با گذشت تقریبا ۸ سال از آغاز به‌کارگیری زبان طراحی Material Design، دیگر کم‌کم وقت آن بود که شاهد تغییر و تحول بزرگی در سیستم عامل محبوب گوگل باشیم. حالا اندروید ۱۲ اینجا است تا با استفاده از طراحی Material You، سلیقه کاربر را در اولویت قرار دهد و گزینه‌های شخصی‌سازی بیشتری را در اختیار او بگذارد.

در کنار به‌کارگیری عناصری که اندروید ۱۲ را به سیستم عامل منحصربه‌فردی برای هر کاربر تبدیل می‌کنند، گوگل توجه ویژه‌ای به «امنیت» و «کاربری آسان» نشان داده است. اهالی مانتین‌ویو نسخه‌ی جدید اندروید را از پایه بازطراحی کرده‌اند تا عناصر مدنظرشان را با هماهنگی هرچه تمام‌تر در بطن این سیستم عامل بگنجانند.

با توجه به اینکه نسخه‌ی خام اندروید ۱۲ در حال حاضر برای گوشی‌های پیکسل ۳ به بعد در دسترس قرار گرفته است و مدت زمان چندانی هم از عرضه‌ی سری گوشی‌های پیکسل ۶ نمی‌گذرد، نگاهی دقیق به تغییرات اندروید ۱۲‌، به‌ویژه در بخش‌های شخصی‌سازی، امنیت و کاربری آسان داشته‌ایم که در بررسی پیش‌ رو خواهید خواند.قابلیت های جدید اندروید ۱۲شخصی‌تر از همیشهبرخلاف iOS، اندروید را به قابلیت‌های شخصی‌سازی متعدد آن می‌شناسیم که طی سال‌ها و با عرضه‌ی نسخه‌های جدید، با روندی شاید آهسته اما پیوسته، امکانات جدیدی را برای شخصی‌سازی هرچه بیشتر فضای کاربری به دارندگان گوشی‌های اندرویدی ارائه کرده است. حالا در اندروید ۱۲ شاهد نقطه عطفی در بخش شخصی‌سازی هستیم که در قسمت‌های مختلف رابط کاربری خود را نشان می‌دهد.طراحیزبان طراحی Material You که برای بازطراحی اندروید ۱۲ به کار گرفته شده است، همان‌طور که از نامش بر می‌آید، بر قابلیت‌های شخصی‌سازی متمرکز است تا تجربه‌ی بصری جدیدی را برای کاربران به ارمغان بیاورد. بزرگ‌ترین تغییری که در اندروید ۱۲ جلب توجه می‌کند، تغییر خودکار پالت رنگی گوشی براساس تصویر پس‌زمینه‌ی انتخابی کاربر است.

تغییر رنگ را می‌توان روی عناصری مثل منوی تنظیمات سریع (Quick Settings)، منوی تنظیمات، Gboard، منوی پیام‌ها و بخش‌های دیگر مشاهده کرد. چنانکه انتخاب رنگ خودکار اندروید ۱۲ با سلیقه‌تان همخوانی نداشته باشد، می‌توانید با مراجعه به منوی Wallpaper & Style، از بین پالت‌های رنگی پیشنهادی سیستم یا رنگ‌های پایه، به دلخواه خودتان گزینه دیگری را انتخاب کنید.

در کنار رنگ و لعاب جدید، طراحی المان‌ها و انیمیشن‌ها نیز دستخوش تغییر شده است و شاهد نرم‌تر شدن ترنزیشن‌ها و گردتر شدن گوشه‌ی المان‌ها هستیم. با اینکه شاید ظواهر جدید در نگاه اول اغراق شده به نظر برسند، بعد از چند دقیقه کار کردن با اندروید ۱۲ متوجه می‌شوید که این انتخاب هم با حس و حال شخصی و دنج نسخه‌ی جدید همخوانی دارد.

تنظیمات سریعتغییر اساسی دیگر در پنل تنظیمات سریع رخ داده است. تعداد انتخاب‌هایی که برای تنظیمات سریع در اختیارتان قرار می‌گیرد به چهار گزینه خلاصه می‌شود و دیگر از آیکون‌های دایره‌ای آشنایی که سال‌ها است به دیدنشان عادت کرده‌ایم، خبری نیست؛ در عوض گزینه‌های تنظیمات سریع در دو سطر دوتایی قرار گرفته‌اند و به‌صورت آیکون‌های مستطیلی با گوشه‌های گرد به شما ارائه می‌شوند. با باز کردن کامل منوی کشویی بالای صفحه، گزینه‌های اضافه‌تر تنظیمات نیز با همین چینش در اختیارتان قرار می‌گیرد.

