شاید شما در خانه و یا اداره خود از یک سیستم کامپیوتری به طور اشتراکی استفاده می کنید و می خواهید که برخی از اطلاعات و یا فولدر های خاص و شخصی خود را از دید دیگران پنهان سازید. به همین منظور با ما همراه باشید تا روشی را به شما معرفی کنم که بدون نیاز به هرگونه نرم افزار جانبی، یک فولدر غیر قابل دسترس برای دیگران و کاملا مخفی بسازید.

یکی از روش هایی که می توانید فایل خود را مخفی کنید، استفاده از قابلیت hide ویندوز می باشد. بدین صورت که روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده و پس از انتخاب Properties عبارت hide و یا در برخی نسخه ها hidden را تیک بزنید.

به این ترتیب فایل شما پنهان می‌شود. این روش هرچند در وهله اول اگر تیک گزینه don’t show hidden file در قسمت folder option پُر شده باشد می‌تواند فایل مورد نظر را از دید مخفی نگه دارد، با این حال با یک تغییر ساده در تنظیمات folder option می‌توان آن را به حالت اولیه بازگرداند و نمیتواند روشی بازدارنده و مطمعنی باشد. به همین دلیل ما روشی که در زیر به آن می پردازیم را به شما خواننده عزیز چگانه پیشنهاد می کنیم.

برای اینکار ابتدا کلید های ترکیبی Win + R را همزمان بفشارید.
با نمایان شدن خط فرمان، عبارت cmd را در آن نوشته و سپس کلید اینتر را بفشارید.
در این مرحله عبارت "attrib +s +h "C:UsersTaylor GibbDesktopTop Secret" را تایپ نموده تا به فرمان attrib دسترسی پیدا کنید.
لازم است بدانید که در این روش ما می‌خواهیم پوشه‌ ساخته شده به نام Top Secret در دسکتاپ را مخفی نماییم از این رو اگر پوشه‌های شما در مکانی غیر از دسکتاپ قرار دارند بایستی مسیر آن را جایگزین "C:UsersTaylor GibbDesktopTop Secret” نمایید. خب کار تمام است و اگر هرچند بار هم که گزینه show hidden files در تنظیمات folder option را فعال نمایید باز هم پوشه مدنظر نمایان نخواهد شد.

برای اینکه فایل مورد نظر را باز گردانی کنید، تنها کافیست دستور "attrib -s -h "C:UsersTaylor GibbDesktopTop Secret” را بار دیگر در خط فرمان Command Prompt اعمال کنید.

امیدواریم که این ترفند مورد توجه شما قرار گرفته باشد و در صورتی که با هرگونه مشکل در انجام مراحل بالا رو به رو شدید در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

باسپاس از توجه شما.