زنان در طول تاریخ، با وجود محدودیت هایی که داشته اند و حتی با توجه به فرهنگ ها و علل مختلف، امکان ورود به عرصه ی کار و تحصیل را نداشته اند، همواره با کشفیات و دانش خود دنیا را شگفت زده کرده اند.

از نمونه های مشهور نخبگان ایرانی، میتوان به مریم میرزاخانی که مرزهای کلاسیک علم را جا به جا کرد اشاره کنیم.

در ادامه به معرفی چند شخصیت مهم در پیشرفت علم امروز میپردازیم.1-ماری کوری(Marie Curie)

در میان کشفیات متعدد ماری کوری میتوان به رادیواکتیویته و اختراع واحد اشعه ایکس سیاراشاره کرد که در جنگ جهانی اول بسیار مورد استفاده قرار گرفت. ماری به همراه همسرش پیر کوری، عناصر ارزشمند پولونیوم و رادیوم را کشف کردند. همچنین تکنیک ‌هایی جهت جداسازی ایزوتوپ‌ های رادیواکتیو ارائه دادند.

در سال 1903 ماری به عنوان اولین زن در تاریخ، برنده جایزه نوبل شد و برای با دوم به دلیل دستاوردهایش در رشته شیمی، مجدد این جایزه را از آن خود کرد. 2-روزالیند فرانکلین(Rosalind Franklin)

عده ی کثیری وی را با کشف ساختار مارپیچی DNA میشناسند.

فرانکلین تصویری از چندرشته‌ ای بودن DNA را موسوم به عکس شماره‌ی 51 را به جامعه علمی ارائه کرد و به کمک تحقیقات وی، جیمز واتسون و فرانسیس کریک در مقاله‌ ای در سال 1953، موفق به اثبات ساختار مارپیچی DNA شدند.

فرانکلین چهار سال پیش از اعطای جایزه نوبل به واتسون و کریک، دار فانی را وداع گفت. 3-ایدا لاولیس(Ida Lovelace)

وی اولین برنامه نویس کامپیوتر در جهان، آن هم پیش از اختراع کامپیوتر های هوشمند امروزیست.

یادداشت ‌های لاولیس در مورد موتور تحلیلی پیشنهادی چارلز ببیج یعنی همان کامپیوتر قابل برنامه ‌ریزی و همه منظوره، نخستین الگوریتم کامپیوتری جهان محسوب می‌شود! 4- فلاسی وانگ استال(Flossie Wong-Staal)

وی یکی از ویروس‌شناسان و زیست‌ شناسان مولکولی برجسته بود که موفق شد برای اولین بار کلون ویروس HIV را بسازد و نقشه ‌ای از ژن‌های آن ایجاد کند که در نهایت منجر به آزمایش ویروس شد.

همچنین وی بنیانگذار مرکز تحقیقاتی ایدز در دانشگاه UCSD بود.