احتمالاً می‌دانید که گوگل بیش از ۲۰۰ مؤلفه را برای رتبه بندی وب‌سایت‌ها در نظر می‌گیرد. همانقدر که ممکن است این عدد شما را شگفت زده کند، شاید خواندن همه آن‌ها کمی ترسناک باشد.

البته خوشبختانه نیاز نیست برای سئو کردن سایت، تمامی این 200 نکته را در سایت، به بهترین شکل ممکن پیاده کنید. برای همین ما در این مقاله قصد داریم بر اساس مطالعات وب‌سایت‌هایی چون SearchMetrics، Backlinko و SEO PowerSuite، هفت فاکتور اصلی در رتبه‌بندی گوگل در سال 2020 را به شما معرفی کنیم که بیشترین بازخورد را در سئوی سایت داشته‌اند. البته توجه کنید، تمرکز بر روی این 7 فاکتور، دلیلی بر بی‌توجهی به سایر عوامل تاثیرگذار بر رتبه‌بندی سایت نخواهد شد.

بک‌ لینک‌های معتبر بگیرید
از حدود 5 سال پیش، در هر گوشه از وب، صحبت‌هایی درباره کاهش اهمیت بک‌لینک‌ها می‌شنویم. اما با اینکه در سال 2020 هستیم، بک‌لینک‌ها همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین سیگنا‌ل‌های برتری و قدرت‌نمایی از طرف گوگل مطرح می‌شوند.

البته باید بدانید، یک بک‌لینک ساده از سایتی دورافتاده یا حتی معتبر، به تنهایی نمی‌تواند در سئوی شما تاثیرگذار باشد؛ برای ساخت بک لینک‌ها باید نکاتی را راعایت کنید تا وضعیت سئوی شما را بهتر کند؛ در غیر این صورت همان بک‌لینک‌ها باعث سقوط رتبه شما در نتایج می‌شود. حالا برویم ببینیم این نکته‌ها و عوامل تاثیرگذار در لینک بیلدینگ چه هستند.

امتیاز لینک (Link Score)
گوگل چگونه می‌تواند مفهوم پیچیده‌ بک‌لینک‌ها را به یک فاکتور رتبه‌بندی قابل‌ اندازه‌گیری تبدیل کند؟
گوگل در چندین راهنمای مختلف اشاره کرده است که این فرآیند را به کمک معیاری به‌نام امتیاز لینک یا Link Score انجام می‌دهد. این عدد، از امتیاز کیفی هرکدام از لینک‌های ورودی به علاوه تعداد لینک‌های داده‌شده به وب‌سایت به دست می‌آید.

می‌بینید که تعداد لینک‌ها موضوعی مهم در این امتیازدهی به شمار می‌آید. با این‌حال شما نمی‌توانید در سال 2020 برای بالابردن امتیاز، لینک‌های اسپم و کم‌ارزش بسازید؛ در گذشته لینک‌های بی‌کیفیت برای افزایش رتبه سایت شما در نظر گرفته نمی‌شدند، اما امروز و با وجود الگوریتم‌هایی مثل پنگوئن، این لینک‌ها می‌توانند باعث پنالتی و کاهش رتبه سایتتان شوند.

چگونه کیفیت لینک‌ها را بسنجیم؟
محاسبه‌ی کیفیت لینک‌ها، کمی پیچیده است. در حالی که ما می‌دانیم الگوریتم PageRank همچنان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در سال 2020 محسوب می‌شود، اما نسخه عمومی آن دیگر در دسترس عموم قرار ندارد. در مقابل می‌توانید از ابزار سایت moz برای سنجش اعتبار دامنه و اعتبار صفحات سایت استفاده کنید. moz برای امتیازدهی در این ابزار توجه زیادی به ارزش لینک‌های سایت شما می‌کند.

مرتبط بودن انکرتکست
یکی دیگر از فاکتورهایی که برای سنجش اعتبار بک‌لینک‌هایی سایت شما بررسی می‌شود، انکر تکست یا متن لینک است. انکرتکست‌ها هم مثل محتوای صفحات وب شما، اطلاعات زیادی در اختیار گوگل قرار می‌دهند. مثلاً گوگل از روی متن لینک‌ها می‌تواند بفهمد که موضوع صفحه لینک شده چیست؛ پس اول از همه سعی کنید انکرتکست با موضوع صفحه مرتبط باشد.

