آیا از آن دسته از افراد هستید که هر چه به آخر ماه نزدیک ماه شوید و مضطرب می شوید و شروع می کنید به حساب و کتاب پولی که برایتان باقی مانده؟
اگر از این دسته از افراد هستید، باید بدانید که شما دچار سوء مدیریت در درآمد خود هستید. این مسئله ای بسیار رایج است و برای خیلی ها پیش می آید در اینجا ما سعی می کنیم چند نکته در مورد مدیریت کردن پول خود به شما ارائه کنیم.

- یک برنامه ی بودجه ای از پیش تعیین شده داشته باشید
منتظر این نباشید که حقوق خود را دریافت کنید و سپس به دنبال برنامه ریزی برای پس انداز و مخارج خود باشید. شما باید از قبل یک برنامه مالی (financial plan) مشخص داشته باشید.
این برنامه می تواند هر دو سه ماه یکبار تغییر کند. ایده اصلی در این برنامه این است که مخارجی که باید بپردازید، میزان پس انداز و سرمایه گذاری خود را مشخص کنید و اطمینان حاصل کنید که مبلغی برای هزینه های پیش بینی نشده باقی خواهد ماند. این برنامه باعث می شود بیش از اندازه خرج کردن که یکی از دلایل کسری آوردن در اواخر ماه می باشد را بتوان کنترل کرد.

- فیش حقوقی خود را چک کنید
زمانی که حقوق خود را دریافت کردید تنها روی مبلغ آن تمرکز نکنید. بررسی کنید در پرداخت حقوق شما اشتباهی رخ نداده باشد. این اتفاقی است که در شرکت های بزرک بسیار اتفاق می افتد. بررسی کنید همه ی دریافتی هایتان از جمله پاداش ها به درستی پرداخت شده است.

- با پرداخت قبض های خود شرو ع کنید.
بهتر است از مخارج بزرگ خود شروع کنید. پرداخت هزینه های ماهیانه می تواند قدم اول باشد. قبض هایی از قبیل قبض برق، تلفن و هر هزینه ماهیانه دیگری که دارید را در الویت قرار دهید.

- به خودتان مبلغی بپردازید!
بله این ممکن است کمی عجیب باشد. مقداری از پول خود را برای هزینه های شخصی خود کنار بگذارید. این مبلغ شامل هزینه مهمانی رفتن شما، تفریحات شما، خرید شما و سایر هزینه ها می باشد. هر ماه هزینه ای را برای این مخارج کنار بگذارید.

- درآمد خود را برای مالیات، سرمایه گذاری و بیمه تقسیم بندی کنید
شما باید اطمینان داشته باشید که بیمه دارید و یک سرمایه گذاری کوچک نیز تشکیل دهید. هزینه های بیمه و مالیات و سرمایه گذاری، ابزار های کار آمدی در مدیریت هوشمند سرمایه می باشند که هر فردی باید آن ها را مد نظر داشته باشد. اگر تا اکنون این کار را نکرده اید، درنگ نکنید! از بیمه هایی که شرایط استفاده از آن ها را دارید شروع کنید.

- نکات بیشتر برای مدیریت درآمد
برای خرید های بزرگی که مد نظر دارید، یک برنامه ریزی بلند مدت انجام دهید. خرید های بزرگ خود را با فواصل زمانی زیاد انجام دهید. با این کار می توانید از تاثیر خرید های بزرگ خود بر سرمایه ای که دارید کم کنید.

به پاداش ها و تشویقی هایی که بدست می آورید به عنوان یک شانس برای پس انداز نگاه کنید اما سعی کنید مقداری از آن را صرف تفریح خود کنید تا مطمئن شوید از پول خود لذت می برید.