فناوری های اینترنت اشیا، بویژه دستگاه ها و گجت های متصل به اینترنت اشیا که توانایی ها و قابلیت های هوش مصنوعی را دارند، بیش از پیش توسط شرکت های بزرگی همچون گوگل و اپل طراحی و توسعه یافته اند و در بازار حضور یافته و توسط مصرف کنندگان نهایی مورد استفاده قرار گرفته اند.
اما فناوری های اینترنت اشیا و بطور خاص هوش مصنوعی(Artificial Intelligence) می تواند ابزار مفیدی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط(Small and Medium Sized Businesses) و یا کسب و کارهای خرد باشد. در این نوشته سعی می شود که کاربرد، نقش و اهمیت فناوری هوش مصنوعی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط توضیح داده شود.

هوش مصنوعی می تواند به کسب و کارهای کوچک در کاهش هزینه ها، ارائه خدمات بهتر به مشتریان و رقابتی ماندن در بازار کمک کند. اما استفاده از فناوری ها و دستگاه های هوش مصنوعی می تواند برای کسب و کارهای کوچک که با بهره گیری و راه اندازی سیستم ها و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی آشنا نیستند، کمی چالش برانگیز باشد. این کسب و کارها می توانند رویکردی استراتژیک اتخاذ کرده و با بهره گیری از هوش مصنوعی از منافع آن بهره مند شوند.

شرکت و کافی شاپ زنجیره ای و معروف استارباکس یکی از نمونه کسب و کارهایی است که از هوش مصنوعی برای بهبود تجربه مشتریانش از خدمات این کافی شاپ استفاده کرده است. بدین منظور این شرکت از گجت اینترنت اشیا الکسا آمازون بهره گرفته است – که توضیح آن در فیلم بررسی و مقایسه آمازون اکو(Amazon Echo) و گوگل هوم(Google Home) آمده است. الکسا آمازون که قابلیت دریافت فرمان صوتی را دارد توسط استارباکس مورد استفاده قرار گرفته است تا مشتریان بتوانند از طریق آن درخواست سفارش دهند. استارباکس از یک قابلیت(Skill) الکسا امازون به نام استارباکس ری اوردر(Starbucks Reorder) بهره گرفته تا از طریق فرمان صوتی که استارباکس را خطاب قرار می دهد، سفارش مشتری ثبت و به او تحویل شود.

استفاده استارباکس از چنین قابلیت های هوش مصنوعی راه خوبی برای گسترش و بهره گیری بیشتر کسب و کارهای کوچک در سراسر دنیا از چنین فناوری است. متخصصان این حوزه پیشنهاد می کنند که کسب و کارهای کوچک مسیرهای زیر را به جهت بهره گیری بهتر از قابلیت ها و دستگاه های هوش مصنوعی طی کنند.

ابتدا بهتر است که صاحبان کسب و کارهای کوچک سعی کنند که از چنین فناوری هایی در زندگی روزمره و شخصی خود استفاده کنند تا با قابلیت ها و کارکردهای مختلف انها آشنا شوند. برای مثال می توانند از الکسا آمازون یا گوگل هوم استفاده کرده و قابلیت های هرکدام از آنها را بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه کنند. آشنایی با قابلیت های این دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی و فناوری اینترنت اشیا به صاحبان کسب و کار ایده و بینشی درخصوص استفاده بهتر از آنها در کسب و کارشان را می دهد.

در مرحله بعد بهتر است که کسب و کارهای کوچک اهداف خاصی برای استفاده از فناوری هوش مصنوعی تبیین کنند. کسب و کارهای کوچک بدون برنامه ریزی نمی توانند به هوش مصنوعی نزدیک شوند. بهتر است اولویت های استفاده از این فناوری را برای کسب و کار خود مشخص کنید. برای مثال اگر یک فروشگاه لباس دارید شاید استفاده از فناوری، دستگاه ها و قابلیت هایی که بهره وری کارکنان شما را بهبود بخشد بسیار مهم و در اولویت باشد. یا اگر شما صاحب یک رستوران هستید، استفاده از ابزارها و قابلیت های هوش مصنوعی در تحویل محموله(غذا) برای شما اولویت و اهمیت می یابد.

در مرحله سوم این کسب و کارهای کوچک باید رویکرد خود در استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات را به روز و مدرن کنند. در واقع آنها باید از راهکارهای فناوری اطلاعات که در مکان کسب و کار وجود داشت و ارائه می شد به راهکارهای مبتنی بر ابر(که محدودیت مکانی ندارند) حرکت کرده و در راستای آن از فناوری های هوش مصنوعی نیز بهره بگیرند.

در نهایت این کسب و کارهای کوچک باید تکامل و توسعه فناوری هوش مصنوعی در کسب و کارشان را دقیقا و فعالانه پیگیری و بررسی کنند. ممکن است کسب و کار شما در حال حاضر قابلیت و موقعیت بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی را نداشته باشد که بررسی کسب و کار و پیگیری فناوری های مرتبط به کسب و کار به شما در این کار کمک می کند. در واقع با نظارت دقیق بر فناوری های هوش مصنوعی مرتبط با کسب و کار شما هر زمان که فناوری جدیدی مربوط به کسب و کار شما ظهور کند را یافته و از آن بهره مند می شوید.