شما می توانید برای طراحی اپلیکیشن موبایل گزینه ی طراحی اپلیکیشن اندروید یا طراحی اپلیکیشن ios را برگزینید. این گزینه از لحاظ مسئله ی جذب بازار، استقبال کردن مخاطبان، هزینه ی مورد نیاز برای تولید، کیفیت، زمان نیاز برای توسعه و همچنین عرضه ی آسان تر آن به بازار مزایایی دارد. در ادامه با پیشرو آرا همراه باشید تا به طور دقیق به بررسی هر یک از این موارد در رابطه با طراحی و ساخت اپ موبایل بپردازیم.

هزینه

هزینه های ساخت و
طراحی اپ موبایل در حوزه اندروید، از نسخه ی مشابه ios آن کم تر می باشد. دلیل آن چیست؟ تعداد برنامه نویس هایی که اپلیکیشن اندروید طراحی می کنند جمعیت بیش تری دارند و تعداد برنامه نویس هایی که اپلیکیشن ios طراحی می کنند جمعیت کم تری دارند.  از دیگر دلیل های آن کم بودن سخت افزار هایی است که برای توسعه ی آن نیاز داریم.

ارائه به بازار

معمولا برای ارائه اپلیکیشن های
 ios تنها از اپ استور استفاده می شود. بازار های جانبی دیگری مثل سیبچه هم موجود است اما بازدید کننده ی زیادی ندارد که این موضوع می تواند از نقص هایش باشد. اما در اندروید این موضوع کمرنگ تر می باشند.

یعنی هرچند که گوگول پلی بهترین آن ها است اما مواردی مثل
گلکسی اپ یا بازار نیز با بازدیدکننده ی بالا به طور قوی در حال فعالیت هستند. یکی دیگر از عوامل موثر در انتشار اپلیکیشن اندرویدی این است که کاربران گوشی های اندروید می توانند اپ را بدون هیچ گونه مانع و نیاز به واسطه بین دیگر تبلت ها و موبایل های اندرویدی جا به جا کنند. اما در ios جا به جایی اپ به هیچ عنوان برای کاربران مقدور نمی باشد و تنها با دانلود آن از بازار های مجاز در دسترس، می توانند آن را دریافت کنند.

کیفیت طراحی اپلیکیشن

در طراحی اپلیکیشن اندروید و
ios کیفیت را از زوایای مختلف می سنجیم. از آن جایی که اپلیکیشن های ios از فیلتر های کیفی اپ استور می گذرند از کیفیت بالاتری برخوردارند. البته این فیلتر ها نیز برای اندروید هم موجود است اما اپل در این زمینه مقداری سخت گیرانه تر عمل می کند و علت این موضوع می تواند انحصاری بودنش باشد. از سوی دیگر هنگامی که کارتان را با توسعه اندروید آغاز کنید از آن جایی که هزینه های آن پایین تر است و افراد متخصص فعال در این حوزه بیشتر هستند خروجی کار باکیفیت تر می باشد. از موارد مهم دیگری که در کیفیت طراحی اپلیکیشن تاثیرگذار است می توان به این اشاره کرد که اپلیکیشن ios به دلیل همگونی ورژن هایش، به کار زیادی جهت کسب یک واحد کیفیت نیاز ندارد. در اندروید اما با سخت افزارهای وسیعی از کمپانی های متفاوت رو به رو می باشید. متنوع بودن ورژن های اندروید و دیگر گوشی ها، مانعی برای کسب یک واحد کیفیت است.

زمان توسعه

لازم است برای مطلع شدن از زمان توسعه، یک بررسی کوچک بر روی سیکل تولید نرم افزار ها انجام دهیم. معمولا بیش تر کمپانی ها از روش های حلزونی یا اسپیرال استفاده می کنند. این کار را به این دلیل انجام می دهند که هر چه هم خواسته ی خود
  را در آغاز کار مشخص کرده باشند باز تغییرات اجتناب ناپذیرند. پس نتیجه پس از انجام بعضی تغییرات پروسه طراحی اپلیکیشن و ساخت مجدد تکرار می شود. حالا این موضوع را در نظر بگیرید و به علاوه ی علم متخصصینی که می توان به آن ها دسترسی داشت به این نتیجه می رسیم که توسعه اندروید از نظر زمانی به صرفه تر می باشد. همچنین زمان لازم برای دریافت بازخورد در اپلیکیشن اندرویدی کم تر از ios می باشد.

