در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم که امروز مشخص شد که فدراسیون فوتبال قطر در اقدامی عجیب از امتیاز میزبانی سوءاستفاده کرده و اکثر بلیت‌های بازی را خریداری کرده است. این درصورتی است که طبق قانون 8% صندلی ها به تیم ملی ما باید تعلق بگیرد اما با این اقدام قطر فقط 4% درصد یعنی 1000 نفر را به ایران اختصاص دادند.

مسئله بعدی این بازی تک بازی و حذفی است و خیلی از تیم‌ها شاید بازی را به وقت‌های اضافه یا ضربات پنالتی بکشند که شانس هر ۲ تیم در ضربات پنالتی برابر است.   پنالتی زن‌های ایران در بازی با سوریه نشان دادند که خوب پنالتی می‌زنند. به نظرم اگر پنالتی زن خوب باشد شانس دروازه بان برای مهار پنالتی کم است. البته داشتن یک دروازه بان خوب یک نعمت است. همچنین از نظر استرسی به بازیکن حریف تلقین می‌شود که این دروازه بان پنالتی‌های بازیکنان بزرگی را گرفته است و  این می‌تواند تاثیرگذار باشد، اما اگر یک بازیکن محکم و دقیق به جناحین و یک مقدار بالا بزند کمتر دروازه بانی می‌تواند این توپ را بگیرد حتی اگر جهتش هم درست برود، چون سرعت توپ بسیار بالا است. خیلی از تیم‌ها اگر ببینند در ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه بازی را  نمی‌توانند ببرند سعی می‌کنند بازی به پنالتی کشیده شود. ما باید این موضوع را در مرحله اول مدنظر قرار بدهیم.

مرحله سوم مربوط به ارنج تیم ملی ایران است که ایران می‌خواهد با چه سیستمی بازی کند. شاید خیلی‌ها بگویند که به ارنج تیم برنده نباید دست زد و این برای بازی‌های باشگاهی هست نه برای بازی‌های یک تورنمنت مثل جام جهانی و جام ملت‌های آسیا. اگر ما نگاه کنیم ایران هم بازی اول خود را با برد شروع کرد، اما ترکیب بازی دوم هم با ۵ تغییر انجام شد و بازی سوم دوباره به ترکیب اولیه برگشتیم و بازی چهارم هم ۲  تغییر داشتیم و بازی با ژاپن از ابتدا ترکیب جدیدی گذاشتیم. کادر فنی همین رویه را در دستور کار قرار ندادند که به ترکیب تیم برنده دست نمی‌زنند. به نظرم این ایده خوبی باشد، چون ما باید با توجه به هر بازی استراتژی خاص خود را داشته باشیم. در یک تیم ملی اگر ۲۵ بازیکن همراه خود دارد قطعا دست کادر فنی برای سیستم‌های در نظر گرفته شده باز باشد، چون تیم ملی بوده است و  اعضای کادر فنی می‌توانستند نفراتی که این تفکرات را می‌توانند پیاده کنند از بازیکنان شاغل در لیگ برتر، لیگ دسته یک و لژیونر‌ها  به تیم ملی دعوت کنند.

باید در بازی فردا ببینیم که تیم ملی فوتبال نسبت به ۵ بازی گذشته خود چه تغییراتی دارد. تیم قطر نشان داده که ۳  بازیکن تاثیر گذار مثل الهیدوس و عفیف و معز علی دارد. عفیف بسیار تکنیکی است و بازیکن رونده‌ای محسوب می‌شود و انفجاری کار می‌کند و استارت هایش قوی است و خوش فکر و خوش تکنیک است و ضربات را خوب می‌زند. الهیدوس طراح تیم قطر است و مغز متفکر قطر محسوب می‌شود و پاس‌های خوبی می‌دهد و بازی را می‌تواند کنترل کند. معز علی هم بازیکن گلزنی هست که نشان داد در جام ملت‌های آسیا قبلی ۸ گل زده است و به نوعی نشان داده که مهاجم زهر داری است. به جز این‌ها نفراتی هم دارند که با هم کار کردند و آن‌ها نیز انگیزه را دارند که بیایند روبروی تیم ایران که با قدرت بجنگند تا به فینال بروند، چون میزبان هستند و هوادارانشا در ورزشگاه حضور دارند. شاید یکی از بزگترین رویداد‌ها بعد از جام جهانی همین جام ملت‌های آسیا هست که در قطر برگزار می‌شود. بعید است که تورنمنت بزرگی ۲، ۳ سال دیگر در قطر برگزار شود و همه این‌ها دوست دارند به خوبی این تورنمنت را به پایان برسانند. در کنارش هم شاید پیش بیاید که میزبان هستند که حمایت‌های خاصی صورت بگیرد که این موضوع را ضعیف می‌دانم حتی اگر تماشاگران از آن‌ها حمایت می‌کنند. اکنون در فوتبال مدرن دیگر داشتن زمین داخلی و بیرونی و داشتن هوادار تاثیر نمی‌گذارد. یک زمانی حق میزبانی یک تیم داشت، چون می‌گفتند که آن تیم در آن زمین تمرین و بازی کرده است. این‌ها در فوتبال مدرن خیلی کمرنگ شده است و این نیست که بگوییم که تیم ملی قطر در این زمین تمرین کرده است؛ بنابراین داشتن زمین، میزبانی و هواداران تاثیری نمی‌گذارد.

