یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که یک پهپاد مجهز به یک دستگاه ارزان قیمت به نام "Wi-Peep" می‌تواند امکان رصد آن سوی دیوار خانه‌ها را فراهم کند.
این موضوع نشان‌دهنده‌ نقطه ضعفی در فناوری‌های موجود است که محققان آن را «وای-فای مودب» (polite Wi-Fi) می‌نامند.


این نام به این واقعیت اشاره دارد که حتی آن دسته‌ای از شبکه‌های وای-فای که با استفاده از رمز عبور محافظت می‌شوند نیز به درخواست برقراری ارتباط توسط سایر دستگاه‌های دارای وای‌-فای که در محدوده آن‌ها قرار داشته باشند، پاسخ می‌دهند و اینجاست که "Wi-Peep" وارد عمل می‌شود.
این دستگاه ۱۰ گرمی که توسط دانشمندان تنها با صرف ۲۰ دلار از وسایل الکترونیکی موجود در بازار ساخته شده، بر روی یک پهپاد معمولی نصب می‌شود و سپس در خارج از ساختمان به پرواز در می‌آید.

همانطور که پهپاد این کار را انجام می‌دهد، "Wi-Peep" سیگنال‌های وای‌-فای را منتقل می‌کند. این سیگنال‌ها از طریق دیوارها به داخل ساختمان می‌روند و دستگاه‌های متصل به وای-فای موجود را شناسایی می‌کنند.

 

دستگاه‌های درون ساختمان با ارسال سیگنالی پاسخ سیگنال اولیه را می‌دهند و این پاسخ توسط "Wi-Peep" دریافت می‌شود. با اندازه‌گیری مدت زمانی بین ارسال سیگنال اولیه و دریافت سیگنال ثانویه می‌توان مکان دستگاه‌ها را در داخل ساختمان تا محدوده یک متر مشخص کرد.