نخستین کاروان‌های حج ایران بامداد چهارشنبه، سوم خردادماه ۱۴۰۲ با بدرقه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و جمعی از مسؤولان از طریق ترمینال سلام شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)  راهی سرزمین وحی شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مراسم بدرقه این زائران در فرودگاه امام خمینی (ره)، درباره چگونگی و آداب سفر حج گفت : شما به شهری می‌روید که فاطمه اطهر (س) و ائمه (علیهم السلام) حضور داشته‌اند. به شهری می روید که امام حسن (ع) و امام حسین (ع) در آن متولد شده‌اند. به شهری می روید که پیامبر مهربانی و رحمت در آن حضور داشته است پس قدر لحظات حضور در این شهر راببرید و بیشترین بهره ی معنوی را ازاین سفر ماندگار ببرید.

همچنین سیدعباس حسینی رییس سازمان حج و زیارت ضمن تقدیر وتشکر ازهمه ی خدمتکاران به این زائران گفت : سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی با کمک و همکاری یکدیگر در بازه زمانی حدود یک ماهه از ۲۱ ایستگاه پروازی کار انتقال حجاج به عربستان را انجام می‌دهند و برنامه ریزی دقیقی برای انتقال و بازگشت زائران صورت گرفته است.

 او با اشاره به استقرار نیروهای ستادی و عملیات اجرایی در مکه و مدینه، افزود: همه برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و تمام دست‌اندرکاران بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج تلاش می‌کنند تا دغدغه‌ای درباره مسکن، هواپیما و حمل و نقل وجود نداشته باشد و با آسایش و سلامت به اعمال و مناسک خود بپردازند.

وی افزود زائران عزیز ضمن احترام به قوانین و مقررات کشور میزبان به راهنمایی های مدیران و روحانیون کاروان ها هم توجه کنند تا سفری در کمال آرامش را تجربه کنند و با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری شرکت در نماز جماعت و پرهیز از بازار گردی مورد توجه زائران قرار گیرد.

سپس، سعید چلندری مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)  گزارشی کوتاه از وضعیت پروازهای حج داد و گفت: 30 درصد حجاج ایرانی از ترمینال سلام اعزام می‌شود؛ توفیق بزرگی نصیب‌مان شده است و تمام تلاش ما این است که بتوانیم در حد اعلا خدمت‌رسان به زائران خانه خدا باشیم.

این عملیات از بامداد روز چهارشنبه سوم خردادماه آغاز شده و تا اول تیرماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: در طول این مدت ۱۳۵ پرواز عملیات انتقال حجاج را انجام خواهد داد و و از سوم مرداد هم عملیات برگشت حجاج پایان خواهد یافت.