ثبت‌نام در موتورهای جستجو (Search Engine Submission)
در عصر سئوی کلاسیک (اواخر دهۀ 1990میلادی) موتورهای جستجو نوعی فرم ثبت‌نام (Submission Form) داشتند که وبمسترها و صاحبان سایت‌ها اطلاعات کلیدی و کلیدواژه‌های سایت خود را وارد می‌کردند. اندکی بعد از ثبت این اطلاعات ربات‌ها و خزندگان موتور جستجو وارد سایت شده و شروع به بررسی و ایندکس‌ کردن سایت‌ها می‌کردند. بله سئو در آن زمان به همین سادگی بود!

متاسفانه این فرآیند چندان خوب پیش نرفت. چرا؟ چون بسیاری از این ثبت‌نام‌ها در واقع چیزی نبودند به جز تعدادی اسپم و این خود در کیفیت نتایج جستجو تاثیری منفی می‌گذاشت. از سال 2001 تاکنون، موتورهای جستجو نه تنها از شما تکمیل فرم ثبت نام را درخواست نمی‌کنند بلکه عملاً این روش منسوخ شده است.

تمامی موتورهای جستجو امروزه اعلام می‌کنند که به ندرت از آدرس‌های ثبت شده در فرم ثبت نام استفاده می‌کنند و روش اصلی کار آنها بررسی لینک‌ها از دیگر سایت‌ها است. به عبارت دیگر، دریافت لینک از سایت‌های دیگر محتوای شما را به صورت طبیعی در معرض دید موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

البته شما هنوز هم می‌توانید در برخی موتورهای جستجو (از جمله bing) فرم‌های ثبت‌نام را ببینید، اما این فرم‌ها بقایای گذشته هستند و در سئوی مدرن جایی ندارند.

برچسب‌های متا (Meta Tags)
زمانی بود که برچسب‌های متا بخش مهمی از فرآیند سئو به حساب می‌آمدند. کار شما این بود که کلیدواژه‌های مهم (همان‌هایی که می‌خواستید در گوگل رتبه بگیرند) را مشخص می‌کردید و در قسمت برچسب‌های مطلب وارد می‌کردید. وقتی که کاربران به دنبال آن کلمات می‌گشتند، صفحه یا سایت شما می‌توانست برای آنها نمایش داده شود. اما... این روش هم به سرعت رو به نابودی رفت.
می‌دانید چرا؟ چون خیلی از سایت‌ها با استفادۀ بیش از اندازه از برچسب‌های بی‌ربط و اسپم موتورهای جستجو را دچار اشتباه می‌کردند و بدون اینکه کار خاصی بکنند یا محتوای با ارزشی داشته باشند در بین نتایج اولیۀ گوگل جا خوش می‌کردند.

برچسب‌های دیگر، به خصوص برچسب عنوان (Title Tag) و برچسب توضیحات متا(Meta Description Tags) آنهایی هستند که در سئوی مدرن اهمیت زیادی دارند. علاوه بر این، متاتگِ Robots ابزاری بسیار مهم برای کنترل دسترسی ربات‌های خزنده است. با استفاده از متا تگ‌های Robots می‌توانید مسائل مهم را به موتور جستجو بفهمانید.
برای مثال دستور nofollow کارش این است که به گوگل بگوید این لینک هیچ ارزشی ندارد و لازم به پیگیری آن نیست. البته درست است که دانستن عملکرد متا تگ‌ها مهم است، اما خیلی وقت است که تمرکز اصلی سئو روی آن نیست.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ها (Keyword Stuffing)
تا به حال صفحاتی را دیده‌اید که به نظر شبیه اسپم می‌آیند؟ به عنوان مثال این عبارت‌ها را ببینید:
"دانلود فصل 7 سریال بازی تاج و تخت / قسمت هفتم یا کیفیت HD اضافه شد / دانلود زیرنویس فارسی سریال گیم آور ترونز / برای دانلود قسمت 7 فصل 7 گیم آو ترونز، اینجا کلیک کنید / مشاهده تریلر فصل 7 گیم آو ترونز ..."

قسمت جالب‌تر اینجاست که در ادامه مطلب، با انبوهی کلمه مواجه می‌شوید که شامل نام سریال به انگلیسی و فارسی به تفکیک تمامی فصل‌ها و قسمت‌ها، نام تک تک بازیگران و کاراکترهای آنها در فیلم، دانلود زیرنویس به تمامی فرم‌ها و زبان‌های ممکن و هر چیزی که ممکن است به نوعی به این سریال محبوب ربط پیدا کند می‌شود.

