جیمی سانگ،نویسنده و سرمایه گذار معروف در زمینه بیت کوین و ارزهای دیجیتال هست، اودر این مقاله توضیح می دهد که چرا هیچ یک از الت کوین های ساخته شده نخواهند توانست جای بیت کوین را بگیرند!

اگر تازه وارد فضای بیت کوین شده باشید،حتما میدانید که طی چند­­­ماه گذشته رفتار غیرعادی داشته، صعودهای شدید و نزول­های ناگهانی بعد ­از­ انفموجی از احساسات را در تریدرها به همراه داشته که کنترل کردنش آسان نبود، تحرکات قیمت بیت­کوین برای خیلی­ ها هم هیجان­ انگیز بود و هم به موقع و دردناک، بنابراین اینکه همه آن چیزی که روی بیت­کوین سرمایه­ گذاری کرده بودید، ناگهان از دست بدید دور از ذهن نیست. اینطور که به نظرمی رسد، همه کوین­ها تقریبا حرکات مشابهی دارند. پس تفاوت کجاست؟
چه چیری هست که بیت­کوین را از سایر کوین­ها متمایز می سازد؟ و مهمتر از همه، سرمایه­ گذار از چه طریقی بداند که ارزش یک کوین در دراز مدت چه تغییراتی خواهد کرد؟
در این مقاله،قصدداریم توضیح دهیم چرا بیت­کوین با وجود اینکه ساختارش با دیگر کوین­ها یکسان است تا کنون واقعا تکرار نشده ؟

یک نوآوری واقعی
برای فهمیدن ارزش واقعی بیت­کوین، نگاه کردن به تاریخچه بیت­کوین می تواند مفید باشد، به اخرین ایکوهای اتفاق­ افتاده فکر کنید، اینکه فکر کنیم هر ایکو به بهبود بیت­کوین کمک خواهد کرد و تمامی مشکلاتش را ازبین خواهد برد کمی دور از واقعیت است.
تقریبا هر ایکو یا هلردفورک به این اشاره دارد که در بعضی از زیرساخت ها یک نوآوری ایجاد کند. جای تاسف دارد در حال حاضر بزرگترین نوآوری­ ها اتفاق افتاده است.
کمبود فناوری ­های غیر متمرکز یکی از آن نوآوری­ هایی بود که در این مورد بیت­کوین اولین موردی بود که در این حوزه فعالیت داشت.
ذکرکردن این نکته اینجا مهم است که جایگزین کردن بیت­کوین از نه سال پیش مطرح شده ولی هیچ کس حاضر نشد که در مواردی مثل موارد امنیتی و کاربردی از بیت­کوین استفاده کند.

ای ایکس کوین یکی از کوین­ های مشابه بیت­کوین بود که هفت سال با پاداش بلوک­ های بزرگتر و یک پیش­فرض (تعداد زیادی سکه ارسال شده به پدیدآورنده) به وجود آمد. تنبریکس، یک الت کوین دیگر بود این کوین تلاش میکرد که به مقاومت جی پی یو بیافزاید و همچنین یک پیش زمینه بزرگ داشته باشد. سالیدکوین هم یک نمونه دیگر بود با بلوک زمان­های سریع ترو یک پیش زمینه تنها کوین­هایی که توانستند در دوران اولیه الت­کوین­ها جان سالم به در ببرد. (نه به شکل زندگی یک زامبی) یعنی نئوکوین و لایتکوین که خودشان را بدون داشتن یک پیش­فرض از بقیه متمایز کردند.

ایکوها دیگر مثل سابق هیجان­ انگیز نیستند، مسترکوین یک ایکو در هفت سال پیش بود. با یک پیش­فرض و فروش پنج ­هزار بیتکوین در همان لحظه که همه جا برای خودشان بازاریابی می کردند، زیرا اکوسیستمی که در آن قرار داشتند بسیار نامطلوب بود،فک­تام نیز سه سال پیش یک ایکو برگزار کرد که نتیجه ان دوهزار بیت­کوین بود ولی آنها میبایست روی گردش امور مالی خود کار میکردند چون اآنها از پول فرار می­کردند، همه این توکن­های ضعیف و هیجان­ انگیز خیلی ضعیف ساخته شده بودند و واقعا ابزار خیلی خوبی را ارائه نداده­ بودند، آلت­کوین­ها و ایکوها در بسیاری از زمینه­ های مختلف تلاش کرده ­اند اما بیشتر انها بی استفاده و ناسازگار از اب درآمدند. چرا بیت­کوین دز این اکوسیستم در جایگاه خاصی به­ نظر میرسد؟
تفاوت بیت­کوین در چیست؟ما دو مورد از ویژگی­ هایی که بیت­کوین را از سایر موارد متفاوت می­ سازد بررسی کردیم:
1- تاثیر شبکه
2-تمرکز زدایی