گوگل برای خلوت‌تر شدن منوی تنظیمات سریع، دکمه‌های اینترنت موبایل و وای‌فای را در یک دکمه به نام اینترنت ادغام کرده است. با لمس دکمه‌ی اینترنت، دو تاگل برای وای‌فای و اینترنت موبایل به شما نمایش داده می‌شود تا گزینه‌ی مدنظرتان را فعال یا غیرفعال کنید. محل قرار گرفتن تقویم و ساعت نیز دستخوش تغییر شده است؛ اندروید ۱۲ ساعت را به گوشه‌ی بالای سمت چپ صفحه برده است و اگر منوی تنظیمات سریع را پایین بیاورید، تاریخ را نیز بالای صفحه مشاهده خواهید کرد.

اعلان‌هانوتیفیکیشن‌ها نیز در اندروید ۱۲ مرتب‌تر شده‌اند و با گوشه‌های گرد نمایش داده می‌شوند. تغییری که در بخش اعلانات به چشم می‌آید، بیشتر شدن محتوایی است که در هر اعلان به شما نمایش داده می‌شود. فارغ از بحث طراحی، تفاوت‌ها در رابط کاربری نیز خود را نشان می‌دهند. اپلیکیشن‌هایی که برای اندروید ۱۲ به‌روزرسانی شده باشند، با لمس نوتیفیکشن‌هایشان سریع‌تر و نرم‌تر اجرا می‌شوند و دیگر نیازی نیست مدتی برای بالا آمدن برنامه‌ها صبر کنید.

امن‌تر از همیشهاحتمالا شما هم تأیید می‌کنید که در بخش امنیت، می‌توان ایرادهای زیادی به اندروید وارد کرد. گوگل در نسخه‌ی ۱۲ اندروید برای گوشی‌های پیکسل، توجه خود را به تقویت ویژگی‌های امنیتی معطوف کرده و از هسته‌ی محاسباتی شخصی (Private Compute Core یا PCC) در کنار داشبورد حریم خصوصی (Privacy Dashboard) بهره برده است.

درواقع PCC در گوشی‌های پیکسل به عنوان یک پارتیشن جدا عمل می‌کند و گوگل داده‌های جمع‌آوری شده از کاربر را که برای کارهای هوش مصنوعی مورد نیاز هستند، در این بخش ذخیره می‌کند؛ با این هدف که داده‌های موجود در PCC‌ هرگز از دستگاه خارج نشوند. گوگل با به‌کارگیری PCC با یک تیر دو نشان می‌زند تا هم به کاربران در مورد امنیت اطلاعاتشان اطمینان دهد و هم داده‌های مورد نیاز را برای بهترین عملکرد در اختیار موتور هوش مصنوعی گوشی‌های پیکسل قرار دهد.

داشبورد حریم خصوصی نیز به کمک PCC می‌شتابد تا مدیریت امنیت دستگاه بهتر انجام شود. در این بخش، کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌ها و دسترسی‌هایی را که به آن‌ها داده شده است، مشاهده کنند. در واقع با استفاده از این بخش می‌توان دید که اپ‌های مختلف در پس‌زمینه به کدام داده‌های حساس مثل موقعیت مکانی، دوربین یا میکروفن دسترسی دارند.

