برای آزاد سازی سهام عدالت ابتدا به آدرس اینترنتی www.samanese.ir وارد شوید و سپس با وارد کردن اطلاعات خود مرحله به مرحله اقدام کنید.
نکته قابل توجه این است که اگر شخصی روشی را برای آزاد سازی سهام عدالت خود برگزیده است امکان بازگشت از تصمیم خود را ندارد، بنابراین بهتر است مشمولان سهام عدالت در گزینش و انتخاب روش برای آزاد سازی سهام خود با مشورت و علم کافی اقدام کنند.
برای آزاد سازی سهام عدالت باید مراحل زیر را انجام داد:
ابتدا پس از وارد شدن به سایت سامانه سهام عدالت ورود به سایت را انتخاب کرده و با انتخاب گزینه ( مطالب فوق را مطالعه کرده و می پذیرم ) و بر روی گزینه ادامه کللیک کنید.
با وارد کردن کد ملی و تصویر امنیتی و سپس کلیک کردن بر روی گزینه ادامه وارد مرحله بعد خواهید شد و افراد با گزینه استعلام سریع می توانند از اینکه دارای سهام عدالت هستند و مشول سهام عدالت هستند آگاه شوند.
بعد از وارد کردن کد ملی اگر مشمول سهام عدالت باشید به شما اعلام خواهد شد.
در این مرحله شما باید از گزینه بازگشت استفاده کنید و اطلاعات شخصی خود مانند نام و نام خانوادگی و ... را تایید کنید.
در این مرحله شما دو گزینه پیش روی خود دارید. اگر شما گزینه آزاد سازی به روش مستقیم را انتخاب کنید 2 ماه بعد از ثبت درخواست با مراجعه به اطلاعات سامانه مشتریان ( سجام ) می توانید از تعداد سهام تخصیص یافته نزد شرکت های دارای سهام عدالت مطلع شوید.
البته نکته قابل توجه این است که این امکان برای افرادی است که قبللا در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شده باشند.
اگر در سامانه سجام ثبت نام نکرده اید به سایت سامانه سجام رفته و ثبت نام الکترونیکی خود را انجام دهید و از طریق مراجعه به دفتر پیشخوان دولت احراز هویت خود را انجام دهید.
برای ثبت این درخواست 30 روز مهلت داده می شود پس بهتر است با علم و دانش کافی این تصمیم را بگیرید، زیرا اگر پشیمان شوید و بخواهید سهام به شما بازگردد مشمول مالیات خواهید شد.
در صورتی که گزینه آزاد سازی به روش غیر مستقیم را انتخاب کنید مالکیت و مدیریت سهام عدالت شما از طریق شرکت های سرمایه گزاری مدیریت و سازماندهی می شود و شما حق هیچ گونه دخالت و تصرف به آن را نخواهید داشت.