تاثیر شبکه
بیت­کوین دارای بزرگترین شبکه می باشد و از تاثیرات این شبکه سود می­برد به همین علت سایر کوین­ها واقعا درحال رقابت در یک بازی بزرگ برای صعود و پیشی گرفتن از یکدیگر هستند. بیت­کوین هفت روز هفته هست ولی برای سایر الت­کوین­ها اینطور نیستند. (بگذارید چهار روز هفته را درنظر بگیریم و طول هر روز را هجده ساعت فرض کنیم و اسم روزها را به چیز دیگری تغییر دهیم. )نیازی به گفتن نیست که این نوآوری­ها در بهترین حالت، جزئی باقی می­مانند و فراگیر نمیشوند، و این بدلیل اثر شبکه بیت­کوین می باشد که هر­لحظه به رشدکردن ادامه می دهد.
افرادی که از این شبکه استفاده می ­کنند، به سمت استانداردهای شبکه بهینه­ سازی می­شوند و هر روز بیشتر و بیشتر داخل شبکه فرو می­روند. همانطور که شبکه رشد میکند.
آنچه که ما می بینیم این است که مزایای پنهان و غیرمتعارف شبکه به هریک از قوانین بستگی دارند، آنچه که ممکن است به نظر ناکارامد باشد در واقع دارای اثرات منظمی در لایه های بعدی هست که مطابق با قوانین، به نفع افراد است. برای مثال، یک خودرو نمیتواند پرواز کند یا روی اب حرکت کند زیرا برای استفاده روی سطح سخت و جامد ساخته شده نبوده است. امکانات اضافی باعث شده که خودرو راحت تر پارک شود، نگهداری ارزان تر و مصرف سوخت کمتر داشته باشد.

علاوه بر اینها، این قوانین امتحاناتشان را با گذشت زمان پس داده ­اند و کارایی خود را در راه­ های غیرمحسوس اثبات کرده اند. مطمئنا شما نمی خواهید اولین کسی باشید که با ماشین پرواز میکند، چون نمیدانید چقدر این وسیله نقلیه امن است.

اما بر خلاف مثال بالا، چیز دیگری که وجودش را در این محیط به اثبات رسانده، امنیت نسبی این کوین است.

بیت­کوین از یک جهت دارای بزرگترین شبکه می­ باشد، بیت کوین ایمن بودنش را فقط با یک چیز که واقعا می­ شود آزمایش کرد اثبات کرده‌­است: زمان

کوین­ های دیگر یا امنیت ندارند یا به زمان بیشتری نیاز دارند تا ایمن بودنشان را اثبات کنند، بطور مثال پیچیدگی توریم اتریوم کل پلتفرم را اسیب­پذیر میکند، درمقابل زبان قراردادی و هوشمند بیت­کوین، به علت وجود آن عامل از پیچیدگی توریم جلوگیری میکند. به طور خلاصه اثر شبکه و زمان با مترکزگرایی، برای ساختن سکه­ های ضعیف­ تر و غیرکاربردی­ تر مخلوط شده‌­اند.

بیت­کوین یک شبکه بزرگ دارد و این به این معنی است که بیت­کوین به دلیل داشتن کاربران بیشتر در زمینه ­های ابزار و ویژگی­ های جانبی رشد می­کند، پیداکردن لوازم جانبی برای یک موبایل مشهور و رایج، خیلی راحت ­تر از پیداکردن همان لوازم برای یک شی با محبوبیت کمتر هست.

اکوسیستم اطراف بیت­کوین، به دست­ آوردن و نگه ­داشتن بیتکوین را خیلی آسان­تر از الت­کوین­ های دیگر کرده­ است.

