وقتی دما بالا می رود ، پردازشگرها کند می شود

ماجرا درست مثل وقتی است که ما بخواهیم در گرمای شدید به همان سرعت و شدت کار کنیم، همین اتفاق برای پروسسور‌ها یا پردازنده‌های تلفن همراه هم می‌افتد، چیپ یا تراشه که پردازش‌های اصلی را در تلفن همراه انجام می‌دهد.

دکتر رز وایات میلینگتون، استاد مهندسی الکترونیک دانشگاه لیدز بیکت می‌گوید: «پردازنده‌های داخلی دستگاه‌ها که باقی بخش‌های هر دستگاه را به کار می‌اندازند متأسفانه در هنگام کار کردن ایجاد حرارت می‌کنند.

در نتیجه دستگاه داغ می‌کند، در تلفن‌های همراه پردازنده برای جلوگیری از افزایش حرارت و داغ کردن، کار‌ها و پردازش را آهسته‌تر انجام می‌دهد.

از ٪۱۰۰ تا تخلیه باتری

دکتر رز می‌گوید ابزار‌های الکترونیکی به‌طور معمول برای کار تا دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد (۹۵ درجه فارنهایت) طراحی شده‌اند.

او می‌گوید: «باتری‌ها انرژی ذخیره می‌کنند و برای کار تا دمای مشخصی طراحی شده‌اند. هرچه گرم‌تر شوند، کارایی آن‌ها کمتر می‌شود و انرژی بیشتری نیاز دارند.

وقتی تلفن‌های همراه نتوانند خنک شوند باتری آن‌ها به‌سرعت تخلیه می‌شود.

دکتر رز در ادامه می‌گوید وقتی بیرون و در معرض نور شدید خورشید هستیم بیشتر اوقات روشنایی صفحه را کم می‌کنیم که کار مؤثری است.

تلفن‌های همراه از انرژی برای نظارت بر وضعیت دستگاه هم استفاده می‌کنند که در نتیجه باعث می‌شود کار بیشتری انجام دهند.

سوختگی صفحه نمایش

اگر متوجه کوچک‌ترین تغییری در صفحه نمایش دستگاه خود شدید ممکن است بر اثر شدت گرما باشد.

دکتر رز می‌گوید: اگر تلفن همراه شما قدیمی و پیکسل‌سوختگی مختصری روی صفحه نمایش آن وجود داشته باشد در معرض گرمای شدید این خرابی‌ها با وضوح بیشتری به چشم می‌آیند.او اضافه می‌کند که ورقه‌های حفاظ شیشه تلفن‌های همراه باعث نگه داشتن بیشتر گرما در دستگاه می‌شود و برای گرمای شدید هوا مناسب نیست.

چطور می‌توانید تلفن همراه خود را خنک نگه دارید؟

تلفن خود را به‌هیچ‌وجه درمعرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

تلفن همراه خود را در گرمای شدید شارژ نکنید.

دکتر رز می‌گوید: اگر هوا به‌شدت گرم است با شارژ باتری تلفن همراه گرمای بیشتری در دستگاه تولید می‌کنید و تا زمانی که دستگاه شارژ می‌شود داغ‌تر می‌شود.

تلفن هوشمند را در وضعیت هوشمندانه قرار دهید

تلفن هوشمند خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. آن را در اتومبیل رها نکنید و تا جایی که امکان دارد آن را در سایه بگذارید. اگر می‌توانید آن را جلوی پنکه یا دستگاه‌های خنک‌کننده قرار دهید.

تلفن همراه را سبک کنید

این توصیه هم برای بیرون دستگاه و هم برای برنامه‌های داخل دستگاه است. آن را از قاب و قالب و حفاظ بیرون بیاورید و همه کارکرد‌هایی که به آن نیاز ندارید را خاموش کنید.

او می‌گوید: اگر از جی‌پی‌اس استفاده نمی‌کنید یا اگر از هر برنامه یا کارکردی استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید. چون هرچه از برنامه‌های کمتری استفاده کنید دستگاه انرژی کمتری نیاز دارد و در نتیجه گرمای کمتری تولید می‌کند.

حالت کاهش مصرف انرژی

در گرمای شدید هرچه تلفن همراه انرژی کمتری مصرف کند وضعیت بهتری پیدا می‌کند.

گاهی وقتی تلفن همراه به سختی کار می‌کند آن را برای چند دقیقه خاموش کنید و بگذارید خنک شود و دوباره پس از مدتی آن را روشن کنید.

اما از یخچال و فریزر استفاده نکنید...

تلفن همراه خود را در کیسه یخ قرار ندهید، چون کمکی به کارکرد بهتر آن نمی‌کند.

تغییر شدید و ناگهانی دما برای کارکرد تلفن‌های همراه بد است و یخ آب می‌شود و ممکن است وارد دستگاه شود و به‌کلی آن را خراب کند.

دکتر رز می‌گوید در تلفن‌های همراه مکانیسمی به کار برده شده است که در برابر افزایش دمای شدید جریان «خود‌ویرانگری» در آن‌ها شروع نشود که در گرمای بسیار شدید ممکن است اتفاق بیفتد