دوم اینکه در هنگام لینک‌سازی، الگوریتم پنگوئن را در گوشه ذهنتان داشته باشید تا یادتان نرود که متن لینک‌ها باید متنوع و طبیعی باشد. چرا؟ بخاطر اینکه وقتی از یک کلمه یا عبارت یکسان برای متن اکثر بک‌لینک‌ها استفاده می‌کنید، یا انکرتکست‌های شما مدام دارد تکرار می‌شود، الگوریتم پنگوئن می‌فهمد که کاسه‌ای زیر نیم ‌کاسه است و حتما جریمه‌ای برایتان دست و پا می‌کند؛ پس از همان ابتدا سعی کنید از انکرتکست‌های متنوع و طبیعی استفاده کنید و بهانه دست گوگل ندهید که رتبه شما را کم کند.

اما چطور متن لینک‌ها را متنوع کنیم و اصلاً توازن و تناسبش چقدر است؟

در حقیقت، پاسخ روشن و جامعی برای این سؤال وجود ندارد. اما منابع مختلف نسبت‌های گوناگونی رابرای انواع انکرتکست‌ها بیان کرده‌اند؛ در ادامه یکی از این نمودارها را می‌بینید؛ شاید نشود که همیشه و همه‌جا از این الگوها استفاده کرد ولی دید خوبی برای نحوه توزیع مناسب انکرتکست‌ها به ما خواهد داد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
بررسی رقبا، راهی مناسب برای درک Link Scoreهای مدنظر شما و مدت‌زمان لازم برای تولید آن‌هاست. برای اینکار شما نیاز به ابزاری دارید که امکان بررسی و مقایسه لینک‌ها با چند معیار را فراهم کند.

ابزار SEO SpyGlass به همراه ماژول مقایسه‌ی دامنه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

در اولین قدم؛ این ابزار را اجرا کرده و یک پروژه برای وب‌سایت خود بسازید. سپس به مرحله مقایسه دامنه‌ها (Domain Comparison) رفته و دامنه‌های رقبای اصلی خود را یکی پس از دیگری به آن اضافه کنید. شما در یک چشم به هم زدن قادر خواهید بود تمام مشخصات لینک‌های وب‌سایت خود را با لینک‌های رقبایتان مقایسه کنید.

علاوه بر ابزار بالا، ابزار link explorer سایت moz هم در نسخه رایگان تعدادی از بک لینک‌های رقبا را به شما نشان داده و آمار جالبی در مورد تاریخ ساخت، فالو و نوفالو بودن، گستردگی انکرتکست و... ارائه می‌کند.
2_ محتوای خود را سئو کنید

دیگر اینقدر گوگل همه‌جا حرف از کیفیت محتوا زده‌ که همه ما می‌دانیم که محتوا همیشه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل است؛ اما سوال اصلی این است که گوگل برای تعیین کیفیت محتوا به دنبال چه فاکتورهایی می‌گردد؟ خب، پیشنهاد می‌کنیم به 2 عاملی که در ادامه معرفی می‌کنیم، توجه کنید.

استفاده از کلمات کلیدی
استفاده از کلمات کلیدی در عنوان یا Title محتوا مهم‌ترین بخش سئوی محتواست (اگر کلمات کلیدی در ابتدای عنوان قرار بگیرد، بهتر است). سپس نوبت تگ توضیحات یا Meta Description است، هرچند از نظر وزنی در رتبه پایین‌تری قرار می‌گیرد. بعد هم از کلمات کلیدی در عناوین داخلی استفاده کنید و در همین حین هم حواستان باشد که تگ H1 در مقایسه با سایر تگ‌های هدینگ نیز از بالاترین اهمیت و وزن برخوردار است.

در پایان نباید استفاده از کلمات کلیدی در بدنه‌ محتوا را فراموش کنید؛ البته نه با تعداد زیاد و آزاردهنده!

طول محتوا
گوگل در توصیه‌های خود در رابطه با کیفیت محتوا، به این موضوع اشاره می‌کند که اندازه و حجم محتوای یک صفحه‌ در رتبه‌ صفحه تأثیرگذار است.

اگر دارید به این فکر می‌کنید که حجم ایده‌آل برای یک محتوا چقدر است؟ یا محتوا باید چند کلمه باشد تا باکیفیت حساب شود؟ باید بگوییم که فکرتان اشتباه است چون پاسخ مشخصی پیدا نمی‌کنید. به این دلیل که محتوا با محتوا فرق دارد؛ همانطور که گوگل اشاره می‌کند: میزان محتوای لازم و رضایت‌بخش برای یک صفحه‌، بستگی به موضوع و هدف آن صفحه دارد.

