خلاف سایر سایت‌ها بدون اشتراک نامحدود کیندل هم می‌توانید تعداد زیادی از کتاب‌های مختلف را دانلود کنید اما برای بعضی از این کتاب‌ها شما باید حساب Kindle Unlimited داشته باشید.

2. Library Genesis

اگر بخواهم یک موتور جست و جو که به صورت رایگان به شما دسترسی به موارد خواندنی، از جمله مقاله، کتاب الکترونیک،کامیک بوک، مجله و … معرفی کنم؛ وب سایت Library Genesis می باشد.
چرا که آرشیو این سایت بیش از ۳ میلیون کتاب الکترونیک و ۶۰ میلیون مقاله را در برمی‌گیرد.
از نقاط قوت این سایت میتوان به موتور جست و جوی آسان آن اشاره کرد و برای پیدا کردن بهتر و سریع تر کتاب یا مقاله مورد نظر این امکان را به شما می دهد تا نتایج را بر اساس زبان و فایل محدودتر کنید.

3. ManyBooks
این وب سایت با فراهم کردن یک کتابخانه از کتاب های الکترونیکی رایگان و پر از تخفیف با بیش از یک دهه فعالیت، در بین کاربران محبوب شده است.

قسمت عمده ای از از آرشیو ManyBooks در سال های گذشته و از پروژه‌ی گوتنبرگ تامین شده است. اما از آن زمان، هویت مستقلی پیدا کرده و خودش هزاران عنوان را به‌صورت رایگان منتشر کرده است. کتاب‌های موجود در فرمت‌های EPUB و MOBI و البته PDF قابل دانلود هستند و هر کتاب بر اساس سیستم ۵ ستاره امتیاز بندی شده است که مزیت ManyBooks نسبت به پروژه‌ی گوتنبرگ است.

4. Open Library

یکی دیگر از کتاب خانه های بزرگ در دنیای اینترنت، وب سایت Open Library است. چرخیدن و جست و جو کردن در این وب سایت بسیار حال خوشایندی دارد؛ چراکه بیش از 1/5 میلیون کتاب در آن به صورت رایگان فراهم شده و جست و جو در آن بسیار آسان است.
در ورودی این سایت لیستی از محبوب ترین کتاب ها وجود دارد که شما را به خواندن آن ها دعوت می کند. در این سایت کتاب ها به دسته های کودکان، عاشقانه، تاریخی، داستانی و … تقسیم شده که جست و جو در آن برای کاربران راحت تر باشد.

5. Free-Ebooks.net
در این وب سایت شما با دسته بندی کتاب ها به صورت داستانی، غیر داستانی، عاشقانه، علمی‌-تخیلی، پیشرفت شخصی و کسب‌و‌کار رو به رو هستید. هدف از این دسته بندی، دسترسی راحت تر مراجعه کنندگان به مقاله ها و.... مورد نظر بوده.


در این سایت برای دانلود باید یک حساب شخصی بسازید که برای راه اندازی آن از شما هزینه ای دریافت نمی شود و با داشتن حساب کاربریتان شما میتوانید در ماه 5 کتاب را به صورت رایگان دانلود کنید. از مزایای این موتور جست وجو میتوان به آرشیو آن که علاوه بر زبان انگلیسی، کتاب هایی از سایر زبان ها در خود جا داده نیز اشاره کرد.

و اما مهمترین بخش کتاب های الکترونیکی رایگان به زبان فارسی


برای دسترسی به کتاب های الکترونیکی به زبان فارسی میتوان از دو پلتفرم فیدیبو و طاقچه استفاده کرد که در آن ها علاوه بر دانلود رایگان، درصدی تخفیف برای کتاب های دیگر و همچنین خرید اشتراک را در اختیار شما قرار می دهند.