آیا به دارایی های دیجیتالی تان اهمیت می دهید؟
همه با کامپیوتر خود کارهایی انجام می دهند و اطلاعات شخصی شان از هر چیزی با ارزش تر ایت اما از اهمیت آن غافل هستند.
آنها نمی دانند که حتی ممکن است همین فردا تمام اطلاعات خود را از دست بدهند.
قبل از این که دیر شود از اطلاعات تان محافظت کنید!

1. سریعا یک backup تهیه کنید.
حتی با یک فلش ساده هم می توانید از تمام اطلاعاتتان یک نسخه تهیه کنید. باید بدانید که اول از همه باید فایل های مهم که جایگزینی برای آنها وجود ندارد را کپی کنید و ان را در مقابل اسیب به hard drive و یا سرقت و ... حفظ کنید.

2. بدانید کدامیک از اطلاعات برایتان ارزشمند است.
برخی از سوالاتی که باید از خود بپرسید:
اگر این فایل پاک می شد اهمیتی داشت یا نه؟
برای مواردی چون اسناد و مدارک و اطلاعات شخصی و تجاری مسلما پاسخ مثبت است. در واقع این اطلاعات باید در اولویت قرار بگیرند.

اگر سالها از این فایل نسخه ای تهیه نشود اهمیتی دارد یا خیر؟

برخی از اطلاعات جنبه ی خاطره دارند و ممکن است حالا اهمیت آنها مشخص نشود تا سال ها بعد که تنها می توان برایش افسوس خورد.آیا این اطلاعات قابل جایگزینی است یا نه؟

فایل های موسیقی و فیلم که قبلا دانلود کرده اید همه قابل جایگزینی است و اگر روزی پاک شوند دنیا به آخر نرسیده است.چقدر در تشخیص ارزش اطلاعات مهارت دارید؟

شاید هرکدام از ما یک سری اطلاعات را backup بگیریم که در ارزش با هم متفاوت باشند. بنابراین در انتخاب موارد مهم که باید نسخه برداری شوند دقت کنید چون تنها حجم خاصی برای نسخه برداری وجود دارد.

3. از ثبت اطلاعات مهم در زمان و مکان خاص بر روی اینترنت پرهیز کنید.
این به معنای نگذاشتن عکس بر روی فیسبوک و یا ننوشتن اطلاعات در تویتر نیست. اما به خاطر داشته باشید اینترنت مکان مناسبی برای بایگانی اطلاعات خانگی نیست. گاهی همین شبکه های اجتماعی دچار مشکل می شوند, نه تنها خطر هک شدن وجود دارد بلکه ممکن است کاملا اطلاعات شما بر اساس یک اشتباه از بین بروند.

هیچ گاه اطلاعات تان را بر روی سرویسهایی که نمی گذارند به راحتی اطلاعاتتان را از آن پاک کنید قرار ندهید. اگر آن سرویس اجازه ی دانلود تمام اطلاعات ثبت شده را به شما نمی دهد, اصلا ایده ی مناسبی برای ثبت نیست.

یک آدرس ایمیل برای مواقعی بسازید که ممکن است این سرویس ها پاسخگو نباشند. اگر مشکلی به وجود بیاید حتما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود.

همه چیز را پاک نکنید. یک نسخه از تمام آنچه در اینترنت قرار می دهید نگه دارید.

4. backup گرفتن را شروع کنید.
به یاد داشته باشید با ساده ترین و ارزان ترین روش ها می شود از اطلاعات نسخه کپی تهیه کنید. هرچه راه های گران قیمت و دشوار را انتخاب کنید تمایل تان به backup گرفتن کمتر می شود.
یک hard external و یا فلش و یا حتی سی دی و دی وی دی تهیه کنید.
اطلاعات مهم را شناسایی کنید و در این حافظه ها ذخیره کنید.
به این حافظه ها و نگداری از آنها توجه کنید.
می توانید از سرویس های اینترنتی برای ذخیره ی اطلاعات استفاده کندی. اما توجه داشته باشید اطلاعات حیاتی را در این سرویس ها ذخیره نکنید. و حتما یک نسخه پیش خود داشته باشید و همه چیز را پاک نکنید.
گوشی های تان را فراموش نکنید. بسیاری از اطلاعات در گوشی های همراه ذخیره شده اند که گاهی از قلم می افتند.
حواستان باشد که اگر اطلاعات ذخیره شده توسط شما با دیگران مشترک است باید دقت بیشتری در محافظت و امنیت آن داشته باشید.