نکته‌ی قابل توجه در بخش داشبورد حریم خصوصی، قرار گرفتن تاگل‌های مجزا برای دوربین و میکروفن است که با غیرفعال کردن هرکدام، دسترسی تمام اپ‌ها به آن‌ها قطع می‌شود. این تاگل‌ها را می‌توان به منوی تنظیمات سریع هم اضافه کرد. گوگل پایش دسترسی به دوربین و میکروفن را یک قدم دیگر فراتر برده است و در صورتی که هرکدام از اپلیکیشن‌ها در حال استفاده از داده‌های میکروفن و دوربین باشند، نشانگری در گوشه‌ی نمایشگر شما را از این وضعیت باخبر می‌کند.آسان‌تر از همیشهتغییرات ریز و درشت زیادی برای آسان‌تر شدن کار با اندروید به نسخه‌ی دوازدهم اضافه شده است که می‌توانند کار با گوشی را به تجربه‌ای لذت‌بخش و مفرح تبدیل کنند. در ادامه به برخی از این تغییرات اشاره می‌کنیم:مهاجرت آسان به اندرویداندروید ۱۲ برای کاربران تازه‌وارد، امکان ویژه‌ای را در نظر گرفته است تا بتوانند به‌راحتی هرچه تمام‌تر، داده‌هایشان را از طریق شبکه‌ی وایرلس یا اتصال باسیم، به گوشی اندرویدی جدیدشان منتقل کنند. این قابلیت حتی برای کاربران آیفون هم قابل استفاده است، بنابراین اگر کاربر گوشی‌های اپل هستید و به هر دلیلی قصد مهاجرت به اندروید را دارید، شاید حالا زمان خوبی برای این تغییر و تحول باشد.داشبورد بازیگوگل در اندروید ۱۲ به قابلیت‌های گیمینگ هم توجه کرده است. در نسخه‌ی جدید سیستم عامل گوگل، قابلیتی به نام داشبورد بازی (Game Dashboard) تعریف شده است که امکاناتی مثل شمارنده‌ی نرخ فریم، میانبری برای استریم در یوتیوب، میانبری برای گرفتن اسکرین‌شات و ضبط محتوای نمایشگر را در اختیار کاربر می‌گذارد.جستجوی فراگیر دستگاهلانچر پیکسل بر مبنای اندروید ۱۲، قابلیت جستجوی فراگیر دستگاه (universal device search) را در بطن خود دارد که البته پیش‌تر توسط لانچرهای شخص ثالث در اختیار کاربران قرار گرفته بود. در واقع این قابلیت علاوه‌براینکه برای جستجوی اپلیکیشن‌ها کاربرد دارد، می‌تواند برای پیدا کردن فایل‌ها و مخاطبان نیز به کار آید. البته جستجوی فراگیر اندروید ۱۲ همچنان برای رسیدن به Spotlight در iOS 15 جای کار دارد و مثلا نمی‌توان با آن در وب یا استور گوگل جستجو کرد.اسکرین‌شات اسکرولیدرحالی‌که شرکت‌هایی مثل سامسونگ در حال حاضر قابلیت گرفتن اسکرین‌شات اسکرولی را در پوسته‌های کاربری‌شان ارائه می‌کنند، سرانجام شاهد اضافه شدن این قابلیت به صورت بومی به اندروید ۱۲ هستیم؛ فقط کافی است گزینه‌ی Capture More را پس از گرفتن اسکرین‌شات انتخاب و محدوده‌ای را که می‌خواهید در عکس ثبت شود، تعیین کنید.چرخش خودکار بهبودیافتهاندروید ۱۲ برای تشخیص موقعیت کاربر از دوربین سلفی استفاده می‌کند تا بتواند هنگامی که گوشی‌ به دست به پهلو دراز کشیده‌اید، قابلیت چرخش خودکار را غیرفعال کند. البته این فرایند به‌صورت محلی انجام می‌شود و تصاویر شما جایی فرستاده نمی‌شود؛ پس از بابت حریم خصوصی جای نگرانی نیست.قابلیت‌های اختصاصی اندروید ۱۲ برای پیکسل ۶گوگل برای پرچمدارهای جدیدش یعنی پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو قابلیت‌های منحصربه‌فردی در بخش‌های مختلف رابط کاربری اندروید ۱۲ تعریف کرده است. اگر اخبار مربوط به تراشه‌ی تنسور را که قلب تپنده‌ی سری پیکسل به حساب می‌آید دنبال کرده باشید، حتما یادتان است که گوگل مانور زیادی روی کاربردهای هوش مصنوعی این تراشه داده بود؛ قابلیت‌های اندروید ۱۲ در پیکسل‌های جدید نیز بر همین اساس توسعه یافته‌اند.

یکی از قابلیت‌های نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی که می‌تواند برای علاقه‌مندان به عکاسی جذاب باشد، ابزار Magic Eraser است که امکان حذف عناصر موجود در عکس‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند. کافی است بعد از عکاسی، با استفاده از گزینه‌ی Edit و سپس Tools، وارد قابلیت Magic Eraser شوید و بخش‌هایی را که دوست دارید از تصویر حذف شوند، انتخاب کنید. هوش مصنوعی عناصر مدنظرتان را حذف و آن بخش را با تکسچرهای اطراف شبیه‌سازی می‌کند.

ترجمه‌ی زنده یا Live Translate نیز می‌تواند بدون اینکه به اینترنت متصل باشید یا از اپلیکیشن خاصی استفاده کنید، چت‌ها و ویدیوها را برایتان ترجمه کند. در حال حاضر Live Translate از ۵۵ زبان زنده‌ی دنیا پشتیبانی می‌کند و برای فعال کردن آن باید به منوی تنظیمات سیستمی مراجعه و داده‌های مربوط به زبان‌های مدنظرتان را دانلود کنید.

از آنجایی که نمایشگر گوشی‌های پیکسل ۶ حاشیه‌های خمیده دارند، برای جلوگیری از اشتباهات تایپی، در حاشیه‌های کیبورد فضای خالی تعبیه شده است؛ به‌علاوه، قابلیت Palm Rejection هم خطاهای ناشی از لمس تصادفی را به حداقل می‌رساند.گوشی شما چه زمانی اندروید ۱۲ را دریافت خواهد کرد؟همان‌طور که در بررسی اشاره کردیم، به جز گوشی‌های پیکسل ۱ و پیکسل ۲ که در فهرست دریافت اندروید ۱۲ قرار ندارند، در حال حاضر گوشی‌های پیکسل ۳ به بعد، این به‌روزرسانی بزرگ را دریافت کرده‌اند. برنامه‌ی انتشار اندروید ۱۲ برای گوشی‌های اندرویدی سایر برندها را در ادامه مشاهده می‌کنید.