هدف از اعطاي نماد اعتماد الكترونيكي، اعتماد‌سازي و رسميت‌ بخشی به فعاليت های کسب و کار‌های اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و همچنین جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي در ابعاد مختلف اعم از امنيتي،‌ اجتماعي، فرهنگي و اقتصادی است.ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص  B2Cاست؛ به طوری ‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت، با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.از مهمترین مزیت های این نماد، میتوان به جلب اعتماد کاربران اشاره کرد. در واقع وب‌سایتی که دارای اینماد است متعهد است که رضایت کاربر را در خرید اینترنتی جلب نماید و به تعهدات خود عمل کند. این موضوع باعث می‌شود کاربران زودتر به وب‌ سایت شما اعتماد نمایند.علاوه بر آن، برای دریافت درگاه مستقیم بانکی و قرارداد بستن با اداره پست برای ارسال محصولات هم، شما باید این نماد را دریافت کرده باشید.اما دریافت ای نماد با شروطی انجام میشوند و وب سایت شما باید دارای ویژگی هایی باشد که در ادامه به آن ها میپردازیم:شرایط و الزامات دریافت ای نماد:فروشگاهی بودن محصولاتباید حداقل یک محصول برای خرید در وب سایت شما موجود باشد و مراحل مشاهده محصول، اننتخاب و خرید آن، از طریق سایت قابل پیگیری باشد.درج اطلاعات محصولاتاطلاعات کامل و جامعی از محصول یا محصولات در وب سایت درج شده باشد.برای مثال: نام محصول، قیمت قابل پرداخت وصاحب امتیاز دامنهدرخواست ای نماد برای متقاضیان حقیقی، باید توسط صاحب امتیاز دامنه (با حداقل سن 18 سال تمام) انجام شود.در متقاضیان حقوقی، نام دامنه باید به نام شرکت یا یکی از اعضای هیئت مدیره باشد.کسب و کارهایی که نیاز به اخذ ای نماد ندارند:
 1. سایت هایی که در قبال خدماتی که ارائه میدهند پولی دریافت نمیکنند (خدمات آن ها رایگان است)

 2. پلتفرم هایی که به خریداران اجازه سفارش نمیدهند

 3. درگاه هایی که زیردامنه درگاه اصلی هستند (در این حالت، دریافت ای نماد تنها برای دامنه اصلی کافیست و درگاه های دامنه نیازی به دریافت ای نماد نخواهند داشت)

 4. اگر سایتی قسمتی تحت عنوان فروشگاه داشته باشد، دریافت ای نماد تنها برای همان قسمت کفایت میکنداعتبار ای نماد:مدت اعتبار نماد اعتبار الکترونیکی 1سال است و باید سه هفته قبل از تاریخ انقضا، درخواست تمدید خود را به مرکز ارائه دهید. درغیراین صورت، متخلف شناخته خواهید شد! مرکز نیز پس از ارزیابی طول مدت فعالیت، نسبت به تمدید مجوز اقدام می نماید.انتقال و واگذاری ای نماد:انتقال و واگذاری ای نماد، شرایط خاص و پیچیده ای ندارد و تنها با معرفی فرد موردنظر به مرکز وسپس ارزیابی و موافقت آن، انجام خواهد شد.شاخص های بررسی درخواست ای نماد:کسب و کار باید دارای 7 شاخص باشد (طبق بند ج بررسی درخواست)
 1. مشخص بودن مالک کسب و کار (که میتواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد)

 2. روشن شدن کسب و کار

 3. قانونمندی کسب و کار

 4. امنیت

 5. حریم خصوصی کاربران

 6. شفافیت فرایند فروش

 7. ثبت و پیگیری شکایاتکالاها و خدمات قابل ارائه در سایت های متقاضی ای نماد:برخی از کالا ها و خدمات در لیست پلیس فتا جزو اقلام ممنوعه معرفی شده اند که درصورت ارائه این کالا ها و خدمات، نماد اعتماد الکترونیکی به شما تعلق نخواهد گرفت. شما میتوانید این لیست را در سایت enamad.ir مشاهده کنید.پس از اخذ ای نماد:الف- در صورت تخطی از مقررات مرکز و اثبات تخلف، نماد اعتماد الکترونیکی ابطال می شود. در صورت ابطال نماد اعتماد الکترونیکی مالک، به مدت 24 ماه حق دریافت نماد اعتماد را نخواد داشت به بیان دیگر از این حق محروم خواهد شد.ب- گاه نتیجه نظارت و ارزیابی ها، عدم تمدید اینماد خواهد شد. به منظور جلوگیری از ابطال و یا عدم تمدید اینماد، سعی کنید به تمامی مقررات و شرایط مرکز پایند باشید.تکالیف و وظایف شخص حقیقی مالک ای نماد:درصورت فوت یا محجوریت شخص حقیقی، ورثه یا قیم شخص میتواند ظرف 6ماه با هماهنگی مرکز، اقدامات لازم برای انتقال ای نماد را انجام دهد. عدم انجام اقدامات لازم، موجب ابطال نماد خواهد شد.تکالیف و وظایف شخص حقوقی مالک ای نماد:-درصورت فوت یا محجوریت مدیرعامل، هیئت مدیره موظف است طی 15روز، نسبت به اعلام مراتب به مرکز اقدام نماید و همچنین طی 1ماه، فرد جایگزین را به مرکز معرفی نماید. در غیر این صورت، نماد به مدت 2ماه تعلیق خواهد شد و اگر شرایط مورد نظر فراهم نشود، نماد به طور کلی ابطال خواهد شد.-اگر شرکت منحل شود (چه به صورت ارادی، چه قهری و به حکم دادگاه)، نماد ابطال میشود؛ مگر اینکه ظرف 1ماه وفق مقررات قانونی، نماد به شخص دیگری منتقل شود. شخص جایگزین باید به مرکز معرفی و در صورت تایید صلاحیت وی، نماد به او منتقل می شود.-در صورت استعفای مدیرعامل، رییس هیئت مدیره ظرف 48ساعت باید مراتب را به مرکز اعلام و ظرف 1ماه، نسبت به معرفی مدیر عامل جدید اقدام نماید. در این مدت هم نماد تعلیق خواهد شد.