سازمان آموزش و پرورش هر ساله بنا بر تعداد نیروهای مورد نیاز برای مدارس اقدام به برگزاری آزمون استخدامی می نماید تا از این طریق بتواند در سمت های شغلی متفاوت اعم از رشته های شغلی دبیری، آموزگاری و ... نیرو مورد نیاز خود را استخدام کند. لذا، داوطلبان علاقه مند می توانند در صورت واجد شرایط در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 ثبت نام کنند و در صورت موفقیت در آزمون استخدامی با گذراندن مراحل پذیرش، در رشته شغلی و محل انتخابی خود، مشغول به فعالیت شوند.

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش امکان پذیر است. از این رو داوطلبان می توانند در تاریخ ثبت نام استخدامی اعلام شده جهت شرکت در آزمون جدید آموزش و پرورش مراحل ثبت نام خود را تکمیل نمایند تا شرایط حضور در جلسه آزمون را داشته باشند. در ادامه به منظور اطلاع رسانی بیشتر در مورد ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ به زمان، شرایط و نحوه ثبت نام در استخدامی جدید آموزش و پرورش پرداخته شده است.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

سازمان سنجش به عنوان مجری برگزاری و ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، معمولا با انتشار اطلاعیه ای زمان ثبت نام را تعیین و به متقاضیان شرکت در این آزمون اعلام می نماید. داوطلبان نیز موظف بوده در بازه زمانی ارائه شده و مشخصی، تمامی مراحل ثبت نام خود را تکمیل نمایند. البته بازه زمانی اعلامی معمولا برای چند روز کوتاهی نیز قابل تمدید است.

اطلاعیه ثبت نام از سوی سازمان سنجش در خصوص ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ منتشر می شود. باید توجه داشت که آموزش و پرورش برای استخدام در هر عنوان شغلی آزمون اختصاصی و جداگانه ای برگزار می کند. برای مثال برای جذب معلم در مقطع ابتدایی برای مدارس عادی و استثنایی آزمون استخدامی آموزگاری برگزار می شود و همچنین برای عناوین شغلی دبیری و هنر آموز نیز آزمون استخدامی دیگری برگزار می شود. به عبارتی زمان ثبت نام با توجه به عنوان شغلی انتخابی متفاوت خواهد بود.

با توجه به تعداد نیروی موردنیاز جهت استخدام در مدارس آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۲ سه آزمون استخدامی در سمت های شغلی متفاوت برگزار شد و داوطلبان توانستند بسته به شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام اقدامات لازم را برای شرکت در این آزمون انجام دهند. همچنین، بعد از اتمام مراحل جذب و گزینش، ظرفیت های خالی برای هر استان اعلام شد. از این رو تعدادی از داوطلبان نیز توانستند بنا بر صلاحدید آموزش و پرورش در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون شرکت کنند.

بنا بر اطلاعیه جدید وزارت آموزش و پرورش در خصوص جذب نیروی مستعد و توانا در سمت های شغلی متفاوت مانند دبیری، اموزگاری و ... آزمون استخدامی دیگری قرار است در سال جاری برگزار شود. به عبارتی ثبت نام آزمون استخدامی جدید در بهمن صورت می گیرد و متقاضیان می توانند با داشتن شرایط ذکر شده در آزمون چهارم آموزش و پرورش شرکت کنند. اما هنوز زمان آن اعلام نشده است.

داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش اسفند ۱۴۰۳ می بایست پیش از ثبت نام در آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش اطلاعات لازم برای ثبت نام از جمله شرایط لازم برای ثبت نام آزمون و سایر جزئیات این آزمون را از طریق دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورشمطالعه کنند. افراد تنها در صورت داشتن تمامی شرایط لازم امکان ثبت نام در آزمون را خواهند داشت.

شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی

شرایط عمومی

1.داشتن تابعیت ایران

2.اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان موجود در قانون اساسی

3.التزام به قانون جمهوری اسلامی ایران

4.انجام دوره خدمت یا معافیت قانونی برای داوطلبان آقا

5.داشتن سلامت جسمانی برای انجام کاری که  استخدام می شوند

6.نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات و نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر

7.نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی

8.داوطلبان نباید جزو نیروهای خرید خدمت دستگاه های اجرایی و یا بازنشسته باشند

9.داشتن حداقل 20 سال تمام و داشتن حداکثر 40 سال تمام (لیسانس و فوق لیسانس) 

شرایط اختصاصی

1.گذراندن دوره مهارت آموزی یکساله

2.پس از پذیرش داوطلب در یک استان امکان جا به جایی وی وجود نخواهد داشت

3.اولویت پذیرش با بومی هر استان و شهرستان می باشد

4.فارغ التحصیلان مراكز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی كه دارای تعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش می باشند، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند

5.ارائه مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن و ICDL معتبر

داشتن تمامی شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده برای تمامی داوطلبان لازم بوده چرا که در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در هر یک از مراحل استخدام، قبولی کسب شده توسط داوطلبان لغو شده و روند استخدام وی متوقف خواهد شد.

مجموعه ی تارنما پیشروآرا برای تمامی داوطلبان آرزوی موفقیت دارد.