مشکلات تحریم ها

همان طور که می دانید تحریم های کمپانی های امریکایی،
 زیان هایی بر جوانب مختلف بازار اپ ایران وارد کرده است. مدتی پیش اپ استور شروع به از دسترس خارج کردن اپلیکیشن های ایرانی کرد. این قضیه ممکن است بر سر پلی استور که بازار مرجع اندروید است نیز بیاید.

 از آن جا که انحصار کم تری در اپلیکیشن های اندرویدی موجود است پس از خارج شدن آن ها از پلی استور و قطع دسترسی کاربر ایرانی، بلافاصله در کافه بازار و دیگر بازار های مشابه جایگزینی برای آن یافت می شود. در رابطه با اپ های
ios موضوع این است که سیبچه و مانند آن، از لایسنس های شرکت اپل استفاده می کنند. در نتیجه با از دست دادن دسترسی لایسنس های ایرانی، دسترسی به این درگاه های مشابه هم از بین می رود.

کاربران اپلیکیشن ها

مورد بعدی که تاثیر زیادی در انتخاب پروژه تان می گذارد میزان کاربران اپ اندروید و ios است. قطعا بهتر است طراحی اپلیکیشن با استقبال کنندگان بیشتری همراه باشد.

طراحی اپلیکیشن موبایل فروشگاهی

امروزه فروشگاه آنلاین در مرکز توجه صاحبان کسب و کار در فضای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته و بسیار پر درآمد است. تا جایی که برخی از فروشگاه ها، مغازه ها و تصمیم به راه اندازی فروشگاه آنلاین گرفته اند. در این گونه از فروشگاه ها از نوعی سیستم مدیریت فروش آنلاین که بر پایه ی وب و اپ موبایل می باشد تا سفارش ها در آن ثبت شود.

 دلیل این که اکثر صاحبان فروشگاه ها در کنار یک وب سایت قروشگاهی آنلاین به طراحی اپلیکیشن فروشگاهی نیز روی می آورند امکانات ویژه ی اپ ها می باشد. فضای اپ بسیار برای کاربران گوشی ها آشنا تر است و افراد اعتماد بیشتری به آن ها دارند. از امکانات عالی اپلیکیشن ها می توان به کم حجم بودن، فضای کاربری عالی و
اشاره کرد.

 دسترسی به تمامی سرویس ها از طریق منو نیز به سادگی صورت می گیرد. البته کیفیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه رقبا با سابقه ای درخشان در مقابل شما هستند.با طراحی اپلیکیشن فروشگاهی، کاربران می توانند به راحتی سفارشاتشان را از به استفاده از اپ موجود در گوشی یا تبلت، به همراه تمامی اطلاعات آن شامل نوع سفارش، زمان و میزان آن در سیستم ثبت کنند. یک فروشگاه آنلاین می توانند دارای تمامی ویژگی های مرکز خرید فیزیکی از جمله تخفیف های مناسبتی باشد. معمولا پرداخت وجه محصول از طریق درگاه بانکی اینتزنتی امکان پذیر است اما برخی به صورت نقدی و پس از تحویل محصول، وجه را دریافت می کنند.کسب درآمد از طراحی اپلیکیشن موبایل

مدل های کسب و کار مختلفی وجود دارند که می توان از آن ها به جهت کسب درآمد از اپ موبایل استفاده کرد. اما انتخاب یک مدل درآمدی واحد برای تولید کننده، ساده نیست. از انواع کسب درآمد از طراحی اپلیکیشن موبایل می توان به فروش اپ، تبلیغ، خدمات و ویژگی های اضافه بر سازمان که قابلیت فروش درون برنامه ای را دارند، حق اشتراک و اشاره کرد.انواع روش های کسب درآمد از اپ گوشیپرداخت به ازای دانلود

کاربران در این نوع از اپلیکیشن ها باید برای دانلود اپ، مبلغی را بپردازند. حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید اپ موردنظر را پس از پیدا کردن در بازار دانلود کنید اما پس از آن که متوجه شدید مبلغی هر چند کم را باید بپردازید پشیمان شوید. چراکه امکان دارد از کیفیت اپ مطمئن نباشید. معمولا اپ های مشابه با دانلود رایگان بلافاصله نظرمان را جلب می کنند. پس این روش پیشنهاد خوبی برای کسب درآمد نیست مگر نسخه ی دموی آن نیز موجود باشد. این گونه کاربر با استفاده از نسخه ی دمو و سنجیدن کیفیت، تصمیم به خرید آن می گیرد.

