در ادامه به تاریخچه طراحی اولین سایت و شرح وظایف یک طراح سایت میپردازیم؛ پس لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.
اما در ابتدا به جواب این سئوال از نگاه ویکی پدیا بپردازیم:

طراحی سایت چیست از دیدگاه ویکی پدیا:
طراحی وب به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود. تیم برنرز لی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین وب سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود.
در آغاز، وب سایت‌ها با کُدهای ساده HTML نوشته می‌شدند، گونه‌ای از زبان نشانه‌گذاری که ساختار ساده‌ای به وب گاه‌ها می‌داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به آدرس‌های دیگر از طریق ابرپیوند. در مقایسه با روش‌های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُدنویسی اش، اَبَرمتن یا اچ تی ام‌ال، پیچیده‌تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و به جای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد.فناوری‌های یکپارچه‌سازی پایگاه داده (Database)، مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI، PHP، ASP. NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار وب سایت‌ها را باز هم تغییر داده و آن را پیشرفته تر کرده‌اند.
سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاه شان کوچک باشد. همچنین با آمدن نگاره‌های جاندار و فناوری‌های پویانمایی به صفحه‌ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وب داده شد.
"طراحی سایت چیست : منبع: ویکی پدیا"

مفهوم طراحی سایت به زبان ساده:
طراحی سایت به معنای ساخت یک وب سایت و طراحی یا ری دیزاین یک سایت قدیمی و بهینه سازی در بستر اینترنت است.

تاریخچه طراحی سایت - لینک اولین سایت جهان
تا کنون میلیون ها سایت در سراسر دنیا شکل گرفته اند که هیچکدام بیشتر از ۲۸ سال قدمت ندارند در اصل اولین طراح سایت جهان آقای «تیم برنرز لی» بود که اولین وب سایت دنیا که به پروژه World Wide Web یا همان W3 تعلق داشت را طراحی کرد. اولین سایت جهان هنوز هم در آدرس http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html در دسترس است و از این لینک می توانید آن را مشاهده کنید که اولین سایت در جهان چیزی از لوح های گلی انسان های اولیه کم ندارد!

تیم پیشرو آرا پیشنهاد می کند که حتما از اولین سایت دنیا بازدید کنید و ببینید که هر کاری در ابتدای راه چقدر ساده و ابتدایی است اما در زمان خود یک شاهکار است! اولین موردی که در این سایت توجه شما را جلب می کند این است که در آن هیچ گونه تصویر و گرافیک و حتی رنگ بندی به کار نرفته است.

سایت هایی که بعد از آن هم طراحی شدند به همین شکل بودند تا اینکه مرورگر های پیشرفته تری توسط شرکت های Netscape و Microsoft در بازار آمدند که در غیاب فایرفاکس و گوگل کروم در آن سالها رقبای اصلی مرورگرها بودند. در ادامه با روی کار آمدن زبان های جاوا اسکریپت و HTML کم کم سایت ها شکل بهتری به خود گرفتند و از گرافیک بیشتری برخوردار شدند.

وب دیزاین چیست؟
وب دیزاین یا WEB-DESIGN به مراحل ایجاد و طراحی یک وب سایت و ایجاد یک پایگاه اینترنتی برای ارائه خدمات محصولات یا معرفی یک شرکت یا اطلاع رسانی از طریق اینترنت گفته می شود.

وظایف یک طراح سایت چیست؟
وظایف و حیطه کاری یک طراح سایت به این بستگی دارد که مسئولیت انجام کدام قسمت را بر عهده گرفته است. در اصل برای راه اندازی یک سایت حرفه ای به دو تیم یا شخص نیاز هست، یک تیم برای طراحی بخش( Front-end ) ظاهر و شکل سایت و تیم یا شخصی دیگر برای بخش ( Back-end ) که شامل کدهای سمت سرور یا همان طراحی وساخت قسمت مدیریت سایت است.

سایت ها به ۲ دسته کلی تقسیم بندی می شوند: سایت های استاتیک - سایت های داینامیک
در سایت های استاتیک در واقع تنها قسمت فرانت اند کار انجام می شود، یعنی هر کدام از صفحات یک سایت به صورت جدا طراحی شده و در سرور بارگذاری می شوند. اما سایت های داینامیک پویا هستند.

مراحل یادگیری و آموزش طراحی سایت

به احتمال زیاد شما تا این جای مقاله را مطالعه کرده اید از علاقمندان به طراحی سایت هستید و دوست دارید هر چه سریع تر به بازار طراحی سایت وارد شوید.
برای یادگیری میتوانید به کلاس هاس آموزشی مراجعه کنید و یا در خانه با سیستم آموزشی آفلاین و با آزمون و خطا به دانش طرحی سایت دست پیدا کنید. اما پیشنهاد ما این است که زیر نظر استاد با تایم کمتری آموزش را شروع کنید.