هوش مصنوعی یعنی چی؟
به زبون ساده یعنی بیاییم به کامپیوترا و ربات ها، با یک سری روش و الگوریتم ، هوش و قدرت فکر کردن بدیم تا بتونن فکر کنن ،تصمیم بگیرن و انتخاب کنن.
به تعریف ویک پدیا:
(به انگلیسی: Artificial intelligence) (به اختصار: AI)، هوشی است که توسط ماشین‌ها ظهور پیدا می‌کند، در مقابل هوش طبیعی که توسط جانوران شامل انسان‌ها نمایش می‌یابد.
کتاب‌های AI پیشرو، این شاخه را به عنوان شاخه مطالعه بر روی «عوامل هوشمند» تعریف می‌کنند: هر سامانه‌ای که محیط خود را درک کرده و کنش‌هایی را انجام می‌دهد که شانسش را در دستیابی به اهدافش بیشینه می‌سازد. برخی از منابع شناخته شده از اصطلاح «هوش مصنوعی» جهت توصیف ماشینی استفاده می‌کنند که عملکردهای «شناختی» را از روی ذهن انسان‌ها تقلید می‌کنند، همچون «یادگیری» و «حل مسئله»، با این حال این تعریف توسط محققان اصلی در زمینه AI رد شده‌است.

اما سروکله این هوش مصنوعی از کجا پیدا شد؟
از خیلی قدیم تو افسانه های کشورای مختلف بوده که آدمایی بیان شبیه به انسان ها که کارای آدما رو انجام بدن اما به صورت تخصصی برمیگرده به سال 1950 که آلمان برای انتقال اخبار از یک روشی استفاده میکرد و تمام اطلاعات رو با رمزها و کدگذاری مخصوص به بقیه افراد ارتش میرسوند. در این تایم انگستان تصمیم گرفت با کمک گرفتن از دانشمندهای کل دنیا بفهمه که رمز ساختن های آلمان چطوریه!!! بین همه این دانشمندا یک نفری بود به اسم آلن تورینگ که یک ایده داشت و اون ساختن یک ماشین مخصوص بود.


اما کار این ماشین چی بود؟ به زبون ساده بگم براتون به جای اینکه آدما یکی یکی معنی رمزارو حدس بزنن و تشخیص بدن؛ ماشین تورینگ هوشمندانه تک تک رمزها رو تست میکرد و وقتی به تناقص میخورد میرفت بعدی تا در نهایت اون رمزها با هم جور در بیاد و سرعت رو خیلی خیلی میبرد بالا. این ماشین باعث  شد که نتیجه جنگ برگردد و اسم این ماشین رو گذاشتن Bombe .

اگر بخواییم هوش مصنوعی بخونیم بریم چه رشته ای؟
یکی از گرایش های رشته کامپیوتر در مقطع ارشد هوش مصنوعیه ! حالا چرا فقط ارشد؟ چون تخصصیه و اینکه تمام این رشته ریاضی و الگوریتمه

چطوری یاد بگیریم؟
هوش مصنوعی یکی از مباحث تخصصیه پس برای یاد گرفتنش باید حتما پایه ریاضیتون قوی باشه و زبان انگلیسی هم بهتره که خوب باشه؛ چرا که بیشتر اطلاعات توی این حوزه انگلیسیه و به جز اون کلی مفاهیم مهم داره و لگوریتم که باید یاد بگیری و یک زبان برنامه نویسی هم لازمه که برای هوش مصنوعی زبان پایتون پیشنهاد میشه چون کتابخانه ها و ماژول های زیادی دارد.

اما سوال مهم تر اینجاست که بازار کارش چطوریاست؟
توی خارج از ایران و کشورای توسعه یافته که جزء شغلای درجه یک با یک درآمد خوبه. مثلا در ایلات متحده حقوق سالانه AL  بیش از 110 هزار دلار است. در آلمان حدود 84,574 یورو و در استرالیا 110,000 دلار در سال است. اما در ایران به فرصت پژوهش کم باعث شده که نسبت به سایر کشور ها عقب بیوفتد. فارغ التحصیلان در این رشته میتونن به عنوان برنامه نویس ، طراحی وب سایت ، مدیر وب سایت ، تحلیلگر ، طراح و سازنده ربات  و 000 مشغول به کار بشن.