اریس چیست؟

EG.5 مربوط به زیر مجموعه امیکرون به نام XBB.1.9.2  است و از سویه های XBB  موجود پیشی گرفته است.

با این حال، سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد کرد که این نوع تهدید خاصی ایجاد نمی کند. این آژانس گفت: «بر اساس شواهد موجود، خطر سلامت عمومی ناشی از  EG.5 در سطح جهانی کم ارزیابی می شود. »

بنابراین باتوجه به گزارش های این سازمان ویژگی های اریس ممکن است باعث شود که در برخی کشورها یا در واقع در سطح جهانی غالب شود.

بر اساس اطلاعات توالی ارائه شده تا ۷ آگوست(۱۶مرداد) بیشترین موارد EG.۵ در چین و پس از آن ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن و کانادا شناسایی شد. این نوع از ویروس همچنین در استرالیا، سنگاپور، بریتانیا، فرانسه، پرتغال و اسپانیا شناسایی شده است.

به گفته سازمان بهداشت، اریس تا ۸ آگوست(۱۷مرداد) در بیش از ۵۰ کشور پیدا شده است. به گفته سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، این رایج‌ترین و سریع‌ترین رشد فرعی کووید-۱۹ در ایالات متحده است که تخمین زده می‌شود مسئول حدود ۱۷ درصد موارد فعلی کووید-۱۹ باشد.

طبق داده‌های این سازمان، بستری‌های مرتبط با کووید-۱۹ همچنان بیش از ۹۰ درصد پایین‌تر از اوجی است که در طول شیوع امیکرون در ژانویه ۲۰۲۲ مشاهده شد.

علائم اریس عبارتند از:

تب و لرز

خستگی

سرفه

گلودرد

تغییر در بو و طعم

سر درد

اسهال

حالت تهوع و استفراغ

دشواری در نفس کشیدن

راه های جلوگیری

مانند همه انواع کووید-۱۹ واکسیناسیون همچنان توصیه شده ترین راه برای پیشگیری است. اگرچه واکسن خاصی برای این نوع وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند تمام واکسن‌های کووید-۱۹ موجود در حال حاضر می‌توانند شدت بیماری را کاهش دهند.اتخاذ اقدامات پیشگیرانه مانند شستن مرتب دست ها و دوری از افراد آلوده نیز به کاهش انتقال کمک می کند.

در حال حاضر، اتفاق نظر بر این است که EG.۵ تهدید بزرگی نیست. افزایش موارد را می توان با این واقعیت توضیح داد که مردم در نیمکره شمالی در میانه موج تابستانی کووید هستند. در طول گرمای تابستان، مردم تمایل دارند در فضاهای دارای تهویه مطبوع بمانند. با ادامه جهش ویروس و کاهش محافظت در برابر عفونت های قبلی، خطر ابتلا به عفونت جدید افزایش می یابد.