سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال به‌‌سرعت در حال خرید توکن‌های مربوط به پروژه‌های متاورسی هستند. بعد از اینکه فیس‌بوک اعلام کرد می‌خواهد نام تجاری‌اش را تغییر دهد، ارزش چندین پروژه فعال در حوزه متاورس افزایش یافت. این غول حوزه فناوری روز پنجشنبه اعلام کرد که نام تجاری خود را به متا تغییر داده است و از این پس به‌جای شبکه‌های اجتماعی رایج بر حوزه متاورس تمرکز خواهد کرد.

آشنایی با متاورس یا جهان دیجیتال

هرچند پروژه‌های زیادی به خاطر این خبر رشد کرده‌اند، در حال حاضر دنیای مجازی دسنترالند رهبری آنها را برعهده گرفته است. از زمان انتشار خبر تغییر نام فیس‌بوک تاکنون، قیمت توکن اصلی دسنترالند که مانا (MANA) نام دارد، بیش از ۱۴۵ درصد رشد کرده است.

نمودار قیمت مانا (نمای ۱ روزه بازار مانا/ دلار)

دیگر پروژه‌های فعال در حوزه متاورس و بازی‌های مبتنی بر توکن‌های غیرمثلی (NFT) هم رشد قابل‌توجهی داشتند. یکی از این پروژه‌ها، اکسی اینفینیتی است. این بازی بلاک چینی که برای کسب درآمد ساخته شده است، در تابستان امسال به محبوبیت و موفقیت زیادی در بازار ارزهای دیجیتال رسید. از زمان تغییر نام فیس‌بوک قیمت توکن اکسی اینفینیتی بیش از ۲۵ درصد رشد کرده است.

پروژه دیگری که در حوزه بازی و توکن‌های غیرمثلی فعالیت می‌کند، انجین (Enjin) است که قیمت توکن آن با انتشار این خبر بیشتر از ۲۰ درصد رشد کرد. انجین یک پلتفرم برای بازی‌های مبتنی بر کسب درآمد است که به کاربرانش اجازه می‌دهد آیتم‌های درون یک بازی را در شبکه اتریوم عرضه کنند و آنها را بین دیگر بازی‌های این پلتفرم جابه‌جا کنند؛ فضایی که کمپانی سازنده انجین نام آن را مولتی ورس (Multiverse) گذاشته است.

سندباکس (Sandbox) یک بازی موبایلی متاورسی دیگر است که در سبک ماین کرفت (Minecraft) ساخته شده است. قیمت توکن این بازی هم تحت‌تأثیر اعلامیه جدید فیس‌بوک رشدی ۷۴ درصدی را تجربه کرده است.

متاورس با آینده اینترنت در ارتباط است؛ جایی که در آن فضاهای مجازی مشترک به یکدیگر متصل می‌شوند و یک جهان مجازی و قابل‌درک را تشکیل می‌دهند که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر ملاقات، بازی و معاشرت کنند.

زاکربرگ گفته است که به‌عقیده او متاورس «جانشین اینترنت‌ موبایلی» است و به کاربرانش اجازه می‌دهد که با استفاده از فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (AR) جهان‌های دیجیتالی بسازند. او روز پنجشنبه اعلام کرد که شرکتش در آینده از توکن‌های غیرمثلی هم پشتیبانی خواهد کرد. اوایل این هفته، فیس‌بوک اعلام کرده بود که در سال جاری برای ایجاد متاورس خود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

چهره‌های برجسته حوزه ارز دیجیتال هم با زاکربرگ هم‌عقیده هستند. برای مثال، رائول پل (Raoul Pal)، مدیر سابق صندوق‌های پوشش ریسک که به‌صراحت گفته است علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال دارد، بارها اعلام کرده که معتقد است متاورس و توکن‌های اجتماعی، مانند مانا از پلتفرم دسنترالند، در سال‌های آینده به‌شدت متداول و رایج خواهند شد.