سیستم مدیریت محتوا چیست؟
سیستم مدیریت محتوا به معنا سیستم نرم افزاریی است که که محتوا به وسیله آن مدیریت می شود. در واقع می توان گفت به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، بروز رسانی و بازیابی محتوا را فراهم می آورند. این نرم افزار اجباراً و الزاما وابسته به وب نیستند. به علت گسترش این شاخه از نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا , عبارت cms تتنها به نرم افزارهای مدیریت وب سایت اطلاق می شود.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا نسبت به طراحی سایت اختصاصی:
گاهی اوقات شما در نظر دارید وب سایتی را طراحی و پیاده سازی کنید و ممکن است در بستر سیستم مدیریت محتوا قابل تعریف نباشد به همین دلیل نیاز به برنامه نویسی اختصاصی خواهید داشت. در اکثر مواقع وب سایت مورد نظر شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوای موجود قابل اجرا است.

مزایای استفاده از نرم افزار سیستم مدیریت محتوا (cms) نسبت به طراحی سایت اختصاصی عبارت اند از :
1- صرفه جویی در زمان ایجاد و به روز رسانی وب سایت ها :در حالی که طراحی و پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی به صورت اختصاصی، ممکن است ماهها به طول بیانجامد، قرار دادن اطلاعات سایت شما در قالب یک سیستم مدیریت محتوا از پیش تعیین شده پیش از یک یا دو هفته طول نخواهد کشید.
یک سیستم مدیریت محتوا حرفه ای کافی است کلیه نیاز های مشتریان را پیش بینی کرده و پس از درخواست مشتری برای طراحی وب سایت، نسخه ای از یک وب سایت طراحی شده توسط نرم افزار cms بر روی وب قرار می گیرد. با این توضیحات هزینه طراحی یک وب سایت اینترنتی به شدت کاهش خواهد یافت.

2- پشتیبانی مطمئن تر: با توجه به اینکه طراحی یک وب سایت اختصاصی یک بار و بر اساس نیاز ها و سلیقه شما طراحی می شود، برای دیگران کاربردی نخواهد داشت.
اگر تیم شرکتی که طراحی سایت را برای شما انجام داده اند از پشتیبانی سر باز زنند فرد دیگری نمی تواند پشتیبانی وب سایتی که شخص دیگری نوشته است را بر عهده بگیرد، به همین دلیل شما نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی کنید. شرکت های طراحی سایت دارای سیستم مدیریت محتوا با تعداد زیادی مشتری مواجه هستند که قبلا برای مشتری های خود از این نرم افزار استفاده نموده اند.
طبیعتا این شرکتها باید پشتیبانی کاملی از سیستم مدیریت محتوای خود به عمل آورند تا شانس باقی ماندن در بازار پر رقابت امروز را داشته باشند.

3- انعطاف پذیری بیشتر : سیستم های مدیریت محتوا، بسیار انعطاف پذیرتر از وب سایت های اختصاصی اند. تیم های تحلیل یک سیستم مدیریت محتوا، باید انواع وب سایت های قابل راه اندازی با نرم افزار را در نظر گرفته و راهکارهایی را پیشنهاد کنند که طی آن پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی با ترکیب قابلیت های نرم افزار، قابل پیاده سازی باشد. لذا باید از مستندات, آموزش و سادگی بیشتری برخوردار باشند.

4- امنیت بالاتر وب سایت : با توجه به اینکه تعداد زیادی وب سایت به کمک سیستم های مدیریت محتوا راه اندازی شده اند، لذا شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد، ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است . به عبارت دیگر باید گفت، چنانچه یک وب سایت اینترنتی اختصاصی طراحی شده توسط یک شرکت طراح سایت، هک شود، قابل مقایسه با هک شدن نرم افزاری نیست که صدها ، بلکه هزاران وب سایت از آن استفاده نموده اند.

هک شدن سیستم مدیریت محتوای مورد استفاده در طراحی آن ها به معنای هک شدن تمامی آن وب سایت های اینترنتی خواهد بود، بنابراین برای تیم طراح معقول تر است که زیر بار هزینه های زیاد امنیت رفته و نرم افزار مدیریت محتوای خود را امن کنند، احتمالا ، نه برای شرکت طراح وب و نه برای مشتری ای که سایت برای وی طراحی و پیاده سازی می شود، به صرفه نخواهد بود که پذیرای هزینه بالایی برای امنیت باشند.

5-دانستن و دیدن چیزی که خریداری می کنید : زمانی که شما از یک شرکت طراحی سایت می خواهید برای شما یک سایت اختصاصی طراحی کند نتیجه کار را نمی دانید ممکن است بعد از چند ماه تلاش و انتظار سایتی که برایتان طراحی شده مورد نظرتان نباشد در واقع محصول نهایی همان چیزی که در ذهنتان می پرورانید نباشد.
زمانی که شما طراحی سایت خود را با یک سیستم مدیریت محتوا یا cms انجام می دهید، می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می کنید. بنابراین به جای تصمیم گیری انتزاعی و بدون نگرش ، می توانید یکی از نرم افزارهای مدیریت محتوای موجود را انتخاب کنید.

6- وجود مستندات و راهنما و آموزش کافی : شرکت های طراحی وب سایت های اینترنتی، برای ارائه آموزش به کاربران سیستم مدیریت محتوای خود، مستنداتی را فراهم می آورند، تا مدیران وب سایت های اینترنتی با مراجعه به این مستندات، بتوانند بدون وابستگی به تیم پشتیبانی شرکت طراحی سایت، وب سایت اینترنتی خود را مدیریت نموده و محتوای وب سایت را آپدیت نمایند، اما برای یک وب سایت اختصاصی به شکل کامل متفاوت بوده و تیم برنامه نویسی، فرصت زیادی برای تولید محتوای مستنداتی که صرفا در یک وب سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد، نخواهند گذاشت.