انتظار می‌رود طلا در سال 2023، به عنوان پوششی در برابر عدم قطعیت و تردید بازارها، یک سال کاملاً فعال داشته باشد. رویدادهای ریسکی زیادی در تقویم برای 12 ماه آینده وجود دارد و علاوه بر آن، باید رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی را نیز در نظر داشته باشیم که می‌تواند بازارها را تکان دهد. همچنین یک سری تغییرات مورد انتظار در سیاست پولی و مالی وجود دارد که می‌تواند جهت قیمت طلا را تغییر دهد.

در حال حاضر، طلا از سوی دو منبع اصلی حمایت می‌شود: اولین مورد، ضعیف‌ترشدن دلار است؛ چرا که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش می‌دهد. و منبع دوم بانک‌های مرکزی در سراسر جهان هستند که تا پایان سال خرید طلا را ادامه می‌دهند. تجزیه و تحلیل دلایل مربوط به مورد دوم دشوارتر است، زیرا بانک‌های مرکزی در مورد اینکه چرا در پناهگاه‌های امن سرمایه‌گذاری می‌کنند، کاملاً سخت‌گیر هستند. یکی از رایج‌ترین توضیحات، این ارزیابی است که طلا در بازار فعلی کمتر از میزان واقعی خود ارزش‌گذاری شده است و احتمالاً حداقل در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت.

آیا حمایت بیشتری از سوی فدرال رزرو صورت می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه‌ی خرید و فروش طلا این است که تحت تأثیر تورم قرار نمی‌گیرد. از این رو، سوالی مطرح است که با توجه به افزایش سرسام‌آور CPI در سال گذشته، چگونه طلا رشد نکرد؟ آنچه بیشتر منجر به جذاب‌ترشدن طلا می‌شود، افزایش نرخ‌های بهره است و از سوی دیگر، انتظار می‌رود که تورم در کوتاه‌مدت به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

اما اکنون از آنجا که انتظار می‌رود فدرال رزرو در سال آینده نرخ‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد، دلار در چند ماه اخیر ضعیف‌تر شده است. انتظار می‌رود که این روند ادامه داشته باشد، مگر اینکه تغییر عمده‌ای در چشم‌انداز فدرال رزرو طی دو جلسه‌ی بعدی ایجاد شود که این موضوع به نوبه‌ی خود می‌تواند بیشتر از طلا حمایت کند.

در مورد چین چطور؟

چین به عنوان بزرگترین خریدار طلا، یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار است. قرنطینه در چین به توسعه‌ی اقتصادی آسیب رسانده است. اما اکنون لغو قرنطینه‌ها نیز باعث بروز مشکلات اقتصادی شده است؛ زیرا بسیاری از کارگران به دلیل بیماری غایب هستند. تئوری این است که مردم چین به دلیل نرخ پایین واکسیناسیون و عدم قرار گرفتن در معرض این بیماری، ایمنی پایینی در برابر کووید دارند. اما انتظار می‌رود که موج موارد ابتلا در بخشی از فصل زمستان فروکش کند و پس از آن اقتصاد چین ممکن است مجدداً به روند شد وارد شود و تقاضای مجدد برای طلا را به همراه داشته باشد.

عبور از ماه مارس

انتظار می‌رود تا پایان ماه مارس چندین مسئله حل شود: اروپا بدترین شرایط آب و هوایی زمستانی را پشت سر خواهد گذاشت، وضعیت ژئواستراتژیک در اوکراین وارد مرحله‌ی جدیدی خواهد شد، بانک مرکزی اروپا فروش بیشتر اوراق قرضه را به روز خواهد کرد، و اقتصاد ایالات متحده حاکی از نشانه‌هایی مبنی بر این موضوع خواهد بود که آیا در سه‌ی ماهه اول دچار رکود شده است یا خیر. بنابراین، مارس می‌تواند نقطه‌ی عطف برای درک ریسک باشد.

طلا بسته به انتظارات در مورد امکان وقوع یا زمان شروع رکود، عمق آن و اینکه آیا بانک‌های مرکزی زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شود سیاست‌های خود را کاهش خواهند داد، می‌تواند شاهد نوسانات قابل توجهی باشد.