تمرکز زدایی
یکی­ دیگر از ویژگی­ های بیت­کوین این هست که هنوز برخلاف دیگر کوین ها غیرمتمرکز است، با تمرکز زدایی کردن، به بیان دیگر بیت­کوین دیگر نقطه ضعفی نخواهد داشت. کوین­ های دیگر دارای یک پدیدآورنده یا یک کمپانی هستند و آنها بیشترین تاثیر را روی کوینشان دارند. یک هاردفورک (به روزرسانی ناسازگاری ­های گذشته) که کاربران را مجبور به استفاده از خودش میکند. به طور مثال، نشان میدهد که سکه بسیار متمرکز هست.
سکه های متمرکز دارای این برتری­ هستند که توانایی تغییر سریع مواردی در پاسخگویی به بازار را دارند. تمرکز گرایی دقیقا همان چیزی هست که کسب­ و کارها برای بدست­ آوردن سود بوسیله ارائه خدمات و سرویس های اضافی به مشریانشان نیاز دارند یک کسب ­و­کار متمرکز بهتر می­تواند به تقاضای بازار جواب دهد و برای سود بیشتر چیزهایی که می­فروشد را تغییر دهد.

هرچند که تمرکزگرایی برای یک ارز یک چیز بد است.
به دلیل اینکه اولا، یکی از مهمترین مواردی که می­تواند به محبوبیت و ارزش یک ارز اضافه کند این است که تغییرکردن به تنهایی کافی نیست، برای محبوبیت و افزودن ارزش یک کسب­ و کار، نه تنها نباید از کیفیت کار کم شود، بلکه باید به مرور زمان بهتر هم می شود. تغییری که کیفیت را کاهش دهد(مثل کاهش مقبولیت یا تغییرات امنیتی)،به شدت سود را کاهش می دهد.

دوم، متمرکزسازی ارز. یک گرایش به تغییر قوانین است، که معمولا با اثرات فاجعه­ باری همراه است. در واقع، اقتصاد قرن بیستم، داستان بانک ­های مرکزی­ ای است که به آرامی در معرض خطر پول فیات قرارمیگیرند، به همین دلیل است که تقریبا ارز فیات، علی­ رغم حمایت نهادهای دولتی از بانک ها، بعنوان یک مبادله­ کننده متوسط تاکنون بیست­ و­هفت سال دوام آورده است.

هرکریپتوکارنسی و ایکو ای به غیر از بیت ­کوین مترکزگرا می­باشد. برای یک ایکو ،کاملا بدیهی است که استارت­ آپ­هایی که ایکو منتشر می­کنند و توکن می­سازند ،یک گروه متمرکز هستند، آنها کوین را منتشر می­کنند و به این ترتیب می­ توانند عملکرد کوین را تغییر دهند. هدف کوین را اصلاح کنند یا توکن بیشتری تولیدکنند.
آنها همچنین می­توانند توکن های مشخصی را رد کنند.

الت­ کوین­های دیگر هم، چنین مشکلی دارند، اما نه به صورت آشکار.
معمولا پدیداورنده یک دیکتاتور واقعی برای کوین هست و دقیقا توانایی اعمال تغییراتی را دارد که که دولت ها می­توانند انجام دهند.

کوین­های بازنده معمولا توسط خود پدیداونده مسیردهی میشوند، همانند افرادی که الت­کوین­ها را نگه­داری می­کنند، شما نه تنها به رهبر فعلی، بلکه باید به رهبران آینده کوین هم اعتماد کنید، به عبارت دیگر، در سرزمین الت­کوین­ها و ایکو­ها شما مالک واقعی کون های خود نیستید.

این بزرگترین حالت خاص در رقابت با بیت­کوین هست: اتریوم

با هرگونه محاسبه ای اتریوم کاملا در کنترل ماست. اتریوم تا به حال پنج هاردفورک داشته که کاربران در آن مجبور به استفاده از آنها شدند. آنها تصمیم­ گیری­ های بد را رد کرده اند، مالکین اتریوم اکنون حتی درباره مالیات ویژگی ها و کاربردها صحبت میکنند،کنترل کردن مترکزگرایی خیلی زود در این پروژه نشان داده شد.