استفاده از تبلیغات پولی برای بهبود نتایج طبیعی جستجوها
این هم یکی دیگر از افسانه‌های مربوط به سئو که با واقعیت تطابق چندانی ندارد: تبلیغات در موتورهای جستجو (به صورت پرداخت به ازای کلیک یا PPC) رتبه ارگانیک شما را در نتایج جستجو ارتقاء می‌دهد.

در واقع، تا به حال هیچ شواهدی بر اینکه تبلیغات پولی در موتورهای جستجو، تاثیر مستقیمی بر نتایج طبیعی جستجو داشته باشد دیده نشده است. گوگل، بینگ و یاهو هر سه تمهیداتی اندیشیده‌اند که از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنند.

تبلیغ‌کنندگان در گوگل هر ماهه میلیون‌ها دلار پول خرج می‌کنند و همچنان در نتایج ارگانیک جستجو به جایگاه خاصی نمی‌رسند. پس در اینجا هم تکرار می‌کنیم: آنچه در اینجا اهمیت دارد فقط و فقط کیفیت و جذابیت محتوای سایت شماست نه پولی که برای نمایش سایت‌تان در صفحه اول جستجو خرج می‌کنید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی
ما در بخش‌های قبلی هم در مورد کلمات کلیدی صحبت کردیم، اما این بخش راجع به استفادۀ بیش از حد کلمات کلیدی در محتوای پست‌ها است. مثلاً فرض کنید دارید یک مقالۀ 500 کلمه‌ای را می‌خوانید و 250 بار در آن یک کلمه کلیدی خاص به کار رفته است. این کار جرم است و باعث می‌شود جریمه شوید.

اسکن کردن یک صفحه با کلمات کلیدی فراوان برای موتورهای جستجو کار دشواری نیست و تمامی این موتورها الگوریتم‌های لازم برای تشخیص این موضوع را در اختیار دارند. به صورت مشخص، رئیس تیم تشخیص اسپم در گوگل به این نکته اشاره کرده که برای بهبود سئو، بهتر است بیش از حد از کلیدواژه‌ها استفاده نکنید. این مطلب را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

حالا شاید بپرسید که پس چه باید کرد؟ ساده است؛ شما باید از کلمات کلیدی مختلف و هم‌معنی و عبارات کلیدی بلند به جای تکرار یک کلمۀ خاص استفاده کنید. با ظهور الگوریتم مرغ مگس‌خوار گوگل کم‌کم بحث چگالی کلمات کلیدی از میان رفت و استفاده از عبارات مترادف و هم معنی، آن هم به میزان لازم، جای آن را گرفت.

ساختن لینک‌های فریبکارانه
یکی از معمول‌ترین روش‌های ایجاد اسپم در فضای وب، ایجاد تعداد بالای کلیک برای یک لینک است که موتورهای جستجو صفحه مرتبط با آن را "محبوب" فرض کنند. البته تشخیص این یکی برای موتورهای جستجو اندکی مشکل‌تر است؛ چون سازندگان این لینک‌ها روش‌های مختلفی برای کار خود دارند. در ادامه به بعضی از این روش‌های حیله‌گرانه اشاره می‌کنیم:
تبادل لینک به صورت غیر طبیعی

اگر از قدیمی‌های وبلاگستان باشید احتمالا این جملات را زیاد داده‌اید:
- با تبادل لینک موافقی؟
- لینک شدی، منو بلینک
- تبادل لینک پذیرفته می‌شود

این همان روش تبادل لینک غیرطبیعی است. در این روش یک نفر لینک شما را در سایت خودش قرار می‌داد و در مقابل شما هم باید لینک او را در سایتتان می‌گذاشتید، حتی اگر موضوع سایتتان هیچ ارتباطی به هم نداشت. البته این روش الان دیگر کارایی ندارد و موتورهای جستجو به راحتی می‌توانند سایت‌های متخلف را شناسایی کنند.
لینک‌دونی‌ها

بعضی سایت‌ها که از آنها به عنوان شبکه لینک یا لینکدونی هم یاد می‌شود، معمولاً سایت‌های کم ارزش و کم اعتباری هستند که تلاش دارند با جمع‌آوری لینک‌های سایت‌های دیگر، برای خود کلیک و محبوبیت ایجاد کنند. موتورهای جستجو این ارتباط‌ها را هم تشخیص داده و این نوع کلیک‌ها را به منزله نشان اعتبار تلقی نمی‌کنند.

