روسیه بخشی از نیروهای نظامی خود را روانه بخش شرقی اوکراین کرده و دولت بایدن هم تاکنون این اقدام را با تشدید تحریم‌ها پاسخ داده است. به عقیده کارشناسان، خصمانه‌‌ترشدن روابط روسیه با قدرت‌های غربی، می‌تواند ضربه سختی به اقتصاد جهانی وارد کند.
به گزارش کوین دسک،‌ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به شهروندان کشورش گفت که حاکمیت دو بخش جدایی‌طلب شرق اوکراین را که طرفدار روسیه هستند به رسمیت می‌شناسد. پوتین در بخشی از سخنان خود بحث حمله به خاک اوکراین را هم مطرح کرد و گفت از آنجایی که دولت فعلی اوکراین طرفدار غرب است، تهدیدی برای روسیه محسوب می‌شود.
اوایل امروز، سخنگوی دولت روسیه اعلام کرد که هیچ برنامه مشخصی برای دیدار پوتین و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، وجود ندارد. پوتین روز گذشته دستور داده بود که ۱۵۰٬۰۰۰ سرباز روسی برای مأموریتی که آن را «حفظ صلح» در منطقه نامیده است، روانه بخش‌های جدایی‌طلب اوکراین شوند. آن‌طور که از آخرین گزارش‌ها پیداست، این نیروهای نظامی هر لحظه به مرز اوکراین نزدیک‌تر می‌شوند.
از آنجایی که درگیری بین اوکراین و روسیه می‌تواند سبب افزایش قیمت انرژی در بازارهای جهانی شود، سرمایه‌گذاران بازارهای مالی هم در هفته‌های اخیر بیشتر سعی کرده‌اند تا از درگیرشدن با ریسک اجتناب کنند. این در حالی است که بایدن روز گذشته با صدور یک فرمان اجرایی تحریم‌هایی را که پیش‌تر علیه دولت روسیه اعمال کرده بود، گسترش داد. تحریم‌های جدید دولت آمریکا و متحدان اروپایی این کشور و به‌دنبال آن اقدامات تلافی‌جویانه روسیه، می‌تواند با تشدید تورم و ایجاد اختلال در زنجیره تأمین بسیاری از کالاهای اساسی، بر اقتصاد جهانی ضربه وارد کند.
علاوه افزایش تحریم‌ها علیه روسیه، دولت بایدن جریمه‌هایی را هم برای بخش‌های جدایی‌طلب اوکراین در نظر گرفته است. این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت خام دریای برنت به ۹۷ دلار رسیده و در ۲۴ ساعت گذشته رشدی ۴ درصدی داشته است.
در لحظه نگارش این گزارش، بیت کوین با قیمتی حدود ۳۶٬۹۰۰ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته سقوطی ۶ درصدی را تجربه کرده است. اتریوم، دومین ارز دیجیتال بازار، هم در این مدت بیش از ۷.۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اکنون با قیمت ۲٬۵۳۰ دلار خریدوفروش می‌شود.