دور کاری چیست؟

با پیشرفت سریع تکنولوژی و استفاده ی گسترده از اینترنت، نحوه ی کار کردن مردم هم دستخوش تغیرات بسیار زیادی شد و سبک جدید از کارکردن به وجود آمد که به آن دورکاری می گویند.

دور کاری  Teleworking یا  Telecommuting به نوعی توافق کاری گفته میشود که در آن لزومی به حضور کارکنان در اداره نیست و آنها می توانند کار خود را از طریق ارتباطات همراه مانند لپ تاپ ها و گوشی ها در خانه و کافی شاپ یا حتی رستوران انجام دهند.

دورکاری انواع مختلفی دارد و صرفا هر دورکاری، فریلنسری نیست. در فریلنسری شخصی که کار را انجام می‌دهد، یک پیمان‌کار است که قرار است وظیفه مشخصی را در مدت مشخصی انجام دهد؛ مانند نویسندگی، طراحی وب و برنامه نویسی؛ ولی در دور کاری ممکن است شخص دورکار به استخدام یک سازمان درآمده و صرفا برای کاهش هزینه‌ها، کار خود را از منزل انجام می‌دهد.

برای اینکه بیشتر با مفهوم دورکاری آشنا شده و مزایا و معایبش را بهتر درک کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مزایای دور کاری برای کارفرما

کاهش هزینه ها: زیرا کارکنان دورکار نیازی به دفتر یا فضای کاری که باید اجاره شده یا خریداری شود، ندارند و سایر هزینه‌ها مانند نورپردازی یا تهویه و … نیاز نیست.

صرفه جویی در زمان: زیرا زمانی برای رفت‌وآمد صرف نمی‌شود.

کمک به محیط زیست از طریق کاهش سوخت و و ترافیک: برخی از سازمان‌ها هم به دلایل زیست‌محیطی از دورکاری استفاده می‌کنند؛ زیرا باعث کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا می‌شود و تعداد ماشین‌های موجود در خیابان را کاهش می‌دهد.

حفظ کارکنان: افزایش رضایت شغلی به این معنی است که احتمال اینکه کارکنان زمان زیادی را با شرکت خود سپری کنند و از آن جدا نشوند، زیاد است. وقتی کارمندی از شرکت جدا می‌شود، این شرکت باید هزینه‌های سنگینی را متحمل شود تا جایگزین مناسبی را برای او پیدا کرده و آموزش دهد. علاوه بر این، مدت زمان زیادی هم برای این کار نیاز دارد؛ بنابراین حفظ کارکنان امر مهمی است.

مزایای دور کاری برای کارکنان

خودمختاری: با دورکاری، شما آزادی بیشتری در سپری کردن زمان با خانواده و دوستان و لذت بردن از زندگی خواهید داشت. این آزادی نه تنها به زمان بلکه درباره مکان هم صادق است. شما می‌توانید کار خود را از هر مکانی که خواستید انجام دهید.

کاهش هزینه های رفت و آمد: اگر به محیط کاری نروید، می‌توانید در هزینه‌های رفت‌وآمد صرفه‌جویی ‌کنید، بنابراین دور کاری باعث کاهش استرس هم می شود.

بهبود عملکرد: وقتی در خانه کار می‌کنید، در فضای آشنایی قرار دارید و کنار خانواده خود هستید. همین امر و سایر مزایای دور کاری می‌توانند باعث بهبود روحیه شخص دورکار شود و در نتیجه، عملکرد آن‌ها را ارتقا دهد.

ایجاد فرصت های شغلی برای افراد بیشتر: مثلا یک زن خانه‌‌ دار مجبور است وقت خود را در خانه بگذارند و حتما بر امور خانه یا فرزندان نظارت داشته باشد. او اگرچه وقت انجام کار را دارد اما باید درون محیط خانه باشد تا به همه کارها برسد. پس دورکاری بهترین گزینه برای این افراد است. علاوه بر زنان خانه دار، دانشجویان، معلولان و سایر کسانی که شرایط مشابه دارند نیز می‌توانند از توانایی‌های خود بهره ببرند.

استخدام افراد بدن محدودیت مکان: کارفرماها معمولا کسی را استخدام می‌کنند که دسترسی آسان‌تری به محل کار داشته باشند. پس در این شرایط ممکن است توانایی و استعدادها در اولویت دوم قرار بگیرند نه اول! اما در قرارداد دورکاری دیگر محدودیت جغرافیایی نداریم و از هرجای کشور یا حتی دنیا می‌توان برای یک کار استخدام شد.

در کنار مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، در ادامه به معایب دورکاری نیز می‌پردازیم.

معایب دورکاری

حواس پرتی: در اداره، شما همواره تحت نظارت هستید و بنابراین، تمرکزتان همیشه روی کار است؛ اما وقتی در خانه هستید، کارهایی مانند تماشای تلویزیون، چک کردن شبکه های اجتماعی و رسیدن به کارهای خانه می تواند حواس شما را از کار پرت کنند و این یکی از بزرگترین معایب دورکاری است.

امنیت: شخص دورکار برای دسترسی به نرم‌افزار شرکت، به یک رمز عبور نیاز خواهد داشت که ممکن است این پسورد از روش‌های مختلف، به دست افراد غیرمجازی هم برسند.

ارتباطات اجتماعی کمتر: وقتی در خانه کار می کنید واضحه که ارتباطات اجتماعی شما در بیرون از منزل کاهش پیدا میکند.

هزینه های اضافی برای شخص دور کار: افردایکه به صورت دور کار استخدام میشوند هزینه هایی مثل سرمایش ، گرمایش، برق و .. را باید خودشان متقبل بشوند.

تلاش بیشتر برای نشان دادن کارهایی که انجام میدهید: زمانیکه شما در خانه مشغول به فعالیت هستید و همکاران شما در اداره هستند ممکن است این حس برای آن ها به وجود بیاید که شما به اندازه ی آنها کار نمیکنید و همین امر باعث بشود که نشان دادن اینکه شما واقعا تلاش می‌کنید و در خانه بیکار ننشسته‌اید، می‌تواند کار دشواری باشد.

طبق مطالبی که در بالا آوردیم شما و شرایط زندگیتان مشخص خواهید کرد که دور کاری برای شما مفید هست یا خیر ولی چیزیکه مهم است این است که شما باید همیشه دانش خود را با علم روز همسو کنید چه در شغل های فری لنسر و چه در شغل های حضوری تا بتوانید در شغل خود پیشرفت کنید.