به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به منظور ارزیابی از نحوه خدمت‌رسانی به مردم مبتلا به کرونا به خراسان شمالی سفر کرده بود در خصوص آخرین وضعیت این بیماری در کشور گفت: در اکثر استان‌ها روند رو به کاهش نداریم یا با شیب ملایم در حال افزایش و یا در حالت ثابت هستیم باید صبر کنیم که ان‌شاءالله رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم بتواند سیکل انتقال بیماری را بشکند.

وی کاهش روند موجود را وابسته به توجه مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست و افزود: تا زمانی که مردم مراعات نکنند شرایط انتقال زنجیره قطع نخواهد شد و بخش‌ها همچنان پر بیمار خواهد بود ان‌شاءالله امیدواریم که به زودی شاهد کاهش بیماران در بیمارستان ها و به تبع آن کاهش مرگ و میرها باشیم.

معاون درمان وزیر بهداشت با تاکید بر مشارکت همگانی برای کنترل کرونا در ایران گفت: وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد بلکه باید همه سازمان‌ها و مردم پای کار بیایند، وزارت بهداشت تنها می‌تواند پروتکل ارائه کند چون کار وزارت بهداشت کار اجرایی در حوزه اجتماعی نیست بلکه خدمات‌رسانی خدمات در بخش سلامت به مردم است و کار حوزه‌های دیگر است که در اجرا بتوانند آن پروتکل‌هایی را که وزارت بهداشت هر هفته ارائه می‌کند به درستی اجرا کنند.

دکتر جان‌بابایی درخصوص طرح تعطیلی گروه‌های دو، سه و چهار شغلی توضیح داد: در تعطیلی یک ماهه حلقه‌های متعدد وجود دارد، تعطیلی اصناف نیز به تنهایی نمی‌تواند موثر باشد، در کنار آن منع رفت و آمد، عدم حضور خانواده‌ها در دورهمی‌های خانوادگی و مراسم‌های جشن و عزاداری، ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و... همه اینها باید با هم رعایت شود.

وی در خصوص تعطیلی دو هفته‌ای کشور برای کنترل شیوع ویروس کرونا گفت: امروز پیش‌جلسه است و شنبه در ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص تعطیلی دو هفته کشور تصمیم‌گیری خواهد شد.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: این حلقه، حلقه انتقال است، چرخه‌ای دارد که هر قسمتش باید شکسته شود و اگر یک قسمت بماند نمی‌توانیم بیماری را به صفر برسانیم.