به دلیل اینکه نرم افزار پیام رسان تلگرام بطور پیش فرض رمزی ندارد و هرکس که گوشی یا کامپیوتر شما را در دست داشته باشد، می تواند به محتوای پیام ها و اطلاعات شما در تلگرام دسترسی داشته باشد.
برای مثال هنگامی که گوشی تلفن همراه یا رایانه شما سرقت رفته است و شما در آنها حساب تلگرام درست کرده ای، بهتر است که کاری انجام دهید که از این اطلاعات حساب تلگرام شما محافظت شود.
اگر می خواهید که کسی نتواند به حریم خصوصی شما در تلگرام وارد شود کارهای زیر را انجام دهید.
برای جلوگیری از نفوذ دیگران به اکانت تلگرام شما، کافیست برای حساب تلگرام خود رمز انتخاب و فعال کنید! هیچکس بدون داشتن رمز دوم شما نمیتواند به اکانت تان در تلگرام(Telegram Account) دسترسی پیدا کند! چون با تعریف رمز برای تلگرام هر زمان که شما از حساب تلگرام خود خارج شده و دوباره به آن وارد شوید، این نرم افزار پیام رسان از شما رمزی می خواهد. در زیر مراحل تعریف رمز یا رمزگذاری حساب تلگرام را بخوانید.

برای افزایش امنیت حساب کاربری تلگرام از طریق تعریف رمز دو مرحله ای شما باید مراحل زیر را در صفحه تلگرام خود انجام دهید:
1- ابتدا به قسمت تنظیمات تلگرام(Settings) و به قسمت privacy and security بروید.
2- به قسمت two-step verification بروید.
3- گزینه ی set additional password (ایجاد رمز) را بزنید.
4-قسمت های password و email را پر کنید. در اینجا رمزی که می خواهید رمز دوم شما هنگام ورود به تلگرام باشد را وارد نمایید.
5- ایمیل خود را چک کنید. یک ایمیل از سوی تلگرام برایتان ارسال شده است که به منظور تایید هویت شما است.
6- روی لینک موجود در ایمیل کلیک کنید تا عملیات قطعی شود.
7- در اینجا رمز دوم برای شما تعریف شده است.

از این پس شما هر زمان که از حساب تلگرام خود خارج شوید و دوباره به اکانت تلگرام خود وارد شوید، باید علاوه بر شماره تلفن همراه خود، رمز دومی که در اینجا تعریف کردید را نیز وارد کنید.