ویراستاری از جمله مشاغل پر اهمیت در میان کارهایی است که به نویسندگی و تولید محتوا مربوط می شوند. محتوای تولید شده توسط نویسندگان هنگامی برای انتشار آماده می شوند که یک ویراستار حرفه ای آن متن را بازبینی و ویراستاری کرده باشد. مهمترین اصولی که در ویراستاری صورت می گیرد را در این مقاله بررسی می کنیم.

ویرایش چیست؟
هر متن و نوشته ای از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل می شود. بخش درونی همان محتوای نوشته است و بخش بیرونی که بیان و صورت نوشته است. ویرایش یعنی اصلاح نوشته از لحاظ درونی و بیرونی.

ویراستار محتوایی کیست؟
ویراستار محتوایی کسی است که متن را فقط از جنبه محتوایی نقد و بررسی می کند و به موضوع نوشته احاطه کامل دارد.

ویراستار صوری کیست؟
ویراستار صوری، از نظر صوری و زبانی نوشته را بررسی می کند. یک شخص ممکن است هم تبحر ادبی و هم تبحر علمی داشته باشد، بنابراین می تواند هم ویراستار محتوایی و هم ویراستار صوری یک نوشته باشد.
برای این که ویراستار حرفه ای شویم نیاز به علم و تجربه داریم. بدیهی است دستیابی به چنین امری زمان خود را می طلبد.

چگونه ویراستار حرفه ای شویم؟
سه نکته اساسی در فراگیری ویرایش تمرین، مطالعه و آموزش است. رعایت کردن این سه نکته اصلی شما را زودتر به خواسته تان می رساند.

موفقیت در ویرایش فقط با خواندن قواعد حاصل نمی شود، بلکه باید آن قدر تمرین کنید تا نکات کلیدی ویرایش در ذهن شما تثبیت شود. علاقه داشتن به حرفه ویرایش شرط مهم دیگری است که بدون آن شما در این کار موفق نمی شوید. هنر ویرایش را با تجربه و دانش همراه کنید و با پشتکار و صبر به سوی حرفه ای شدن پیش بروید.

متنی را نویسنده نوشته با رنگی کاملا متفاوت ویرایش کنید. معمولا ویراستاران با رنگ قرمز به ویرایش متن می پردازند.

جمله ها و پاراگراف های بلند، خواننده را خسته و دلزده می کند. جمله ها را کوتاه سازید اما این کار را بدون اصول انجام گیرد به قدری که معنای عبارت ها را مبهم و بی مفهوم کند و خواننده از خواندن عبارت چیزی متوجه نشود. در نشانه گذاری و جدانویسی و مانند آن، اعتدال را رعایت کنید. عبارت های پیچیده و نا مفهوم را ساده و خوانا کنید. البته توجه کنید زبان نوشته سطحی و ضعیف نشود.

در فارسی نویسی جانب اعتدال را نگه دارید و از به کار بردن کلمات نامانوس و مهجور در زبان فارسی خودداری کنید. زبان نوشته را یکدست کنید و نا همگونی های زبانی را که در متن وجود دارد از بین ببرید.

سبک نویسندگان صاحب سبک را تغییر ندهید. کلماتی که از قلم نویسندگان صاحب سبک تراوش کرده را با کلمات دیگر عوض نکنید. قبل از این که عبارتی را ویرایش کنید، درباره نوع و میزان اصلاحات آن فکر کنید تا مجبور به دوباره کاری نشوید.

متنی که در اختیار شما قرار گرفته به قصد اصلاح کردن مطالعه کنید نه یادگیری آن مطلب. زیرا شما در مقام یک ویراستار مطلب را مطالعه می کنید، نه به عنوان یک خواننده معمولی. در جایگزین کردن کلمات شتاب به خرج ندهید. نخستین کلمه ای که به ذهنتان رسید جایگزین نکنید. کمی فکر کنید، شاید واژه ای مناسب تر و زیبا تر به ذهن تان رسید.

اگر متن ساختار مناسب و منطقی نداشت و بی نظم و ترتیب بود، سعی کنید آن چهار چوب مناسب را در متن پیاده کنید تا نوشته دارای نظم و ترتیب منطقی و علمی پیدا کند.

به بار مثبت و منفی کلمات دقت کنید. به طور مثال در ترکیب « جعل پرونده » بار منفی وجود دارد. اما در ترکیب « تشکیل پرونده » این بار منفی دیده نمی شود. اگر نویسنده به منابع دست دوم و چندم استناد کرده است از او خواهش کنید به منابع دست اول اشاره کند. اما اگر نپذیرفت، اصرار نکنید.

اگر به هر دلیلی نویسنده اثر یا محتوای آن را قبول ندارید، یا اصلا ویراستاری آن اثر را قبول نکنید، یا اگر قبول کردید، نباید در افکار و آرای نویسنده دست ببرید و یا در ویرایش اثر کم کاری کنید.