چگونه از فضای بوجود آمده در حوزه اپلیکیشن های موبایل استفاده کنیم؟
تقریبا ۲ سالی می شود وقتی که تلفن بخش سفارشات مشتریان شرکت که به صدا در می آید، خود را برای این موضوع آماده می کنم که الان مشتری تقاضای یک طراحی اپلیکیشن موبایل خدماتی دارد. در یک برهه از زمان، اکثر مخاطبان، تقاضای طراحی اپلیکیشن مانند تاکسی یاب مانند اسنپ یا تپسی داشتند.
حتی از خارج از ایران درخواست های زیادی در این خصوص داشتیم. بعد از ورود این دو اپلیکیشن به بازار ، گویا چراغ های زیادی در ذهن ها روشن شده بود. با آنها که صحبت می کردم، میدیدم که برخی از چراغ های این ذهن ها قرمز است، برخی سبز. اکثر انها نور های کم فروغی بودند که از پس هیجانات بازار ناشی می شد.
واضح تر بگویم، برخی سرنوشت تلخ اژانس های سطح شهر تهران بزرگ را دیده بودند و دریافته بودند که چگونه ممکن است یک شبه یک اپلیکیشن موبایل می تواند کسب و کار های سنتی را به خطر بیاندازد. برای این آژانس ها و تاکسی تلفنی ها کار از خطر هم گذشته.در مدت ۶ ماه حجم عظیمی از سنگ اندازی ها برای اپ های اسنپ و تپسی ، نشان از تحولات عظیم و سود و زیان های بسیار بود.
کار حتی به رسانه های خارج از کشور هم کشیده بود. صفحات ویژه ای برای دعاوی و جنجال های این موضوع اختصاص داده شده بود. از طرفی برخی افراد تهدیدی نمی دیدند، بلکه به این فکر بودند تا کسب و کار جدیدی ایجاد کنند. یعنی فرصت های جدیدی بیافرینند.

اپلیکیشن های موبایل خدمات
در این میان اکثر افراد، ذهنیت مبهمی از فضای مساله داشتند. بسیاری از این افراد بعد از چند جلسه حضوری و یا تلفنی، و دادن مشاوره به آنها، به این نتیجه می رسیدند که کار سخت تر از آن چیزی است که در ابتدا به آن می اندیشیدند. خیلی جالب است نه؟؟؟ خودمان با دست خودمان مشتری را می پرانیم !!!واقعیت این است که اگر یک طراحی اپلیکیشن موبایل در شرکت پردو شکست بخورد، فقط شکست برای مشتریان ما نیست. به قول معروف یک لکه سیاه در کارنامه ما نیز خواهد بود. فرقی هم ندارد که چه کسی و یا کسانی باعث این شکست هستند. شکست، شکست است.

در ادامه به صورت دقیق تر به مسأله طراحی اپلیکیشن موبایل خدماتی، مزایا و معایب آن می پردازیم. نقاط حساس، موارد فنی، و زوایای وجود دارد که شاید از چشم شما پنهان مانده باشد.

-ابزارکار شما یا همان سیستم نرم افزاری پروژه
این بخش مربوط به تیم برنامه نویسی پروژه شما می باشد، که می باست از تجربه خوب و تخصص لازم در حوزه های پیش روی پروژه برخوردار باشند و بتوانند تا پایان راه در کنار تیم اجرایی پروژه باشند.صرفا پیدا کردن ارزان ترین تیم برای انجام پروژه ،انتخاب مناسبی نمی باشد چرا که در صورت عدم انتخاب مناسب در این حوزه برگ شکست خود را امضا نموده اید و تجربه تلخی را در پیاده سازی رویاهای خود خواهید چشید.

یادمان نرود که یک نفر نمی تواند از عهده این مسولیت سنگین بر آید ونرم افزار مورد انتظار شما را طراحی نماید،چرا که در مهندسی نرم افزار نیز ترکیبی از تخصص های مختلف می تواند منجر به موفقیت گردد.

تیم طراحی اپلیکیشن موبایل شرکت پردو این تضمین را به شما می دهد که با داشتن تجربه و تخصص های لازم بهترین تجربه را برای اولین قدم موفقیت خود داشته باشید.

2-اجرا و راه اندازی پروژه
مهمترین مسأله ای که از دید مشتریان ما پنهان می ماند، این است که طراحی اپلیکیشن موبایل خدماتی موفق نا محسوس تر از آن چیزی هستند که شما به آن می اندیشید. برای مثال خود را جای استفاده کنندگان این سرویس ها بگذارید. انچه که برای آنها مشهود تر است، خدمات آنها است. کیفیت خوب خدمات مسافربری آنها بسیار مشهود تر از کیفیت خوب اپلیکیشن آنهاست. هزینه ای که شرکت هایی مانند اسنپ و تپسی برای کیفیت سرویس های خود صرف می کنند، با هزینه توسعه اپ انها به هیچ وجه برابری نمی کند. کمتر پیش می آید که وقتی یک تعمیر کار لوازم منزل، به خانه تان می آید، بگویید از کار او رازی هستم، چون شماره تماس وی رند و دم دست و راحت است!!! وابتدا مجذوب کیفیت کار او می شوید.

3-بازاریابی و تبلیغات
پیش بینی نحوه بازاریابی استارتاپ خود را در ابتدای کار بکنید،چرا که رقیبان شما نیز در رقابت با شما شانه به شانه حرکت می کنند.اگر شما گنج هم در اختیار داشته باشین ولی نتوانید به دیگران اطلاع دهید ،آن گنج نیز ارزش خود را از دست می دهد.حتی هزینه تبلیغات برای اپلیکیشن های اسنپ و تپسی، چندین و چند برابر هزینه ساخت آن اپلیکیشن ها ست.

از لحاظ فنی نیز نقطه تمایز طراحی اپلیکیشن موبایل خدماتی با همتایان ارتباطی خود، مانند ارتباط تلفنی و یا وب سایتی، استفاده از قابلیت لوکیشن گوشی های مشتریان است. به این نوع از سیستم ها، اصطلاحا جی ای اس gis گفته می شود. در سطح جهانی اپلیکیشن های موبایل مطرحی وجود دارند، اپ هایی مانند اوبر که همانند اسنپ در زمینه جابجایی مسافر فعالیت می کند. گاپون در کشور هندوستان و فنی در کشور عربستان از نمومه هایی ایست که در خاورمیانه توانسته اند موفقیت های خوبی بدست بیاورند. مای بیلدر mybuilder یکی از سرویس دهندگانی است که در زمینه ساخت و ساز و تعمیرات توانسته در سطح جهانی خود را مطرح کند. اما در حال حاضر که مشغول نگارش این مقاله هستم، اپ های ایرانی فقط توانسته اند در زمینه حمل و نقل به سطح بالایی از شکوفایی برسند.

mybuilder
چنانچه تمایل دارید که وارد این صنعت شوید، احتمالا این سوال برایتان پیش میاید که روند و مسیر کار به چه شکل است. نکته مهم این توسعه، واقف بودن به نوع خدماتی است که قرار است به صورت سیستمی، تحت موبایل اپ ها توسعه یابد. اما چنانچه به حوزه خدمات مورد نظر تسلط ندارید، پیشنهاد میکنم کار را به صورت مشارکتی با افراد دارای تخصص شروع کنید.