شما ممکن است که صحبت های مردم را درباره برنامه(program)، اپلیکیشن(application) و یا اپ(app) شنیده باشید. ولی تا حالا براتون سوال پیش اومده که معنی دقیق اپلیکیشن چی هستش؟ به زبان ساده، اپ یک نوعی از نرم افزار میباشد که کارهای خاصی را انجام میدهد.
اپلیکیشن های کامپیوترهای رومیزی یا لپ تاپ ها را بعضی اوقات اپلیکیشن های رومیزی نیز می گویند، در حالیکه برنامه هایی که برای دستگاه های هوشمند هستند را اپ موبایل(mobile app) می نامند.
لازم به ذکر است که به اپلیکیشن ها در زبان فارسی برنامه ها کاربردی یا نرم افزارهای کاربردی گفته می شود. زیراکه این برنامه ها در واقع کاربرد یا کارکرد خاصی برای شما دارند و عملکرد مخصوصی را به شما ارائه می دهند.

وقتی که اپلیکیشنی را باز میکنید، درون سیستم عامل اجرا میشود تا زمانیکه برنامه را ببندید. بیشتر اوقات، شما اپلیکیشن های متفاوتی را همزمان، اجرا میکنید که به این کار مولتی تاسکینگ(multi-tasking ) یا در وافع امکان انجام همزمان چندین کار را گویند.

اپ(App) بیشتر برای اپلیکیشن رایج میباشد، به ویژه برای اپلیکیشن های ساده که میتوانید آنها را ارزانتر یا رایگان دانلود کنید. امروزه بسیاری از اپ ها نیز برای دستگاه های هوشمندی مانند موبایل و تلویزیون نیز تولید می شوند.

اپلیکیشن(Application) چیست؟
انواع بی شماری از اپلیکیشن ها وجود دارند، که به چند دسته تقسیم میشوند. بعضی از آنها مانند برنامه Word مایکروسافت از نظر امکانات کامل هستند اما برخی برنامه ها مانند تقویم یا ساعت یک کار ساده یا کارهای به مراتب کمتری انجام میدهند، و همچنین ابزارها و امکانات کمتری نیزدارند. در زیر میتوانید انواع کمی از این نوع اپلیکیشن ها را ببینید.

پردازشگر Word(Word processors) : پردازشگر Word به شما امکان نوشتن مقاله و انواع داده های متنی را می دهد، همچنین میتوانید انواع مختلفی از مستندات را ایجاد کرده و از امکانات پیشرفته ای آن بهره ببرید. از بهترین پردازشگرهای Word میتوان به برنامه word مایکروسافت اشاره کرد.

مرورگرهای اینترنتی(Web browsers): یک مرورگر اینترنتی ابزاری میباشد که میتوانید از آن برای دستیابی به اینترنت استفاده کنید. بیشتر کامپیوترها با مرورگر پیش فرض خودشان عرضه میشوند، اما شما میتوانید که هر برنامه ای که مناسب کارخودتان است و آن را ترجیح میدهید، دانلود و نصب کنید. بعنوان مثالی از مرورگرها، میتوان به برنامه هایی نظیرInternet Explorer ، Mozilla Firefox،Google Chrome، Safari اشاره کرد.

پلیرهای رسانه ای(Media player) یا نرم افزارهای رسانه ای: اگر میخواهید که به موسیقی یا فایل های صوتی گوش دهید و یا میخواهید که ویدئو ببینید، شما به یک پلیر چند رسانه ای احتیاج دارید. Windows Media Player و iTunes پلیرهای رسانه ای مشهور میباشند.

بازی(Game): بازی های زیادی وجود دارند که میتوانید بر روی کامپیوترتان نصب و آنها را بازی کنید. از بازی ها ساده گرفته تا بازی های پیشرفته ای که برای کامپیوترها عرضه میوشند. بسیاری از بازی های اکشن یا دارای صحنه های گرافیکی زیاد،برای اجرا به قدرت کامپیوتری بسیار وابستگی دارند، بنابراین بسیاری از این بازی های بر روی کامپیوترهای قدیمی اجرا نمیشوند، و باید حتما سیستم تان را ارتقا داده و یا یک کامپیوتر جدید خریداری کنید.

اپ های موبایلی(Mobile apps)
لپ تاپ ها و کامپیوترهای رومیزی تنها دستگاه هایی نیستند که قابلیت اجرا کردن برنامه های یا اپلیکیشن ها را داشته باشند. شما همچنین میتوانید برای تبلت یا موبایل تان برنامه های مناسب آنها را دانلود کنید. در زیر نمونه های از این برنامه های را خواهید دید.

Gmail: شما میتوانید از جی میل برای فرستادن و دریافت ایمیل از دستگاه هوشمندتان استفاده کنید. این برنامه برای Android و iOS در دسترس میباشد.

Instagram: شما میتوانید با استفاده از این برنامه عکس ها و ویدویوهایتان را با دوستانتان به اشتراک بگذراید. . این برنامه برای Android و iOS در دسترس میباشد.

Duolingo: با ترکیبی از سوالات، بازی ها و دیگر فعالیت ها، این برنامه در یادگیری زبان جدید به شما کمک میکند. این برنامه برای Android و iOS در دسترس میباشد.

نصب اپلیکیشن های جدید
هر کامپیوتر و دستگاه هوشمندی با یک سری اپلیکیشن پیش فرض مانند مرورگها و پلیرهای چند رسانه ای، که از قبل بر روی آنها نصب شده اند، عرضه مشوند. با اینحال، شما میتوانید همچنین برنامه های غیر رایگان را دانلود کرده تا از قابلیت ها بیشتر آنها بهره مند شوید.