فریمیوم (Freemium)

این روش می تواند پیشنهاد خوبی برای کسب درآمد باشد. به گونه ای که پس از طراحی اپلیکیشن، آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهیم. اما کاربر تنها مجاز به استفاده ی رایگان از خدمات اولیه ی آن باشد و برای استفاده از تمامی خدمات ویژه مجبور به پرداخت مبلغی تنها برای یک بار باشد.

فریمیوم با خرید چندگانه

این مدل تقریبا مشابه به مدل قبلی می باشد. به گونه ای است که پس از طراحی اپلیکیشن، آن را به صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار داده
 کاربران باید مبلغی بیشتر به ازای دریافت ویژگی های خاص اپ پرداخت کنند. حتما در اطراف خود دیده اید افرادی را که حاضرند برای رسیدن به رتبه ی مورد نظر در بازی مورد علاقه شان به خریدهای چندگانه مانند خرید المان های برنامه و بازی اضافه دست بزنند.

تبلیغ در اپلیکیشن موبایل

تبلیغات تقریبا از آخرین شیوه های کسب درآمد محسوب می شود. در این روش اپ به صورت رایگان توسط کاربران دانلود می شود. طراحی اپلیکیشن به گونه ای انجام شده است که فضاهایی که بازدید زیادی دارند برای تبلیغات خالی گذاشته شده است.

 البته گاهی این تبلیغات باعث می شوند امتیاز اپ شما کاهش یابد و کاربران از آن ناراضی باشند. بنابراین می توانید نسخه ای را به صورت ماهانه و یا سالانه برای فروش در اختیار کاربران قرار دهید که در این نسخه تبلیغات به طور کامل از برنامه حذف گردند.

شما در هر دو صورت سود کرده اید
. برخی ناشر ها و بازار هایی که اپ را انتشار می دهند مانند اپ استور، گوگل پلی، کافه بازار و این خدمات را با مالک و طراح اپ ارائه می کنند.

مشکلات تحریم ها

همان طور که می دانید تحریم های کمپانی های امریکایی،
 زیان هایی بر جوانب مختلف بازار اپ ایران وارد کرده است. مدتی پیش اپ استور شروع به از دسترس خارج کردن اپلیکیشن های ایرانی کرد. این قضیه ممکن است بر سر پلی استور که بازار مرجع اندروید است نیز بیاید.

از آن جا که انحصار کم تری در اپلیکیشن های اندرویدی موجود است پس از خارج شدن آن ها از پلی استور و قطع دسترسی کاربر ایرانی، بلافاصله در کافه بازار و دیگر بازار های مشابه جایگزینی برای آن یافت می شود.

 در رابطه با اپ های
ios موضوع این است که سیبچه و مانند آن، از لایسنس های شرکت اپل استفاده می کنند. در نتیجه با از دست دادن دسترسی لایسنس های ایرانی، دسترسی به این درگاه های مشابه هم از بین می رود.

کاربران اپلیکیشن ها

مورد بعدی که تاثیر زیادی در انتخاب پروژه تان می گذارد میزان کاربران اپ اندروید و
ios است. قطعا بهتر است طراحی اپلیکیشن با استقبال کنندگان بیشتری همراه باشد.

طراحی اپلیکیشن موبایل فروشگاهی

امروزه فروشگاه آنلاین در مرکز توجه صاحبان کسب و کار در فضای
دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته و بسیار پر درآمد است. تا جایی که برخی از فروشگاه ها، مغازه ها و تصمیم به راه اندازی فروشگاه آنلاین گرفته اند. در این گونه از فروشگاه ها از نوعی سیستم مدیریت فروش آنلاین که بر پایه ی وب و اپ موبایل می باشد تا سفارش ها در آن ثبت شود.

