اگر می خواهیم فرد موفقی در زندگی خود باشیم، باید بلد باشیم برای روزهای خود برنامه ریزی کنیم. در این مقاله یک برنامه ریزی صحیح و قابل اجرا در زندگی روزمره را در چند قدم به شما ارائه می دهیم.

خداوند متعال در ابتدای سوره عصر به زمان و وقت قسم خورده است و این آیات اهمیت زمان و لحظات زندگی را بر ما آشکار می سازد. اگر می خواهیم در زندگی خود موفقیتی را کسب کنیم یا حتی فقط به دنبال یک حس خوب در زندگی روزمره خود هستیم، باید بتوانیم زمان را به درستی مدیریت کرده و از اتلاف عمر خود جلوگیری کنیم. در واقع فردی که به دنبال سعادت دنیا و آخرت باشد، باید بتواند از زمان بهره کافی ببرد و لازمه آن انجام یک برنامه ریزی اصولی و پایبندی به آن می باشد.

در واقع ما با یک برنامه ریزی آگاهانه میان مسئولیت ها و وظایف مان در زندگی تعادل ایجاد می کنیم و براساس زمان بندی هایی که در برنامه ریزی خود انجام می دهیم، به همه امور زندگی و اهداف کوتاه و بلند مدت خود رسیدگی می کنیم.
چگونه برنامه ریزی کنیم؟

قدم اول: هدف گذاری
اولین قدم برای برنامه ریزی و مدیریت زمان، هدف گذاری است. شما باید هدف های کلی و جزئی زندگی، آن هایی که کوتاه مدت و بلند مدت هستند و اهداف مادی و معنوی خود را کاملا مشخص کنید. در زندگی چه می خواهید و طالب رسیدن به چه چیز هستید؟
هنگامی که اهدافتان را به طور کامل مشخص کردید، کاغذ یادداشتی بر دارید و آنچه لازم است برای رسیدن به هریک از این اهداف انجام دهید را یادداشت کنید. برای رسیدن به هر کدام از اهداف زندگی تان چه فعالیت هایی را باید انجام دهید؟ فهرستی از اقدامات لازم برای رسیدن به هریک از اهداف خاص تعیین کنید.

قدم دوم: الویت بندی
مهم ترین مهارت انجام یک برنامه ریزی درست و منطقی توانایی الویت بندی وظایف و اهداف می باشد. باتوجه به ارجح بودن اهداف، زمان، شرایط، توانایی ها و واقعیت های زندگی تان، کارهایی که باید انجام دهید را الویت بندی کنید.
اهدافی که دارید و آنچه که بر عهده ی شما گذاشته شده است مانند: رسیدن به کمال انسانی، نقش شما در خانواده و انجام وظایفی که در قبال افراد خانواده تان بر عهده دارید و برآوردن انتظارات آنها در حد مقدور، اهداف شغلی و تحصیلی تان، کارهای شخصی و فعالیت های متفرقه دیگر را به ترتیب الویت یادداشت کنید.

قدم سوم: امور زندگی روزانه ی خود را مشخص و یادداشت کنید.
کاغذی برداشته و ساعاتی از روز را که مجبور به گذران وقت در مکان های خاص مثل مدرسه، دانشگاه، سرکار و .. هستید را یادداشت کرده و آن ها را از ساعت های آزاد روزانه خود حذف کنید.
کارهایی که در بقیه ی وقت خود انجام می دهید را نیز یادداشت کنید. کارهای مربوط به منزل و کارهای شخصی خود را در یادداشت تان ذکر کرده و جلوی هریک مدت زمان لازم را اختصاص دهید. بهتر است چند روز اخیر را به بررسی چگونگی گذران وقت تان در طول روز اختصاص دهید.

قدم چهارم: از زمان هایی که صرف امور کوچک می شود، غافل نشوید.
زمان های مخصوص صرف غذا، رفت و آمد ها، لباس پوشیدن، نظم دادن به اتاق و... را در برنامه ریزی خود بگنجانید. این ها همان مواردی هستند که شما در زندگی روزمره خود زمان خاصی برای آن ها قایل نیستید و در نتیجه معمولا از کارهای روزانه ی مدنظر خود عقب می مانید.
همه ی کارهای کوچک و بزرگ، حتی آن هایی که از نظر شما کم اهمیت هستند و در انجام آن ها زمانی زیادی صرف نمی شود را به طور کامل یادداشت کنید. سپس در برنامه ریزی تان به آن ها زمان کافی اختصاص دهید.

قدم پنجم: واقع بینی
بین زمان بندی های برنامه ریزی تان فضای خالی نیز قرار دهید. این امر به کاهش استرس شما در رسیدن به همه ی امور برنامه ریزی شده کمک می کند. ممکن است برخی از اهداف به طور ناگهانی تغییر کنند و یا اتفاقات غیر منتظره ای برای شما پیش بیاید.
در برنامه ریزی ها کمال گرایی نداشته باشید. اگر شما در حدی که برای هر دقیقه در روز برنامه ای داشته باشید فراغت بال کافی ندارید، باید انعطاف بیشتری در تنظیم برنامه های خود قرار دهید.

نکته 1: چه چیزهایی مانع می شود که شما طبق برنامه ریزیتان پیش بروید؟
فهرستی از موانع استفاده ی بهینه از وقت تان را یادداشت کنید. اگر قدم های قبلی را اصولی پیش رفته اید، هدف گذاری کرده اید، مطابق الویت ها عمل می کنید و واقع بینی لازم را به خرج می دهید، اما از برنامه ریزی تان عقب می مانید باید دقت بیشتری به وقت های تلف شده خود داشته باشید.

آیا شما خواب نامنظم دارید؟ استفاده کنترل نشده ای از اینترنت و مبایل خود دارید؟ ملاقات های غیر ضروری در روز انجام می دهید؟ ساعاتی از روز را دچار خیال پردازی می شوید؟ و...

عادات روزانه ی شما نباید مانع از رسیدن به اهدافتان باشد. خودتان را به ترک عادت های نادرست مجبور کنید. به جای آن ها عادت های خوب را وارد زندگی تان کنید. تغذیه ی سالم و اصولی، خواب منظم و مفید، ورزش، ایجاد انگیزه های مثبت در خود و ... را به عنوان عادات مثبت جایگزین عادات نادرست خود کنید.

نکته 2:
تا می توانید زمان هایی که در روز هدر می دهید را کاهش دهید. برخی از این اتلاف وقت ها اجتناب ناپذیر هستند. مانند زمانی که شما در ترافیک غیر قابل پیش بینی شده ای قرار می گیرید. اما اکثرا می توانید با جابه جایی زمان بندی انجام کارها و تغییر عادات نادرست خود این زمان های اتلافی را به حداقل برسانید.
شما می توانید برای کاهش اتلاف وقت برخی کارها را همزمان باهم انجام دهید. برای مثال زمان انجام کارهای آشپزخانه به اخبار نیز گوش دهید، هنگام رانندگی کتاب های صوتی بشنوید. و...

نکته 3:
برنامه ی هر روز را شب قبل بنویسید. برای بهینه کردن برنامه ریزی تان به ساعات روز و میزان انرژی تان در آن ساعات دقت کنید.