تنها چند سال بعد از شکل گیری اینترنت و ایجاد اولین صفحه وب، مفهومی به نام اینترنت اشیاء(Internet of Things/IoT) شکل گرفت و اخیرا نیز مفهومی به نام اینترنت همه چیز(Internet of Everything/IoE) شکل گرفته و استفاده می شود.

با وجودیکه دو مفهوم اینترنت اشیا یا اینترنت چیزها و اینترنت همه چیز بسیار به هم نزدیک هستند، اما تفاوت های قابل توجهی نیز دارند و دانستن این تفاوت ها برای همه انسان ها مهم است، زیرا خواسته یا ناخواسته ما با این مفاهیم در آینده ای نه چندان دور درگیر خواهیم بود! در این مقاله به بررسی این تفاوت ها و چالش های هرکدام از حوزه های اینترنت اشیا و اینترنت همه چیز می پردازیم.

شاید ساده ترین راه برای درک تفاوت این دو مفهوم این است که به عبارات آنها توجه کنیم. واژه اینترنت اشیا(Internet of Things) به اشیاء یا چیزهای فیزیکی اشاره دارد. یعنی هرچیزی که حضور فیزیکی دارد، مانند رایانه ها، گوشی های تلفن همراه، ساعت های هوشمند و امثالهم یک شیء یا چیز محسوب می شوند.

ممکن است برخی مفهوم اینترنت همه چیز را در خواندن داده ها از این دستگاه ها بدانند. برای مثال به جای اینکه دمای هوای خانه را در خانه از روی دستگاه بخوانیم این داده را از طریق ایمیل یا پیامک دریافت کنیم. با وجودیکه می توان این تعبیر را تاحدودی درست دانست، اما باید توجه کرد که اینترنتی که ما امروز می شناسیم تنها از دستگاه های فیزیکی تشکیل نشده است. برای مثال ممکن است بزرگترین وبسایت دنیا یعنی گوگل را بتوان یک ماهیت فیزیکی دانست؛ از این حیث که این وبسایت روی سیم ها در جریان است. چنین حالتی درخصوص سایت هایی مانند اینستاگرام و یوتیوب نیز وجود دارند. در واقع شاید بتوان پایه مفهوم اینترنت همه چیز را در همین مسئله دانست؛ خدماتی که شما نمی توانید بطور فیزیکی آنها را لمس و درک کنید.

اما باید توجه داشت که اینترنت از چیزهای بیشتری تشکیل شده است. برای مثال باید توجه کنید که اینترنت از جریان داده هایی که بین اتصالات اینترنتی در جریان هستند، تشکیل شده است. همچنین اینترنت از کلیه افرادی که از طریق این اتصالات اینترنتی به یکدیگر متصل می شوند تشکیل شده است.

مفهوم اینترنت همه چیز(IoE) تمامی این مفاهیم مجزای حوزه ارتباطات را در یک مفهوم واحد و منسجم جمع می کند. این مفهوم تنها فراهم آوردن امکان ارتباط برقرار کردن دستگاه ها به یکدیگر نیست، بلکه فراهم کردن امکان ارتباط برقرار کردن همه چیز به یکدیگر است. شاید بتوان اینترنت همه چیز را به یک خط راه آهن تشبیه کرد که در آن اینترنت همه چیز شامل همه چیز از جمله قطارها، دستگاه های فروش بلیط، کارکنان، مشتریان، شرایط آب و هوایی و غیره می شود.

برای شفاف شدن این دو مفهوم باید به این نکته توجه کرد که اینترنت همه چیز چالش های بیشتری نسبت به اینترنت اشیا دارد- چالش هایی مانند API های مورد استفاده. در فضای اینترنت اشیاء از API های متفاوتی نسبت به فضای اینترنت همه چیز استفاده می شود. البته شاید دستگاه هایی وجود داشته باشند که در هر دو فضا از استانداردهای یکسانی استفاده می کنند.

آنچه باید در فضای اینترنت همه چیز مورد توجه قرار گیرد داده هایی هستند که بین دستگاه ها درگذر هستند. داده های در یک دستگاه می تواند کاملا متفاوت از دیگر دستگاه باشد که این بدین معناست که توسعه دهندگان باید زمان بیشتری برای برگرداندن(ترجمه) این داده ها زمان بگذارند.

این استانداردهای رقیب و منابع داده های مختلف برای شکل گیری آینده اینترنت بسیار مخرب هستند. دلایلی که اینترنت یکی از تحولات بزرگ تاریخ انسانی بوده است را در نظر بگیرید: این تحول توسط افرادی با مجموعه مهارت ها و ترجیحات مختلف که برای حل مشکلات روزمره شان تلاش می کردند تشکیل شده است.
در حال حاضر برای این افراد هماهنگ کردن ارتباطات بین خودشان و دستگاه هایشان(به دلیل استانداردها و فرمت های مخلتف) دشوار است. برای مثال اگر یک توسعه دهنده(نرم افزار) چیزی را تولید کند که از ذخیره داده های دراپ باکس بهره می گیرد، توسعه دهنده دیگر یکپارچه کردن خدمات خود با دراپ باکس را به دشواری انجام می دهد.

در مجموع آنچه اینترنت همه چیز را متمایز از اینترنت چیزها می کند، این است که در اینترنت اشیا یا اینترنت چیزها این دستگاه ها، ماشین یا ابزارها هستند که به یکدیگر متصل می شوند و در اینترنت همه چیز، در سطحی بالاتر، باید این ارتباطات گسترده تر شده و مهمتر اینکه این ارتباطات درک شوند.

در واقع آنچه چالش و شکل دهنده آینده اینترنت همه چیز است نحوه برقرار ارتباط بین دستگاه ها، چیزها و انسان هاست که شرکت های بسیاری در حال حل این معضل هستند.