هواوی به همراه شرکت مخابراتی چاینا موبایل (China Mobile)، شبکه اینترنتی جدیدی به طول 3000 کیلومتر ایجاد کرده‌اند که پکن را به جنوب چین متصل می‌کند و از آن به‌عنوان یک پیشرفت بزرگ یاد شده است. براساس گزارش بلومبرگ، چین مدعی شده که این شبکه اینترنتی سریع ترین اینترنت جهان را با سرعت 1.2 ترابایت بر ثانیه فراهم می کند.

این دو شرکت چینی با همکاری «دانشگاه چینهوا» و شرکت ارائه‌دهنده خدمات تحقیقاتی Cernet.com همکاری کرده‌اند تا اولین شبکه اینترنتی «پایدار و قابل اعتماد» جهان با پهنای باند 1.2 ترابیت در ثانیه را ایجاد کنند که سرعت آن چندین برابر از شبکه‌های معمولی سراسر جهان بیشتر است.

این شبکه که شامل بیش از 3000 کیلومتر کابل‌کشی فیبر نوری می‌شود، ظاهراً در ماه جولای فعال شده و پس از پشت‌سرگذاشتن موفق تمام آزمایش‌های عملیاتی خود، روز دوشنبه به‌طور رسمی راه‌اندازی شده است. همچنین از این پروژه به‌عنوان بخشی از برنامه زیرساخت فناوری اینترنت آینده چین (FITI) یاد شده که از 10 سال گذشته درحال توسعه است.

«وانگ لی»، معاون فناوری هواوی، گفته است که این شبکه «می‌تواند داده‌هایی به اندازه 150 فیلم با کیفیت بالا را تنها در یک ثانیه منتقل کند.»

«شی جین‌پینگ»، رئیس دانشگاه چینهوا، از این پیشرفت به‌عنوان پروژه‌ای یاد کرده که برای اولین‌بار کاملاً توسط فناوری‌های داخلی ساخته شده و در بیانیه خود به‌طور خاص به هواوی اعتبار داده است. غول چینی با وجود اینکه در لیست تحریم صادرات ایالات‌متحده قرار گرفته است، تابستان امسال از گوشی 5G هواوی میت 60 پرو رونمایی کرد که با کمک فناوری‌های داخلی از شبکه 5G بهره می‌برد.

بااین‌وجود، بلومبرگ در انتهای گزارش خود ذکر می‌کند که موفق نشده است تا صحت ادعای چینی‌ها را تأیید کند. نوکیا به‌عنوان رقیب جهانی هواوی نیز در ماه فوریه اعلام کرده بود که با کمک شبکه نوری مستقر در اروپای خود، در یک شبکه 118 کیلومتری به سرعت 1.2 ترابیت بر ثانیه دست یافته است.