دستگاه گوگل هوم(Google Home) در ظاهر یک بلندگو هوشمند است، اما در عمل فراتر از یک بلندگو عمل می کند. این دستگاه در سال ۲۰۱۶ اولین بار به بازار(امریکا) عرضه و معرفی شد و در حال حاضر در کشورهای مختلفی در دسترس و در بازار موجود است. این ابزار هوشمند با قابلیت اتصال از طریق دریافت صوت کاربر آن به سرویس/اپلیکیشن(application) دستیار گوگل(Google Assistant) متصل شده و فرمان های مختلف صاحب/کاربر خود را اجرا می کند.
این فرمان ها شامل اجرای یک قطعه موسیقی،‌تماشای فیلم یا عکس، دریافت اخبار و قابلیت های مربوط به خانه هوشمند(مانند روشن کردن چراغ ها) می شود که این اطلاعات را گوگل هوم از طریق اتصال به اینترنت و شبکه ابری خود بدست می آورد.
در سال ۲۰۱۷ شرکت گوگل قابلیت های جدیدی به گوگل هوم اضافه کرده است از جمله امکان استفاده چندین کاربر از گوگل هوم که در مقاله چگونه چندین حساب کاربری گوگل را به google home اضافه کنیم توضیح داده می شود، امکان تماس تلفنی از طریق گوگل هوم،‌برنامه ریزی خودکار و پیش فعالانه رویدادها،‌تلویزیون کروم کست و غیره که در حال حاضر در امریکا در دسترس هستند.

این سرویس ها و قابلیت های مختلف گوگل هوم بواسطه مشارکت و استفاده از سرویس های مختلف شرکت گوگل از جمله گوگل پلی موزیک(Google Play Music)، اسپاتیفای،‌نتفلیکس،‌گوگل فوتو و همچنین مشارکت با شرکت ها و خبرگزاریی هایی مانند سی ان ان،‌ سی ان بی سی،‌وال استریت ژورنال می شود.

گوگل هوم(Google Home) چیست و چگونه کار می کند؟
از لحاظ ظاهر گوگل هوم یک استوانه ای با ۴ چراغ روی قسمت بالای آن است که وضعیت های مختلف دستگاه را نشان می دهد. این دستگاه از دو قسمت پایه و قسمت مدولار که متحرک و قابل جابجایی است تشکیل شده است. قسمت مدولار آن در چند رنگ مختلف عرضه شده است که شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.