اما باز هم بیت کوین تفاوت دارد.
یکی از مهمترین مسائل این بود که ساتوشی (پدیدآورنده) ناپدید شده بود، در روزهای اولیه بیت­کوین، ساتوشی بسیاری از چیزهایی که توسعه یافته بود را تحت کنترل داشت. با ناپدیدشدن او، اکنون در وضعیتی هستیم که در ان اقشاری که هیچ علاقه ای به همکاری با یکدیگر ندارند، (کاربران وابسته درحوزه­ های مختلف) همه چیز را در مورد نحوه اجرای شبکه به یکدیگر می ­گوین. هر ارتقا بصورت داوطلبانه انجام می شود و کسی مجبور نیست تا برای محافظت از بیت­کوین­ هایش کار خاصی انجام دهد. به عبارت دیگر ،نقطه ضعفی وجود ندارد. بیت­کوین دارای سیستمی است که اگر همه گروه توسعه­ دهندگان با اتوبوس تصادف کرده باشند، چندین منبع باز پیاده ­سازی شده وجود دارد که می توانند گزینه­ های انتخابی را به هر کاربر ارائه دهد.

دربیت کوین،شما مالک اصلی سکه­ های خود هستید، یک قدرت مرکزی وجود ندارد که بتواند باعث تغییر در سود و منفعت سکه های شما شود، که واقعا ویژگی خیلی خوبی است، این بدین معنی است که بیت کوین واقعا نادر است و بدون رضایت همه کاربران تغییر کیفیت نخواهد داشت. بنابراین منبع خوبی برای ذخیره سازی ارزش است.

نتیجه

ممکن است با این نظر شگفت زده شوید، اما تعداد زیادی الت­ کوین وجود دارد که داخل مارکت کپ بیت­کوین شروع به خوردن کردند!

مارکت ­کپ یک مجموعه یه شدت دستکاری شده است، و بازار به طور طبیعی نویزهای زیادی دارد و فقط با گذشت زمان این ناهمواری صاف می شود.

به علت اثرات شبکه و تمرکززدایی، بیت­کوین با همه طرفداران تاج و تخت تفاوت دارد، نیازی به گفتن نیست که بیت­کوین هیچ جایگزینی ندارد، چنین واقعیتی شانس بیت­کوین را برای گسترش بیش از پیش میکند.

اما چیزی که از مطالعه بازار کریپتوکارنسی ها به طور مشخص قابل فهم است این است که، بیت­کوین یک الگو و رهبر هست که به آسانی قابل چشم ­پوشی نیست چه چیزی باعث می شود که بیت­کوین جایگرین شود؟ سرانجام یک نوآوری به بزرگی خود بیت­کوین یا یک باگ که بیت­کوین را نا امن کند.

بهینه سازی چندین متغیر به تنهایی برای تصاحب این جایگاه توسط سکه­ های دیگر کافی نیست، حتی اضافه کردن یک ویژگی بزرگ مثل حفظ حریم خصوصی کافی نیست، زیرا اثر شبکه قبلا یک اکوسیستم خاص برای بیت­کوین ایجاد کرده است.

تمرکززدایی هم به راحتی بدست نمی اید و الت کوین­ها نمی­دانند چگونه سکه های خودرا در این مسیر کنترل کنند. حتی اگر ایده هدایت یک کوین مربوط به مسیر پیشنهادی یک سکه متمرکز باشد، بیت­کوین تفاوت دارد. زیرا برخلاف الت کوین ها­ی دیگر دسته های متمایز خلق کرده، که اثر شبکه نتیجه یکی از عملکردهایش است، بیت­کوین به سمت متفاوت بودن پیش می­رود، زیرا برخلاف سکه­ های متمرکزگرا که بازارشان درحال منسوخ شدن است، تغییرناپذیر و غیر قابل شناسایی است. اینها باعث می شود که ذخیره بزرگی از ارزش ­ها بوجود بیاید و این بیت کوین را تبدیل به یک ابزار میکند که شبیه هیچ توکن دیگری نیست.

همانند سرمایه ­گذاران امیدوار، اینکه یک الت­کوین پیدا کنیم که روی بیت­کوین بهبود بیاید، خیلی وسوسه کننده خواهد بود، چون ما را به زودی وارد یک انقلاب خواهد کرد. متاسفانه رویاپردازی نمی­تواند ماهینت اصلی اثرشبکه یا تمرکززدایی را تغییر دهد، صدها سکه بیشتر از هفت سال، موفقیتی در تکرار این ویژگی­ها و خواص نداشتند و این دلیل محکمی است بر انقلاب واقعی بیت­کوین است.