بسیاری از ما با خریدن لپ تاپ به تنها چیزی که دقت نمی کنیم و سعی در نگهداری مناسب آن نداریم باطری لپ تاپ ماست. باطری لپ تاپ یکی از مهمترین و حساس تارین بخش های برق لپ تاپ است که در صورت خراب شدن باطری هزینه های هنگفتی را بر سر دست شما خواهد گذاشت. اما اگر می خواهید بدانید که به چه میزان بطری شما سالم است و تا چه حد می تواند شارژ نگاه دارد باید مقاله زیر را دنبال نموده و از میزان زمان باطری خود مطمئن شوید.

پس از اینکه لپ تاپ به طور کامل شارژ شده و 100 درصد شود و آداپتور از برق جدا شود، عمر باتری لپ تاپ می تواند بین یک تا شش ساعت باشد. ممکن است بپرسید که چه بازه زمانی متفاوتی؟ این بازه زمانی بسته به باتری، ظرفیت آن (mAH)، و آنچه در لپ تاپ انجام می شود، و اینکه باتری چند ساله باشد متغیر است.

با گذشت زمان، ظرفیت باتری لپ تاپ کاهش می یابد، به این معنی که باتری نسبت به زمانی که شما برای اولین بار لپ تاپ را گرفته اید با گذشت زمان ظرفیت تغییر پیدا نموده و کاهش یافته است.

هر چه برنامه های نرم افزاری بیشتری بر روی لپ تاپ شما باز و در حال اجرا هستند، زمان استفاده شما از باتری را کمتر کرده و شارژ آن را می گیرد. هنگامی که برنامه های بیشتر باز هستند، نیاز به قدرت بیشتری برای لپ تاپ برای نگه داشتن برنامه های در حال اجرا است که همین امر باعث می شود تا شارژ بیشتری مصرف شود.

عوامل دیگری که بر عمر باتری تاثیر می گذارند عبارتند از: روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ، اتصال Wi-Fi فعال برای سرویس اینترنت و در صورت گوش دادن به موسیقی یا تماشای یک ویدیو که هر کدام می تواند بر روی میزان مصرف شما از باطری تاثیر گذار باشد.
هر یک از این ها همچنین عمر باطری را نیز کاهش می دهند.

یک باتری لپ تاپ باید بین دو تا چهار سال یا حدود 1000 شارژ کامل عمر داشته باشد. طول عمر یک باتری بستگی به چندین عامل دارد. این عوامل شامل نوع باتری (NiCad، NiMH یا Li-ion)، میزان مصرف باتری و سن آن است. هر چه از باطری خود بیشتر مراقبت نمایید عمر باطری شما افزایش پیدا خواهد نمود و می توانید سال های بیشتری از آن استفاده نمایید.