خرید و فروش لینک
این روش هم مورد علاقه بسیاری از وبمسترهاست و تشخیص آن برای موتورهای جستجو خیلی راحت نیست. گوگل و دیگر موتورهای جستجو، به شدت در تلاش هستند که این شبکه‌های خرید و فروش را پیدا کرده و جریمه‌های سنگینی برای رتبه‌های آنها در نظر بگیرند اما خب برخی از این دلالان لینک زرنگ‌تر از گوگل هستند و به این راحتی‌ها دم به تله گوگل نمی‌دهند.

صفحات کم ارزش
اگر چه کم ارزش بودن محتوای یک صفحه دلیلی بر اسپم بودن آن نیست، اما باز هم موتورهای جستجو سازوکارهایی برای متمایز کردن محتوای باارزش و متفاوت از محتوای کپی و بی کیفیت در اختیار دارند. مطالب کپی، تکراری، قدیمی یا تولید شده توسط نرم‌افزارها هرگز جای محتوای اصل و ارزشمند را نگرفته و موتورهای جستجو نیز اصراری به نمایش آنها به کاربران ندارند. پس به اشتباه تصور نکنید که صرفاً به روزرسانی مداوم سایت با مطالب کپی یا بی‌کیفیت به ارتقاء رتبۀ سایت شما کمک می‌کند!

چگونگی درج لینک‌ها
در بخش قبلی درباره روش‌های فریبکارانه ایجاد لینک حرف زدیم و دیگر در اینجا توضیح بیشتری نخواهیم داد. فقط به این نکته کوتاه اشاره کنیم که موتورهای جستجو مانند یک گارآگاه حرفه‌ای سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند و سایت‌هایی را که شما به آن‌ها لینک داده‌اید دنبال می‌کنند و اگر از روش‌های اسپم و کلاه سیاه استفاده کرده باشید جریمه‌تان می‌کنند. پس فکر نکنید که اگر یک وبلاگ در سرویس بلاگفا یا بیان بسازید و هزاران لینک به سایتتان بدهید موفق می‌شوید!

قابلیت اطمینان
با وبسایت‌هایی که با تلاش خود اطمینان مخاطبان را به دست آورده‌اند، معمولا همانند وبسایت‌های دیگر رفتار نمی‌شود. این مسئله تا جایی پیش می‌رود که موتورهای جستجو برای بررسی سایت‌های معتبر نسبت به دیگر سایت‌ها تفاوت قائل شده و معیارهای بررسی را به صورت یکسان به کار نمی‌برند. برای موتورهای جستجو، یکی از اصلی‌ترین معیارهای اطمینان، لینک‌هایی است که دامنه شما به دست آورده. اگر محتوای کم ارزش و تکراری روی وبلاگ شما دیده شود یا از سایت‌های اسپم‌دار لینک گرفته باشید، اعتبارتان نزد موتور جستجو زیر سوال خواهد رفت.

عواملی که روی اعتبار سایت و جلب اعتماد گوگل تاثیر دارند عبارتند از:
- سرعت سایت
- تاریخچه سایت (یعنی سن سایت از زمانی که ایجاد شده)
- تولید محتوای پایدار و منظم
- فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
- کیفیت لینک‌های داخلی و خارجی
- استفاده از گواهی SSL

ارزش محتوا
همانطور که می‌دانیم، ارزش یک صفحه بر اساس یکتا بودنش و تجربه کاربر از بازدید آن صفحه مشخص می‌شود. تعیین ارزش یک دامنه هم به این گونه است. سایت‌هایی که به شکل دیگری کار می‌کنند حتما در رتبه گرفتن مشکل خواهند داشت. موتورهای جستجو دوست ندارند در جواب جستجوی یک مخاطب هزاران کپی از یک صفحه ویکی‌پدیا را به او نمایش دهند. موتورهای جستجو مجهز به الگوریتم‌های هوشمندی هستند که نتایج باکیفیت‌تر را پیدا کرده و به کاربران نشان می‌دهند.

در انتهای مطلب، در جریان باشید که موتورهای جستجو وظیفه ندارند جریمه یا محدودیت شما را بردارند. از نظر قانونی، آنها حق دارند این بلاها را سر هر سایتی بیاورند. آنها در صورت رفع مشکل شما، در واقع به شما لطف کرده‌اند. پس بهتر است از همان ابتدا به سراغ آن تکنیک‌های مشکوک سئو نرفته تا در آینده به دردسر نیفتید.