صندوق پالایشی یکم بخریم یا نخریم؟
برای سنجش ارزندگی صندوق “پالایشی یکم” باید قیمت سهام چهار شرکت موجود در پرتفوی آن را بررسی کرد. قیمت سهام شرکت های (شبندر، شپنا، شبریز، شتران) در هفته های اخیر افت کرد و پایین آمد. همین مسئله باعث شد تا قیمت سهام برای خریداران جذاب تر شود.
با توجه به این که قیمت روز سه شنبه چهار شهریور مبنای ارزشگذاری صندوق “پالایشی یکم” قرار گرفته است و تخفیف 20 درصدی از قیمت های آن لحاظ شده است می توان آینده خوبی را برای رشد قیمت سهام این شرکت ها متصور بود.
برای مثال قیمت سهام شرکت پالایشی نفت بندعباس (شبندر) در روز سه شنبه 4 شهریور ماه حدودا 4000 تومان بود. حال سرمایه گذاران با احتساب 20 درصد تخفیف در نظر گرفته شده برای صندوق، در واقع قیمت سهام شبندر را تقریبا به ارزش 3200 تومان خریداری می کنند.
در صورتی که در روزهای آینده که فرصت دو هفته ای پذیره نویسی در صندوق “پالایشی یکم” را می گذرانیم قیمت سهام شبندر رشد کند و به طور میانگین 20 درصد افزایش یابد، حاشیه سود بسیار خوبی در حدود 50 درصدی برای سرمایه گذاران را فراهم می کند. بنابراین نیاز نیست برای پذیره نویسی در این صندوق عجله کرد چرا که فرقی نمی کند روز اول در پذیره نویسی شرکت کنیم یا روز آخر.
در صورتی که وضعیت قیمت سهام شرکت های پالایشی موجود در پرتفوی صندوق “پالایشی یکم” رو به رشد بود می‌توان جهت ورود و خرید این صندوق تصمیم گیری کرد.

جزییات نحوه خرید دومین صندوق قابل معامله دولتی (پالایشی یکم)
پس از پذیره‌نویسی اولین صندوق قابل معامله دولتی از ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری که شامل سهام سه بانک ملت، تجارت و صادرات و دو بیمه البرز و اتکایی بود، دومین صندوق نیز به مرحله پذیره‌نویسی رسیده است، تا موضوع عرضه سهام دولت در بازار سرمایه سرعت بیشتری گیرد و کمکی در جهت عمق بخشیدن به بازار سهام محسوب شود.
در نخستین مرحله از پذیره‌نویسی صندوق‌های ETF، هر کدملی می‌توانست از ۲۰ درصد تخفیف برای خرید بهره‌مند شود. در پذیره‌نویسی دارا دوم نیز، این روند مشابه بوده و پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.
مردم می‌توانند با استفاده از کد بورسی خود اقدام به خرید یا پذیره‌نویسی کنند. همچنین اگر شخصی کد بورسی ندارد، پذیره‌نویسی این صندوق با کد ملی نیز امکان‌پذیر است. پذیره‌نویسی برای هر شخص دارای کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. لازم به ذکر است افرادی که اقدام به خرید اولین صندوق قابل معامله دولتی (دارا یکم) کرده بودند، قادر به خرید سه میلیون تومان از واحدهای این صندوق هستند.
افراد می‌توانند با مراجعه به بانک‌های ملی، مسکن، کشاورزی، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، کارآفرین و پست بانک ایران اقدام به خرید دارا دوم کنند. ( با همراه داشتن کارت ملی)
باید توجه داشت که برای پذیره‌نویسی نیازی به کد بورسی نیست و عموم افراد می‌توانند تنها با استفاده از کدملی، اقدام به پذیره‌نویسی کنند. البته برای معامله و خرید و فروش این سهام به کد بورسی نیاز است. دارا دوم نیز مانند دارا یکم، پس از گذشت یک ماه قابل معامله است.

نکات مهم برای خریداران صندوق پالایشی یکم
پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم که باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است از چهارشنبه پنج شهریورماه آغاز شذه و تا ۱۹ شهریور نیز ادامه دارد. سقف سرمایه¬ گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، ۵۰ میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است.

پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان¬پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. در واقع در زمان پذیره نویسی نیاز به کد بورسی نیست و هر فردی که دارای کد ملی است می تواند نسبت به پذیره نویسی اقدام کند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که کد ملی جایگزین کد بورسی نمی‌شود، بلکه مبنا قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر فردی که کد بورسی ندارد می‌تواند در ETF مشارکت کند اما این به معنی جایگزین شدن نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانکی که دولت اعلام کرده است بدون داشتن کد بورسی هم خرید واحدهای صندوق ETF را انجام دهند و بعد برای اخذ کد بورسی مراجعه می‌کنید. در نهایت افراد برای نقل و انتقال سهم‌های ETF باید کد بورسی داشته باشند و عضو بورس باشند.

پس از اتمام پذیره نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره ¬نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.

حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، پس از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است. پذیره‌نویسی به صورت هم زمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان پذیر است.


نحوه پذیره نویسی با کد بورسی و بی کد بورسی چگونه است؟
درواقع همچنین پذیره‌ نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفاً از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌ های آنلاین معاملاتی صورت می¬ گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب برای خرید واحدها اقدام کنند. هر شخص می¬تواند صرفاً یکی از این دو روش را انتخاب کند.

متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانک‌های منتخب می‌ توانند از طریق مراجعه به درگاه‌ های غیرحضوری و حضوری که توسط بانک‌های مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‌ نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مزبور اقدام کنند. چنانچه متقاضی به درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه کند. بانک‌ ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات وی هستند.