ما دیدیم که تماشاگران زیادی از عراق و عربستان حمایت کردند، اما این ۲ تیم شکست خوردند؛ بنابراین از این بعد نمی‌توانیم بگوییم که تاثیرگذار در بازی باشند. اگر تاثیرگذاری داوری باشد با توجه به وجود var نمی‌تواند آنچنان تاثیر داشته باشد، اما داور می‌تواند در ۵۰-۵۰‌ها تاثیرگذار باشد و اینجا تیم ملی ایران باید آن قدر قوی بازی کند و درگیر نشود و خودش را به دست حواشی نسپارد و الکی برای خطا‌های کوچک اعتراض نکند. شاید با کوچکترین اعتراض‌ها که نرمال در فوتبال باشد، اما بازیکنان با کارت زرد و جریمه سنگین تری مواجه شوند. این مسائل را تیم ملی باید در نظر بگیرد که اسیر حواشی نشود و با قدرت فوتبال بازی کند. در کنار آن، تیم ملی قطر بین تیم ملی عراق و عربستان است و نه آن قدر فیزیکی کار می‌کنند و نه اینکه کل تیمشان تکنیک بالایی دارند بنابراین ما هم مثل خودشان بازی کنیم و اگر پرس از جلو باشد همین کار را کنیم و سعی کنیم توپ را به گردش بیاوریم و بین خطوطشان فاصله بیاندازیم و بعد به وسیله بازیکنانی که تکنیک بالایی دارند به آن‌ها ضربه بزنیم.

قطعا در بازی فردا طارمی بازی خواهد کرد و باید ببینیم که از ۱۱ نفر که برابر ژاپن بازی کردند، کادر فنی کدامیک  را بیرون می‌گذارد. طارمی یکسری محسنات دارد و بازیکن سرعتی و چارچوب شناس است، اما زمانی که آزمون در بازی قبلی تنها بود بیشتر تغذیه شد و توپ‌های بیشتری به آزمون رسید و نشان داد که نسبت به ۴ بازی قبل مخصوصا در نیمه دوم بازی با ژاپن به اندازه ۴ بازی قبل مثمرثمر بود و شاید یک مقابل تداخل بازی  با بودن طارمی وجود داشته باشد و آن‌ها سعی می‌کنند پاس‌های کوتاه به هم بدهند و اسیر یارگیری و تجمع مدافعان حریف می‌شوند. باید دید  کادر فنی در بازی فردا از چه سیستمی استفاده می‌کند و ما در اردو نیستیم و آمادگی بازیکنان را از لحاظ فکری و بدنی اطلاعی نداریم.

باید دید اعضای کادر فنی با توجه به شناختی که از بازیکنان دارند و توانمندی بازیکنان  کدام ارنج را در ابتدا به زمین مسابقه می‌فرستند. اما یک نکته مهمی که باید مدنظر قرار بدهند تیم ملی باید بداند که تیم قطر حداکثر استفاده را از میزبانی کشورش در این مسابقات خواهد کرد و ما می‌توانیم همه جوانب را در نظر بگیریم. همچنین تیم قطر از لحاظ فنی قوی‌تر از تیم ژاپن نیست، اما از تیم‌هایی که همگروه بودیم قوی‌تر است، چون تیمی است که بازیکنانش چندین سال است که با هم بازی می‌کنند و ما نباید نتیجه بازی دوستانه چند وقت پیش را با الان یکی بدانیم، چون نتیجه یکسان در ۲ بازی متوالی قطعا پیش نمی‌آید و اینکه بگوییم یک تیم قوی‌تر  و بیشتر برنده شده است دال بر این نخواهد بود که بازی بعدی را قطعا خواهد برد به عنوان نمونه تیم آلمان در نیمه نهایی جام جهانی ۷ بر یک برزیل را در کشور خودش برد، اما این طور نیست که باز هم بگوییم که اگر این ۲ تیم با هم بازی می‌کردند به طور قطع نمی‌توانیم بگوییم که آلمان پیروز مطلق این بازی است.

هیجان فوتبال به این است که تیم‌هایی که در مرحله نیمه نهایی هستند خوب بودند که به این مرحله رسیدند و نمی‌توانیم بگوییم که یک تیم در ۵ بازی شانس داشته و به این مرحله رسیده است و درست نیست. باید حساب شده به این بازی نگاه کرد و امیدواریم که تیم ملی کمترین اشتباهات را داشته باشد و اگر بخواهیم ما مثل باز یهای قبلی نظم تیمی را از بین ببریم قطعا جریمه خواهیم شد و این جریمه قابل جبران نیست.

با این اوصاف به نظر شما برنده ی بازی فردا کدام تیم است؟