دلیل این که اکثر صاحبان فروشگاه ها در کنار یک وب سایت قروشگاهی آنلاین به طراحی اپلیکیشن فروشگاهی نیز روی می آورند امکانات ویژه ی اپ ها می باشد. فضای اپ بسیار برای کاربران گوشی ها آشنا تر است و افراد اعتماد بیشتری به آن ها دارند. از امکانات عالی اپلیکیشن ها می توان به کم حجم بودن، فضای کاربری عالی و
اشاره کرد. دسترسی به تمامی سرویس ها از طریق منو نیز به سادگی صورت می گیرد. البته کیفیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه رقبا با سابقه ای درخشان در مقابل شما هستند.با طراحی اپلیکیشن فروشگاهی، کاربران می توانند به راحتی سفارشاتشان را از به استفاده از اپ موجود در گوشی یا تبلت، به همراه تمامی اطلاعات آن شامل نوع سفارش، زمان و میزان آن در سیستم ثبت کنند. یک فروشگاه آنلاین می توانند دارای تمامی ویژگی های مرکز خرید فیزیکی از جمله تخفیف های مناسبتی باشد. معمولا پرداخت وجه محصول از طریق درگاه بانکی اینتزنتی امکان پذیر است اما برخی به صورت نقدی و پس از تحویل محصول، وجه را دریافت می کنند.

کسب درآمد از طراحی اپلیکیشن موبایل

مدل های کسب و کار مختلفی وجود دارند که می توان از آن ها به جهت کسب درآمد از اپ موبایل استفاده کرد. اما انتخاب یک مدل درآمدی واحد برای تولید کننده، ساده نیست. از انواع کسب درآمد از
طراحی اپلیکیشن موبایل می توان به فروش اپ، تبلیغ، خدمات و ویژگی های اضافه بر سازمان که قابلیت فروش درون برنامه ای را دارند، حق اشتراک و اشاره کرد.

انواع روش های کسب درآمد از اپ گوشی

پرداخت به ازای دانلود

کاربران در این نوع از اپلیکیشن ها باید برای دانلود اپ، مبلغی را بپردازند. حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید اپ موردنظر را پس از پیدا کردن در بازار دانلود کنید اما پس از آن که متوجه شدید مبلغی هر چند کم را باید بپردازید پشیمان شوید.

 چراکه امکان دارد از کیفیت اپ مطمئن نباشید
. معمولا اپ های مشابه با دانلود رایگان بلافاصله نظرمان را جلب می کنند. پس این روش پیشنهاد خوبی برای کسب درآمد نیست مگر نسخه ی دموی آن نیز موجود باشد. این گونه کاربر با استفاده از نسخه ی دمو و سنجیدن کیفیت، تصمیم به خرید آن می گیرد.

فریمیوم (Freemium)

این روش می تواند پیشنهاد خوبی برای کسب درآمد باشد. به گونه ای که پس از طراحی اپلیکیشن، آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دهیم. اما کاربر تنها مجاز به استفاده ی رایگان از خدمات اولیه ی آن باشد و برای استفاده از تمامی خدمات ویژه مجبور به پرداخت مبلغی تنها برای یک بار باشد.

فریمیوم با خرید چندگانه

این مدل تقریبا مشابه به مدل قبلی می باشد. به گونه ای است که پس از طراحی اپلیکیشن، آن را به صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار داده
 کاربران باید مبلغی بیشتر به ازای دریافت ویژگی های خاص اپ پرداخت کنند. حتما در اطراف خود دیده اید افرادی را که حاضرند برای رسیدن به رتبه ی مورد نظر در بازی مورد علاقه شان به خریدهای چندگانه مانند خرید المان های برنامه و بازی اضافه دست بزنند.

تبلیغ در اپلیکیشن موبایل

تبلیغات تقریبا از آخرین شیوه های کسب درآمد محسوب می شود. در این روش اپ به صورت رایگان توسط کاربران دانلود می شود. طراحی اپلیکیشن به گونه ای انجام شده است که فضاهایی که بازدید زیادی دارند برای تبلیغات خالی گذاشته شده است. البته گاهی این تبلیغات باعث می شوند امتیاز اپ شما کاهش یابد و کاربران از آن ناراضی باشند. بنابراین می توانید نسخه ای را به صورت ماهانه و یا سالانه برای فروش در اختیار کاربران قرار دهید که در این نسخه تبلیغات به طور کامل از برنامه حذف گردند. شما در هر دو صورت سود کرده اید
. برخی ناشر ها و بازار هایی که اپ را انتشار می دهند مانند اپ استور، گوگل پلی، کافه بازار و این خدمات را با مالک و طراح اپ ارائه می کنند.