مثلا ممکن است تعداد کلمات مناسب برای محتوایی با کلمه کلیدی آموزش سئو، به طور میانگین 5000 کلمه در نظر گرفته شود ولی برای یک محتوا با کلمه کلیدی سنگ ساختمانی، 2000 هزار کلمه کافی باشد. تعداد کلمات محتوا باید به حدی باشد که مطلب کامل توضیح داده شود و در عین حال اضافه‌گویی هم نشود؛ ولی به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم برای بهینه‌سازی سایت در 2020 از مقالات خیلی کوتاه که کمتر از 500 کلمه دارند، استفاده نکنید.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
ابزاری به نام Website Auditor به شما این امکان را می‌دهد که صفحات ساییتان را از نظر تعداد کلمات کلیدی کلیدی و طول محتوا بررسی کنید. این ابزار همچنین با استفاده از الگوریتم TF-IDF، بررسی می‌کند که صفحات شما از نظر محتوایی جامع باشد و توصیه‌هایی برای بهبود آن‌ها در مقایسه با بهترین رقبای شما را ارائه می‌دهد.

برای شروع، WebSite Auditor را دانلود و اجرا کرده و یک پروژه بسازید. حالا صفحه‌ای که به دنبال بهینه‌سازی آن هستید را مشخص کرده و کلمات کلیدی هدف خود را وارد کنید. سپس فاکتورهای مهم و نحوه استفاده از کلمات کلیدی در صفحه‌ی خود را با صفحات وب یکی از رقبا مقایسه کنید.

در گام بعدی تعداد کلمات در بدنه‌ی صفحه‌ی وب خود را با رقبا مقایسه کنید.

در مرحله‌ی آخر، به سراغ داشبورد الگوریتم TF-IDF رفته و لیست واژه‌هایی که اکثر رقبای برتر شما از آن‌ها استفاده می‌کنند را بیابید. همینطور از توصیه‌هایی که این ابزار برای بهینه‌سازی صفحات به شما می‌کند، استفاده کنید.

حالا زمان آن رسیده است تا تغییرات را در صفحات وب خود اعمال کنید. به سراغ بخش Content Editor رفته و به حداکثر میزان بهینه‌سازی نزدیک شوید. زمانی که این کار را انجام دادید، بر روی دکمه‌ی Save در قسمت بالا و راست، کلیک کرده و یک صفحه‌ی HTML بهینه‌شده را تحویل بگیرید. این صفحه آماده‌ی آپلود روی وب‌سایت شماست.

سایتتان را از نظر فنی بهینه کنید
زیربنای فنی وب‌سایت شما ارتباط مهمی با مبحث سئو دارد؛ بله، درست است که سایت شما باید از هر جهت سالم و بی‌نقص باشد، اما دو فاکتور سرعت و ریسپانسیو بودن سایت از بقیه مهم‌ترند و جزو گل‌درشت‌های بخش فنی در رتبه‌بندی حساب می‌شوند.

سرعت صفحات وب
گوگل انتظار دارد تا صفحات وب در طول سه ثانیه یا کمتر بارگذاری شوند و رسماً اعلام کرده‌اند که سرعت یک سیگنال مهم در رتبه‌بندی محسوب می‌شود.

به‌علاوه، سرعت بالا تأثیر زیادی در UX (تجربه کاربری) دارد؛ کاربر هیچوقت یک صفحه کند را تحمل نمی‌کند و سریع از آن خارج می‌شود؛ بنابراین صفحات کندتر، بانس ریت (نرخ پرش) بالاتری دارند و رتبه‌ پایین‌تری در تبدیل کاربر به مشتری (Conversion یا نرخ تبدیل) می‌گیرند.

اما چرا سرعت یک سایت پایین است؟

عمده‌ترین دلایلی که باعث کم شدن سرعت سایت می‌شود، اسکریپت‌ها، تصاویر و فایل‌های CSS فشرده نشده هستند. برای اینکه بدانید چگونه سرعت سایت خودتان را بسنجید و یاد بگیرید با 8 روش ساده سرعت سایت را بالا ببرید، مقاله «راهنمای کامل سرعت سایت» نوین را مطالعه کنید.

ریسپانسیو بودن سایت
اگر صفحات وب شما برای تلفن‌های هوشمند بهینه نشده باشند، نباید منتظر مشاهده آن‌ها در نتایج بالای گوگل در جستجوی موبایلی باشید. از آنجایی که بیش از نیمی از جست‌وجوهای گوگل از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شوند، سال 2020 بدون یک سایت ریسپانسیو برای شما بی‌ثمر خواهد بود.

