با اعمال این محدودیت، کاربرانی که شما را در اینستاگرام فالو نمیکنند یا حتی به تازگی شما را فالو کرده‌اند قادر به کامنت گذاشتن زیر پست ‌هایتان یا حتی ارسال پیام در دایرکت نخواهند بود.
اینستاگرام به زودی این ویژگی را برای تمام کاربران پلتفرم منتشر میکند و ادعا دارد که با اضافه کردن این ویژگی، تمام کاربران به خصوص صاحبین پیج‎‌های کاری و تولید کنندگان محتوا که بیشتر مورد حملات کاربران در کامنت ‌ها و دایرکت قرار می‌گیرند، راحت‌ تر می‌توانند به فعالیتشان ادامه دهند.
ناگفته نماند که غیرفعال سازی کامنت یا دایرکت نیز راه حلی جایگزین است؛ اما اینستاگرام در نظر دارد برای آن دسته از کسانی که مایل به برقراری ارتباط با بقیه کاربران هستند نیز راهکاری بیاندیشد.

هرچند اینستاگرام در ماه آپریل، قابلیتی برای پنهان سازی تمام پیام‌ هایی که حاوی کلمات نامناسب هستند و در دایرکت ارسال می‌شوند منتشر کرد. هم اکنون فیلتر گسترده‌ تری در نر گرفته شده که شامل ایموجی و هشتگ‌ ها نیز می‌شود.

اینستاگرام امیدوار است که با انتشار این ویژگی‌های جدید بتواند از کاربران در مقابل محتویات نامناسب اعم از محتوای نژاد پرستانه، جنسی و هرگونه محتوای نامناسب دیگر محافظت کند.