گوگل با معرفی الگوریتم موبایل گدون، روی موبایل فرندلی بودن سایت‌ها به عنوان یک عامل رتبه‌بندی تاکید کرد و با الگوریتم موبایل فرست ایندکس (mobile-first indexing) نشان داد که قضیه ریسپانسیو بودن برایش تا حدی جدی است که ابتدا نسخه موبایل را ایندکس می‌کند(می‌توانید داستان به وجود آمدن این دو الگوریتم را در مقاله آخرالزمان موبایلی بخوانید).

با این استراتژی گوگل، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار علاوه بر داشتن وبسایت مخصوص کامپیوترهای دسکتاپ، به ساختن صفحات وب مخصوص تلفن‌های همراه نیز ترغیب (یا بهتر است بگوییم مجبور) خواهند شد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
برای اطمینان از قبولی وب‌سایت خود در آزمایش موبایلی گوگل و تست سرعت، به سراغ تب Content Analysis و سپس Page Audit در همان نرم‌افزار Website Auditor رفته و گزینه‌ی Technical factors را انتخاب کنید. حالا بخش‌های Page Usability و Page Speed را بررسی کرده و بر روی هرکدام از گزینه‌های مرتبط با وضعیت ارور و خطا کلیک کنید تا از جزئیات و نحوه‌ی برطرف کردن خطا مطلع شوید.

علاوه بر این، برای بررسی دقیق‌تر ریسپانسیو بودن وب سایت، به سایت responsivechecker و بررسی تخصصی سرعت آن، به gtmetrix مراجعه کنید.

تجربه‌ و رفتار کاربر را فراموش نکنید
تا همین 5/6 سال پیش، گوگل طبق یک سری فاکتورهای از پیش تعیین شده در سطح وب، سایت‌های مختلف را بررسی و صفحات را رتبه‌بندی می‌کرد. اما به مرور، وبمستران و سئوکارها توانستند با شناخت رفتار الگوریتم‌های گوگل، دست به تقلب و اصطلاحاً سئو کلاه سیاه بزنند و گوگل را دچار مشکلات مختلفی کنند.

اینجا بود که رفتار کاربر شد مرکز توجه گوگل و بیشتر فاکتورها بر اساس کاربر شکل گرفت؛ این تصمیم گوگل تأثیر زیادی روی نتایج جستجو داشت و توانست بسیاری از سایت‌های متقلب را از آن حذف کند.

حتی گوگل با معرفی الگوریتم‌هایی مثل BERT، سعی کرد بیشتر به زبان انسان و عبارت‌های مفهومی و محاوره‌ای نزدیک شود.

بحث بر سر استفاده از فاکتورهای رفتاری در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها برای چندین سال ادامه داشته است. با این حال، گوگل سیاست خود را دنبال کرده و معتقد است: کاربرانِ در حالِ جست‌وجو، بهترین قضاوت کنندگان هستند. به همین دلیل، اگر آن‌ها یک نتیجه‌ی جست‌وجوی مشخص را انتخاب کنند، این احتمال وجود دارد که آن نتیجه مناسب باشد یا حداقل مناسب‌تر از بقیه باشد.

نرخ کلیک
نرخ کلیک (Click-through Rate) در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجوگر (SERP) یکی دیگر از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در سال 2020 است که گوگل آن را از بررسی رفتار کاربر به دست می‌آورد. این عبارت به معنای تعداد دفعات کلیک شده روی یک لینک، نسبت به تعداد دفعات مشاهده‌ی آن توسط کاربران در نتایج گوگل (impression) است.

اطلاعات متعددی از سوی گوگل به منظور تمرکز روی CTR به‌عنوان یک سیگنال رتبه‌بندی ثبت شده است. مطالعه‌ی وب‌سایت SearchMetrics نشان می‌دهد که CTR در میان سایر فاکتورهای بررسی‌شده، بالاترین ارتباط با رتبه‌بندی صفحات وب را دارد.

نحوه‌ی بهینه‌سازی
اولین عامل در بررسی صفحات وب، نرخ کلیک در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجوگر است. برای این منظور وارد گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) شده و به قسمت گزارش جست‌وجوی تحلیلی (Search Analytics) می‌رویم. سپس گزینه‌های Clicks، Impressions، CTR و Position را انتخاب می‌کنیم.